6 Zasad kupowania pellet – [ MUSISZ WIEDZIEĆ! ]

6 Zasad kupowania pellet – [ MUSISZ WIEDZIEĆ! ]

Pellet jest coraz popularniejszym paliwem grzewczym. Atuty stosowania biomasy w domowych systemach centralnego ogrzewania są jasne. Ogrzewanie łączy się z niskim kosztami ekologią oraz czystością. Nasza satysfakcja z użytkowania pieca na pellet jest jednak dokładnie uzależniona od tego, czy będziemy wykorzystywać paliwo wysokiej jakości. W jaki sposób kupić dobry pellet? Oto 6 zasad, o których musisz pamiętać.

1. Sprawdź, jaki pellet jest polecany do Twojego pieca.

Informacja na ten temat będzie umieszczona na tabliczce znamionowej urządzenia grzewczego. Będzie tam również zawarta norma paliwa, które może być używane przez użytkownika. Rozumienie normy zajmie chwilę czasu. Warto tutaj skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Ogólnie producenci kotłów zalecają trzy normy jakości paliwa: C1, czyli norma A1, C2, czyli norma A2 oraz D, inaczej B. Oznaczenia takie umieszczone są również na workach z pelletem. Zawsze wybierajmy paliwo, które odpowiada normie kotlarskiej.

2.Sięgaj tylko po pellet certyfikowany

Jest on oczywiście droższy, ale certyfikat jakości gwarantuje, że paliwo ma oznaczoną wartość opałową, właściwą wilgotność oraz zostało wyprodukowane z zachowaniem procedur produkcji. Gdy kupujesz pellet bez certyfikatu, to łatwo możesz paść ofiarą oszustwa. Sprzedawca może Ci mówić, że pellet posiada klasę A1, a rzeczywiście jest to pellet klasy B, zrobiony na przykład z odpadów meblarskich. Chyba nie takiego opału chcesz na zimę?

3.Kupuj pellet workowany

Tak jest najbardziej bezpiecznie. Jednak muszą być to tylko oryginalne, oznaczone logo producenta oraz na nabitym numerem partii produkcyjnej worki. Gdy kupujesz pellet w workach jutowych lub bez żadnych oznaczeń, to ryzykujesz, że pellet pochodzi z nieznanego, możliwe również, że z nielegalnego źródła. Nie możesz w żaden sposób zweryfikować jego jakości. Pellet workowany jest o wiele bardziej pewny.

  1. Kupuj pellet luzem w ostateczności

Chociaż kupowanie pelletu luzem pozwala trochę zaoszczędzić, to niestety jest związane wyłącznie z wieloma problemami, szczególnie, gdy chcesz go używać w warunkach domowych. Pellet jest niezwykle wrażliwym na wilgoć paliwem. Wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Nie można go magazynować w piwnicach ani w garażach. Pellet luzem dobrze jest kupić wyłącznie wtedy, gdy mamy olbrzymi zasobnik i paliwo od razu do niego trafi.

  1. Kupuj od znanych producentów

Na rynku funkcjonuje kilka przewodnich firm, które otwarcie promują swoje produkty znakiem towarowym. Bardzo często sprzedają je w marketach budowlanych lub w swoich punktach dystrybucyjnych. Takie paliwo jest zawsze droższe niż od nieznanego producenta, ale jego jakość jest tego warta.

  1. Sprawdź wilgotność pelletu

Dobrej jakości pellet musi być wysuszony. Gdy szukasz idealnego dla siebie paliwa, to poproś w kilku miejscach o próbki albo po prostu kup po jednym worku pelletu od konkretnego producenta. Obserwuj, jak pali się w kotle, czy nie przechodzi w tryb awaryjny, czy podajnik się nie blokuje. Wybierz paliwo, które najlepiej się spala.

Dodaj komentarz