Zadzwoń ZAMÓW - tel. 609 202 019
Zaznacz stronę

Ile kosztuje dobry pellet?

Pellet drzewny jest najciekawszą alternatywą dla węgla, a zwłaszcza dla ekogroszku. Szczególnie jeżeli chcesz mieć ekologiczne ogrzewanie w atrakcyjnej cenie. Pellet drzewny i ekogroszek niewiele różnią się w cenie, a ostatnio ceny tego drugiego tak podskoczyły, że tona ekogroszku jest przynajmniej o 200zł droższa od tony pelletu. Za drzewnym granulatem stoi w dodatku komfort nieporównywalny z eksploatacja kotła na ekogroszek. Pellet jest pakowany w niewielkie worki, nie brudzi pomieszczenia, w którym jest przechowywany, a po jego spaleniu zostaje mało popiołu.

Ale do rzeczy! W tym artykule, dowiesz się, jaka powinna być cena dobrej jakości pelletu. Jak kupować, żeby nie przepłacić, ale też żeby nie naciąć się skuszonym bardzo niska ceną pelletu.

cena pelletu
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn

Zacznijmy od tego-co to jest ten pellet?

Pellet jest wytwarzany ze zrębków drzewnych, trocin oraz odpadów z tartaku. Sprasowuje się je za pomocą wysokiej temperatury, a następnie formuje w małe, owalne granulki. W wysokiej jakości opale nie ma żadnych dodatkowych związków chemicznych, odpowiedzialnych za jego sklejenie.

Co daje brak związków chemicznych w pellecie?

W czasie jego spalania nie tworzą się szkodliwe substancje. Zmniejszona jest również emisja dwutlenku węgla. Zostaje go tylko tyle, ile drzewo pochłonęło go w czasie swojego wzrostu. To powoduje, że ogrzewanie pelletem jest ekologiczne, a jednocześnie tańsze od ogrzewania elektrycznego.

Czy zastanawiałeś się kiedyś…

Jaka jest cena pelletu drzewnego?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy pellet produkowany jest w odpadów, które powstają w czasie obróbki drewna, jest więc w pełni ekologiczny.

Jednak zwolennicy węgla bardzo często posługują się stereotypami i uogólnieniami, aby udowodnić wszystkim wkoło, że cena pelletu jest zbyt wysoka dla przeciętnego Polaka.

To nieprawda!

Musisz pamiętać o tym, że pellet jest stosowany przede wszystkim do ogrzewania domów jednorodzinnych. Dla ich właścicieli równie ważny jak cena, jest komfort użytkowania.

Trzy lata temu cena za pellet była o wiele wyższa. Obecnie ceny pelletu spadły, bo jest to coraz bardziej popularny materiał opałowy.

Słabej jakości pellet można kupić już za 550 zł za tonę. Spadek cen pelletu wynika również stąd, że polscy producenci mają coraz większą siłę przebicia na rynkach europejskich. Pellet jest paliwem przyszłości, więc jego produkcja będzie się cały czas rozwijać.

Musisz pamiętać o tym, że odnosimy, że w tym momencie tylko do pelletu drzewnego, który jest najbardziej popularny.

Zanim przejdziemy do szczegółowych kosztów ogrzewania pelletem drzewnym, najpierw powiemy Ci jeszcze, jakie są inne rodzaje pelletów i ich ceny.

Może zdecydujesz się wybrać jakiś inny typ pelletu?

Pora na konkrety.

Oprócz pelletu drzewnego bardzo popularny jest pellet ze słomy oraz pellet łusek słonecznika.

Czym one się charakteryzują?

Pellet ze słomy jest ekologicznym paliwem wytwarzanym ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem słomy lub siana. Nie ma w nim żadnych substancji wiążących.

Pellet ze słomy posiada bardzo dobrą wartość energetyczną na poziomie 14,8-15,5 GJ/t. Jest to czysty i suchy materiał opałowy. W czasie jego spalania powstaje tylko około 8% popiołu, który może tworzyć szlakę, czyli spieki.

Popiół możesz wykorzystać jako nawóz w przydomowym ogródku.

Pewnie teraz myślisz o tym, czy taki pellet przydałby się do ogrzania Twojego domu?

Już odpowiadamy!

Pellet ze słomy może być stosowany zarówno w domowych kotłowniach, które mają właściwie przygotowane piece centralnego ogrzewania, jak również w kotłowniach przemysłowych. Ma stosunkowo niską cenę w odniesieniu do jego wartości energetycznej.

W związku z tym jaka jest cena pelletu ze słomy?

Cena pelletu ze słomy za tonę nie jest wysoka. Można znaleźć oferty zaczynające się już od 400 zł. Maksymalna cena ze tonę pelletu ze słomy to 800 zł.

Pora teraz na parę słów o pellecie ze słonecznika.

Pellet słonecznikowy jest wytwarzany z ziaren, łusek i odpadów słonecznikowych. Nie posiada dodatków wiążących, więc jest w pełni ekologiczny. Stanowi produkt uboczny produkcji rolnej po zbiorze i przetwórstwie słonecznika.

Jego wartość opałowa to około 18-19 MJ/kg. Zawartość popiołu nie powinna przekraczać 0,7 %, a wilgoci 8%.

Cena pelletu z nasion słonecznika również nie jest zbyt wygórowana. Minimalna cena za tonę to 300 zł, maksymalna 600 zł.

Jakie są aktualne ceny pelletu na rok 2018

Aktualne ceny pelletu kształtują się na poziomie 800 do 1150 zł.(pellet cena za tone).

Tak kształtuje się cena pelletu na 2018 rok.

Jednak wszystko zależy od tego, jakiej jakości materiał opałowy kupujesz. Tak naprawdę jest to tylko pozorna oszczędność, bo jeżeli zainwestujesz w mało kaloryczny pellet, to będziemy zmuszony włożyć jego większą ilość do pieca.

Gdy wybierasz firmę, która oferuje Ci sprzedaż pelletu, to najpierw sprawdź, jakie ona ma opinie w Internecie i czy posiada stosowne certyfikaty. Nie musisz kupować od największych producentów i tych najbardziej znanych marek, ponieważ maja zazwyczaj najdroższy pellet, a niekoniecznie najlepszy. Po prostu jadą na tym, że są znani i rozpoznawalni. W Polsce mamy kilkunastu jesli nie kilkudziesięciu producentów pelletu z certyfikatem DIN Plus!

lle kosztuje ogrzewanie peletem?

Cena pelletu jest bardzo atrakcyjna i choćby z tego względu warto byłoby się nim zainteresować. W odniesieniu do surowców, które nadają się do spalania w domowych kotłach, odmiennie niż w wielu innych przypadkach, tani pellet idzie w parze z ekologią. Ogrzewanie domu pelletem ma bardzo wiele zalet.

Co mówią na ten temat statystyki?

Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki, najmniej kosztownym paliwem, które jest spalane w naszych piecach, nadal jest węgiel brunatny. Średnia cena za 1 gigadżul wyprodukowanej energii to 18,96 zł.

Zgodnie z Urzędem Regulacji Energetyki, cena ciężkiego oleju opałowego oraz węgla kamiennego to 28 zł za GJ.

Paliwo z biomasy, czyli nasz pellet cenowo wypada coraz lepiej i już dogania opłacalnością ekogroszek, który z roku na rok drożeje. Szczególnie można było to zaobserwować w 2017. Duże podwyżki węgla planowane są też na 2018 rok. Pellet za to ma względnie stałą cenę i nic nie zanosi się żeby miał jakoś mocno podrożeć.

Jaki wypada wartość opałowa węgla i pelletu?

Z wymienionych wcześniej paliw węgiel posiada największą wartość opałową. Dla węgla w postaci tak zwanego węgla czy miału wynosi ona około 24 megadżule na kilogram. Natomiast wartość pelletu to około 19 MJ/kg.

Jednak sekret wysokiej skuteczności pelletu tkwi w kotłach na pellet, które są bardzo zaawansowane technologicznie i pomimo słabszej wartości opałowej pelletu potrafi dać on niemal tyle samo ciepła co węgiel.

Jaka jest cena za tonę pelletu?

Średnio cena za tonę pelletu waha się w granicach 800-1100 zł.

Oczywiście zdarzają się ceny nawet niższe.

Jednak uważaj na niewiarygodne okazje.

Poniżej 750zł za tone kupowanie pelletu może być ryzykowne.

Patrz na certyfikaty, czy są. Zobaczmy z czego jest dany pellet, bo jak z pestek słonecznika to faktycznie może kosztować nawet i 600zł za tone, ale jego jakość będzie marna.

Z drugiej strony nie kupuj pierwszego lepszego, czyli inaczej mówiąc najbardziej rozreklamowanego pelletu bardzo znanych marek, producentów, ponieważ jest on najdroższy. Za mniejsze pieniądze znajdziemy równie dobry, a czasem nawet lepszy i też z certyfikatami.

Na ile starczy tona pelletu?

Sezon grzewczy zazwyczaj zaczyna się w październiku lub listopadzie, a kończy w marcu lub kwietniu. Minimalnie zatem trwa przez 4 miesiące, maksymalnie przez pół roku. Średnio na sezon będziesz potrzebował 4-5 ton pelletu. W związku z tym, tona pelletu wystarczy Ci przeciętnie na miesiąc sezonu grzewczego, ale oczywiście wszystko zależy od ocieplenia domu i jego powierzchni.

Jak jest cena ogrzania domu pelletem przez sezon?

W rezultacie do ogrzania średniej wielkości domu jednorodzinnego w sezonie będziemy potrzebować około 4 ton groszku węglowego oraz około 5 ton pelletu. W związku z tym za ogrzewanie pierwszym z tych materiałów opałowych zapłacimy około 4,5 tys. zł, a drugim – więcej 5,5 tys. zł. Ale te dysproporcje się cały czas zmniejszają. Jak przyjmiemy, że pellet nad ekogroszkiem poza ceną ma inne zalety to wybór staje się oczywisty.

Jednak to jeszcze nie wszystko…

Koszty ogrzewania są w bardzo dużym stopniu zależne od tego, czy masz nowy, czy stary dom. Jeżeli właśnie wybudowałeś nową nieruchomość, to niezależnie od tego, jak bardzo się będziesz starał, koszty jego ogrzania będą w pierwszym roku wysokie.

Z czego to wynika?

Załóżmy, że Twój nowo wybudowany dom ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych.

Jeżeli ogrzewasz dom węglem, to średnio na opał w czasie sezonu grzewczego będziesz musiał wydać 3600 zł. Wady tego rozwiązania, to nie tylko wysokie koszty, ale również brud w kotłowni oraz dużo pracy przy obsłudze kotła.

Natomiast gdy ogrzewasz dom za pomocą gazu propanu, to może nie będziesz musiał się przejmować codzienną obsługą kotła, ale za to niestety będziesz zmuszony do ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Na sezon wydasz średnio 8500 zł i będziesz musiał mieć zainstalowaną butlę z gazem, co nie jest dla każdego komfortowe.

Możesz zainteresować się również ogrzewaniem na olej opałowy, ale powiem szczerze, że nie polecamy takiego rozwiązania.

Dlaczego?

Po pierwsze wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Musisz się liczyć z tym, że w ciągu roku wydasz na opał około 8000 zł. Po drugie, zapach oleju opałowego jest bardzo nieprzyjemny.

Ostatnią możliwością, pomijając pellet jest pompa cieplna. Nie jest to takie złe rozwiązanie, ale niestety łączy się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. I okazuje się, że inwestycja zwroci się po kilkunastu-kilkudzizesięciu latach.

A jak wyglądają koszty ogrzewania pelletem?

To najlepsze rozwiązanie koszty to około 5000 zł na sezon, więc z wyjątkiem węgla, jest to najtańszy opał na liście. W dodatku jest czysty i ekologiczny.

Może jednak postawić na ten węgiel?

Nie polecamy!

Koszt ogrzewania pelletem pokazuje, że jeżeli zależy Ci na tym, aby wybrać jak najtańsze paliwo, to powinniśmy sięgnąć po węgiel brunatny. Jednak jest on bardzo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Brunatny nadaje się tylko w słabe zimy i temperatury dodatnie ze względu na jego niskie parametry.

Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby nasz piec produkował jak najmniejsze ilości dwutlenku węgla, to musimy liczyć się z tym, że gdy kupimy pellet, cena za tonę będzie wyższa.

Jak prawidłowo ocenić zapotrzebowanie na pellet dla Twojego domu?

Pomoże Ci w tym Świadectwo Charakterystyki Energetycznej budynku. Zostało w nim określone zapotrzebowanie na energię.

Szukaj na świadectwie hasła: „Zapotrzebowanie na energię końcową EK„.

Może to być przykładowo: 125 [kWh/(m2rok)].

Jeżeli zainwestujesz w pellet drzewny klasy DINplus czy EN plus A1 otrzymasz 4,8[kWh/kg] energii.

Pamiętaj, że cały czas przeprowadzamy obliczenia dla nowego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

Obliczenie powinno wyglądać następująco:

(125[kWh/(m2rok)] * 150[m2]) / 4,8[kWh/kg] = 3906 [kg/rok]

W związku z tym powinniśmy wtedy zużyć około 4 tony pelletu na rok.

Pewnie chciałbyś zmniejszyć tę ilość i zastanawiasz się w jaki sposób to zrobić.

Może wymienić kocioł?

Czy konstrukcja kotła wpływa na ilość spalanego pelletu?

Już odpowiadamy!

Oczywiście, że tak.

W związku z tym, jakie cechy powinien mieć dobrej jakości kocioł na pellet?

Musisz pamiętać o następujących rzeczach:

 • Najlepszy wymiennik, czyli płaszcz wodny to wymiennik pionowy. Piec, który ma poziomy wymiennik szybciej się brudzi, co negatywnie wpływa na jego sprawność.

 • Dobrze jest kupić kocioł z funkcją automatycznego czyszczenia wymiennika. Nie będziesz musiał czyścić kotła ręcznie i będzie on przez cały czas miał bardzo wysoką sprawność. Jeżeli w kotłowni będzie czyściej, to zmniejszą się również koszty ogrzewania.

 • Najlepiej wybierz piec z funkcją automatycznego czyszczenia palnika albo systemem wspomagania czyszczenia palnika,

 • Kocioł na pellet musi być wyposażony w automatyczną zapalarkę.

 • Piec na pellet powinien mieć modulację palnika od 30% do 100% mocy znamionowej. Wtedy będzie dobierał moc zależnie od zapotrzebowania.

 • Kocioł na pellet musi być również wyposażony w system kontroli spalania, który pozwala regulować parametry spalania, gdy się zmienią.

 • Przyda Ci się również system wybierania popiołu do zewnętrznej walizki.

 • Bardzo ważny jest też odpowiedni serwis kotła. Zapytaj o to sprzedawcę. W razie problemów z piecem musisz mieć pewność, że ktoś Ci pomoże go naprawić. Szukaj producenta, który ma serwis blisko Ciebie, abyś nie musiał płacić dużo za dojazd oraz nie obawiał się tego, że nikt do Ciebie nie przyjedzie. Musisz pamiętać o tym, że każdy kocioł powinien mieć robione coroczne kontrole przez serwis.

 • Może to oczywiste, ale nie wszyscy o tym pamiętają. Zanim zamówisz kocioł musisz się upewnić, czy zmieści się on w Twojej kotłowni. Musisz sprawdzić również, czy piec będzie się dało wnieść. Pomierz w tym cały szerokość schodów i drzwi. Czy po zamontowaniu kotła będziesz miał wystarczającą ilość miejsca, aby swobodnie dosypywać do niego pellet oraz go czyścić?

 • Sprawdź też, czy możliwe jest podłączenie kotła do Twojego komina. W tym celu skontroluj następujące rzeczy: wysokość otworu przyłączeniowego, odporność na kondensat, dostęp do wyczystki.

 • Sprawdź, jaką metodą będzie kontrolowana temperatura w pokojach. Czy będą to termostaty, czy regulacja czasowa lub pogodowa? To bardzo ważne.

 

Wracając jeszcze do cen pelletu, pewnie nurtuje Cię jeszcze kwestia…

Czy są jakieś promocje na ten rodzaj opału?

Tak. Castorama ma ciekawą ofertę.

Cena pelletu w Castoramie może być dla Ciebie pewnego rodzaju zaskoczeniem.

Co prawda, w ofercie tego sklepu znajdują się tylko dwa rodzaje pelletu, ale za to bardzo atrakcyjne cenowo.

Jednak ta cena musi z czegoś wynikać.

Castorama przede wszystkim chce zarobić. Jakość tego pelletu może być wątpliwa.

Chcesz ryzykować?

Proszę bardzo. Jego cena to 16,98 zł za opakowanie. Castorama oferuje również drugi rodzaj pelletu. Jest to Pellet drzewny Lux A2 6 mm 15 kg. Pakowany tak samo, jak poprzednik. Jego cena za 15 kg to 12,99 zł.

Kupowanie pelletu hurtowo

Ceny pelletu hurtem są trochę niższe, bo zaczynają się od 600 zł. Jednak pellet jest pakowany w nieoznakowane worki i nie damy głowy za jego jakość.

Pellet-koszty-jak je zmniejszyć?

Pisaliśmy już oczywiście o tym, że trzeba posiadać dobrej jakości kocioł na pellet.

Są jeszcze inne metody zmniejszania kosztów ogrzewania.

Aby obniżyć koszty ogrzewania, niezależnie od tego, jakie paliwo stosujemy, dobrze jest ocieplić dom.

Wtedy będą Ci potrzebne mniejsze ilości pelletu. W ten sposób możesz zmniejszyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym nawet o 30 procent! Mniej ciepła ucieka przez ściany, stropy oraz dach.

Szeroka oferta systemów ociepleniowych dostępnych na rynku umożliwia dobranie oraz wykonanie izolacji cieplnej wybranego obiektu

Koszty takiej operacji zawsze są wysokie, ale zysk wiążący się ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie jest tak wysoki, że już po kilku latach inwestycja zaczyna być opłacalna.

Zainteresuj się dotacją

Właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, mogą na wykonanie ocieplenia uzyskać preferencyjny, dotowany przez państwo kredyt termomodernizacyjny.

Program jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który współpracuje z 21 bankami. W każdym z nim można fizycznie zaciągnąć kredyt. Lista tych banków znajduje się na stronie internetowej BGK.

Pożyczkę przyznaje się na ocieplenie budynku praz prace związane z modernizacją instalacji cieplnej. Po spłaceniu 75% kredytu pozostała część jest umarzana. Kredyt można dostać na dziesięć lat z karencją w spłacie kapitału na pierwszy rok kredytowania.

Jakie są wnioski?

Ogrzewanie pelletem jest opłacalne i ekologiczne, jednak musisz zadbać o dobry kocioł, ocieplić dom oraz kupować pellet dobrej jakości. Pellet jest najtańszym wśród paliw dostępnych na rynku ekologicznym materiałem opałowym. Warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć odpowiedniego dostawcę i cieszyć się ciepłem w domu przez cały sezon grzewczy.

Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!

ZAMÓW PELLET PREMIUM