Pellet drzewny to alternatywa zarówno dla węgla, jak i ekogroszku. To sposób na ekologiczne ogrzewanie. Wiele osób przyzwyczaiło się do tego, że jeżeli coś jest „eko”, to jest to automatycznie drogie. Cena pelletu wcale nie jest wysoka. Dobrej jakości opał jest przystępny cenowo i daje możliwość efektywnego ogrzania całego domu.
Na korzyść pelletu przemawia także pakowanie w niewielkie worki, łatwość w utrzymaniu czystości kotłowni oraz powstawanie niewielkiej ilości popiołu.
Tona pelletu – cena: jaka jest cena dobrej jakości opału z biomasy? Od czego zależy? Dlaczego nie warto wybierać taniego opału niskiej jakości?
Co to jest pellet?
Pellet wytwarzany jest z odpadów drzewnych, m.in. zrębków, trocin i pozostałości tartacznych. Pozyskany materiał zostaje sprasowany pod wpływem wysokiej temperatury. Następnie formowane są małe, owalne granulki. Granulat ma długość ok. 2-3 cm oraz średnicę ok. 6-8 mm. Wysokiej jakości opał pozbawiony jest jakichkolwiek sklejających związków chemicznych.
Brak związków chemicznych przeciwdziała tworzeniu się szkodliwych substancji podczas spalania pelletu. Zmniejszona jest także emisja dwutlenku węgla. Ogrzewanie pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale także tańsze niż m.in. ogrzewanie elektryczne. Dobry jakościowo opał ma certyfikat DIN Plus.
Wartość opałowa pelletu a węgla
Wartość opałowa węgla kamiennego, a także miału wynosi ok. 24 MJ/kg. W przypadku pelletu jest to natomiast ok. 19 MJ/kg. Zastosowane rozwiązania technologiczne w przypadku kotłów na pellet pozwalają jednak na efektywne wytwarzanie ciepła i ogrzewanie domu.
Przejdźmy teraz do danych na temat tego, jaka cena pelletu jest atrakcyjna.
Pellet – cena opału
Pellet drzewny powstaje z odpadów, które jeszcze nie tak dawno w żaden sposób nie były wykorzystywane. To najczęściej pozostałości, które powstają podczas obróbki drewna. Jest to jeden z powodów, dzięki którym opał ten jest przystępny cenowo.
Wbrew pozorom mimo tego, że jest to paliwo ekologiczne, cena pelletu nie jest wygórowana. Słabej jakości pellet o wartości opałowej ok. 13 MJ/kg można kupić za ok. 500-600 złotych za tonę. Opał średniej klasy o kaloryczności ok. 17 MJ/kg to natomiast wydatek rzędu ok. 700-800 złotych za tonę.
Cena pelletu wysokiej jakości o wartości opałowej o,k. 19 MJ/kg to natomiast co najmniej 1000 złotych za tonę.
Coraz częściej można spotkać się z opinią, że jest to paliwo przyszłości, a z roku na rok jego produkcja będzie się rozwijać. Warto także pamiętać o tym, że przystępna cena to nie jedyny atut tego typu opału. Użytkowników przekonuje także komfort użytkowania i porządek w kotłowni.
Pellet – nie tylko z odpadów drzewnych
Nieco innym rodzajem opału jest pellet ze słomy. Może być wykorzystywany w domowych kotłowniach z odpowiednio przygotowanymi piecami centralnego ogrzewania oraz kotłowniach przemysłowych. Słomiany pellet – cena tego rodzaju opału to ok. 400-800 złotych za tonę.
Niektórzy producenci oferują również pellet słonecznikowy. Ten z kolei wytwarzany jest z ziaren, łusek oraz odpadów słonecznikowych. To uboczny produkt produkcji rolnej po zbiorze oraz przetwórstwie rośliny. W tym przypadku należy liczyć się z ceną ok. 300-600 złotych za tonę.
Tona pelletu – cena jaka jest?
Jak już zostało wspomniane, cena pelletu za tonę uzależniona jest od jego jakości, wartości opałowej oraz rodzaju. Skupimy się jednak na najpopularniejszym opale drzewnym. Polski Pellet Premium Quality z certyfikatem DIN PLUS kosztuje ok. 1150 złotych za tonę.
Warto wspomnieć, że nie należy oszczędzać na opale, decydując się na pellet niskiej jakości, o małej kaloryczności. Wówczas konieczne będzie częstsze uzupełnianie podajnika, a co za tym idzie, nastąpi większe zużycie paliwa.
Dobrze jest wybierać opał sprawdzonej jakości, od polecanych producentów. Droższy pellet zazwyczaj jest wyższej jakości, co potwierdza m.in. wspomniany powyżej certyfikat Niemieckiego Instytutu Norm DIN PLUS.
Ile kosztuje ogrzewanie domu pelletem?
Nie da się ukryć, że cena pelletu jest atrakcyjna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zmianę instalacji grzewczej na piece przystosowane do stosowania pelletu. Z jakimi wydatkami rocznymi należy się liczyć, decydując się na ogrzewanie domu tym źródłem energii?
Roczne koszty ogrzewania domu a cena pelletu
Z roku na rok drożeją koszty ogrzewania, które wykorzystują nieodnawialne źródła energii (m.in. węgiel kamienny, olej opałowy). Pellet produkowany z odnawialnego źródła jest zatem atrakcyjnym opałem alternatywnym.
Zakładając, że średnia sprawność kotłów wynosi 80%, roczny koszt ogrzewania domu i podgrzewania wody za pomocą pelletu może szacunkowo wynieść:
- dom o powierzchni 100 mkw.:
- budynek nieocieplony: ok. 4865,98 złotych,
- budynek słaboizolowany cieplnie: ok. 3813,88 złotych,
- budynek dobrze izolowany cieplnie: ok. 2525,05 złotych,
- budynek energooszczędny: ok. 1972,70 złotych,
- budynek niskoenergetyczny: ok. 1315,13 złotych,
- dom o powierzchni 150 mkw.:
- budynek nieocieplony: ok. 7298,97 złotych,
- budynek słaboizolowany cieplnie: ok. 5720,82 złotych,
- budynek dobrze izolowany cieplnie: ok. 3787,58 złotych,
- budynek energooszczędny: ok. 2959,04 złotych,
- budynek niskoenergetyczny: ok. 1972,70 złotych.
Na ile wystarcza tona pelletu?
Sezon grzewczy w Polsce najczęściej trwa od października-listopada do marca-kwietnia. Jest to więc od czterech do sześciu miesięcy. Średnio na jeden sezon grzewczy do ogrzania średniej wielkości domu potrzeba ok. 4-5 ton pelletu.
Zużycie w jednym miesiącu to ok. 1 tona pelletu. Zależne jest to jednak od wielu czynników, w tym warunków atmosferycznych na zewnątrz, powierzchni domu oraz tego, czy jest to budynek ocieplony, czy nie. Atrakcyjna cena pelletu pozwala natomiast mieć pewność, że przy niewielkich nakładach pieniężnych efektywnie ogrzejemy cały dom.
Jak oszacować zapotrzebowanie na pellet na sezon grzewczy?
W ocenie zapotrzebowania na pellet dla domu pomóc może Świadectwo Charakterystyki Energetycznej budynku. To w nim najczęściej określone jest „Zapotrzebowanie na energię końcową EK”. Najczęściej określona jest w formie wartości liczbowej w jednostce kWh/m²·rok.
W przypadku pelletu drzewnego klasy DIN PLUS (EN plus A1) można wygenerować ok. 4,8 kWh/kg energii. Dobrze ocieplony dom o powierzchni 150 mkw. generuje zapotrzebowanie wynoszące ok. 4 tony.
Wystarczy zastosować wzór:
Zapotrzebowanie na energię końcową Ek w kWh/m²·rok · powierzchnia domu w mkw. / ilość energii generowanej przez opał w kWh/kg = zapotrzebowanie na opał na rok
Cena pelletu a rodzaj kotła
Rodzaj zastosowanego kotła nie ma wpływu bezpośrednio na cenę pelletu, lecz na jego zużycie. Jak wiadomo, im większe zużycie, tym większa zapotrzebowanie oraz konieczność zakupu większej ilości opału.
Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego kotła na pellet. Szerzej na temat tego, jaki model pieca wybrać, mówiliśmy w osobnym wpisie: Jaki kocioł / piec na pellet wybrać?
Pellet na tle innych form pozyskiwania energii cieplnej
Pellet nazywany bywa zielonym węglem. Jego spalanie wiąże się z niewielką emisją szkodliwych gazów NO oraz SO w porównaniu do innych form ogrzewania domu. Ponadto niewydzielane są szkodliwe dla środowiska substancje. Emitowana jest jedynie minimalna ilość dwutlenku węgla.
Pellet na tle węgla kamiennego jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym, czystszym zarówno dla środowiska, jak i pod względem utrzymania czystości w kotłowni. Obsługa kotła na węgiel zazwyczaj wymaga również nieco więcej nakładów pracy.
Gaz propan, co prawda eliminuje konieczność codziennej obsługi kotła, jednak jest rozwiązaniem drogim w porównaniu do innych form pozyskiwania energii cieplnej. Ponadto wiąże się z koniecznością instalacji specjalnej butli z gazem – często w ogrodzie.
Również ogrzewanie domu za pomocą oleju opałowego generuje wysokie koszty. Użytkownicy tej formy pozyskiwania energii cieplnej często też uskarżają się na problem nieprzyjemnego zapachu oleju.
Jednym z najtańszych paliw jest węgiel brunatny, jednak jest on bardzo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Ponadto ten rodzaju opału dobrze sprawdzi się jedynie w przypadku słabych zim oraz temperatur dodatnich – ze względu na niskie parametry.
Dom można również ogrzewać za pomocą pompy cieplnej. Jest to rozwiązanie dobre, przyjazne środowisku, jednak wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Taka instalacja zwraca się zazwyczaj dopiero po kilkunastu-kilkudziesięciu latach.
Jeżeli zależy nam na opale, który emituje niewielkie ilości dwutlenku węgla, jest przyjazny środowisku i bezpieczny, powinniśmy zdecydować się na pellet. Tona pelletu – cena pelletu najlepszej jakości może być nieco wyższa. Pozwala jednak mieć pewność, że dokładamy swoją cegiełkę do troski o planetę.
Hurtowa cena pelletu
Cena pelletu hurtowo jest niższa niż w przypadku detalicznej sprzedaży. Zazwyczaj jednak tego typu opał dostarczany jest luzem lub pakowany w nieoznakowane worki. Wówczas trudno jest mieć pewność co do jego jakości.
Cena pelletu – jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?
Jak już wspominaliśmy powyżej, aby zmniejszyć koszty ogrzewania domu, konieczne jest zainwestowanie w odpowiedni kocioł spełniający określone normy.
Warto także pamiętać, że straty energii cieplnej są zauważalne przede wszystkim w przypadku nieocieplonych budynków. Dobra izolacja termiczna jest więc kolejnym krokiem do poczynienia oszczędności w zakresie ogrzewania domu.
Może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet o 30 proc. Jeżeli budynek jest nieocieplony, warto rozważyć wykonanie izolacji termicznej. Koszty takiej inwestycji mogą zwrócić się naprawdę szybko w postaci oszczędności na opale.
Dofinansowanie na piec
W ramach rządowego programu „Czyste powietrze” można starać się o dofinansowanie zakupu pieca. Przysługuje ono m.in. właścicielom lokali mieszkalnych, również tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu.
Wysokość dofinansowania uzależniona jest m.in. od środków, którymi dysponują gminy (zazwyczaj jest to zwrot kosztów od 40 do 100 proc.). Gminy ustalają górne limity zwrotu poniesionych kosztów w zależności od rodzaju zakupionego kotła. Inne są również stawki dla domów jednorodzinnych, a inne dla lokali w budynkach wielolokalowych.
Cena pelletu wysokiej jakości jest przystępna. To nadal jedno z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domów. Warto jednak patrzeć na zagadnienie pozyskiwania energii cieplnej w sposób kompleksowy. Ważna jest zarówno jakość zakupionego pelletu, jak i właściwy kocioł oraz ocieplony budynek.
Wybierając pellet, zdecyduj się na sprawdzonego sprzedawcę. Wysokiej jakości opał to Polski Pellet Premium Quality z certyfikatem DIN PLUS. Cena pelletu to nie jedyny wyznacznik, którym należy kierować się podczas wyboru opału. Najczęściej tani opał może nie tylko zapewniać nieefektywne ogrzewanie domu, ale również przyczyniać się do częstych awarii pieca.