Zadzwoń ZAMÓW - tel. 609 202 019
Zaznacz stronę

Co musisz wiedzieć o pellecie

Pellet jest coraz chętniej kupowanym paliwem. Został zaklasyfikowany do biomasy. Stanowi alternatywne rozwiązanie dla oleju, węgla, lub gazu. Mowa tutaj o pellecie drzewnym. W tym artykule wspomnę kilka słów, o tym jakie zalety ma pellet, co to jest pellet certyfikowany, jakie są właściwości kotłów na biomasę. Przeprowadzę również analizę ekonomiczną. Porównam koszty ogrzewania budynku oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej za pomocą pelletu i węgla typu groszek.

.

Czym jest pellet zgodnie z przepisami prawa?

Pellet jest małymi, pachnącymi świeżym drewnem granulkami, powstającymi z odpadów drzewnych. Jego zaletą jest atrakcyjna cena, łatwość w transporcie, magazynowaniu oraz wykorzystywania. Stanowi dużą konkurencję dla oleju opałowego czy węgla kamiennego. Pellet może być produkowany z każdego typu roślin.

Rozmowy o pozytywnych właściwościach pelletu służącego jako paliwo do ogrzewania budynków, należy rozpocząć od zapoznania się z definicją biomasy. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji, biomasa to paliwo, które jest złożone w całości albo w części z substancji roślinnych, które pochodzą z rolnictwa albo leśnictwa i są wykorzystywane, aby uzyskać znajdującą się w nich energię. Podobną definicję biomasy możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z nim biomasa jest stałą lub ciekłą substancją pochodzącą z roślin lub zwierząt, które zostaje poddana procesowi biodegradacji. Biomasa jest wytwarzana z produktów, odpadów oraz resztek z produkcji rolnej i leśnej itd.

.

W związku z tym do biomasy możemy zaliczyć:

 • Drewno odpadowe oraz odpady z obróbki drewna, na przykład trociny, wiórki, zrębki oraz pył drzewny,

 • Rośliny energetyczne, takie jak: wierzba wiciowa, kukurydza oraz słonecznik bulwiasty,

 • Uprawy rolne, w tym rośliny drzewiaste, trawy wieloletnie, zboża oraz słoma

.

Jaki powinien być pellet?

Pellet o granulat opałowy o dużej kaloryczność. Produkuje się go przez sprasowanie pod ciśnieniem. Nie dodaje się do niego substancji klejących ani odpadów z obróbki drewna. Teraz stosuje się go do ogrzewania budynków jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej oraz budynków usługowych o dużej powierzchni.

Kaloryczność pelletu może wynosić nawet do 19 MJ/kg. Niewiele mniej ma węgiel opałowy typu groszek. Jego rynkowa wartość opałowa jest na poziomie 22-24 MJ/kg. Ekonomiczny pellet jest suchy oraz ma odpowiednią gęstość. Z nieokorowanych zrębków, płyt wiórowych, materiałów drewnopochodnych, lub płyt szlifierskich nie da się uzyskać wysokalorycznego pelletu. Jeżeli wyprodukujemy go z wyżej wymienionych materiałów, to istnieje prawdopodobieństwo, że będzie zawierał: olej oraz plastik PCV. Natomiast płyty szlifierskie mogą mieć w sobie pozostałości korundu z papieru ściernego. Nie otrzymamy również pożądanego poziomu wilgotności. Nie powinien przekraczać 10 procent.

.

Stosowanie pelletu o niskiej jakości może powodować:

 • Zapychającym się podajnikiem,

 • Powstawaniem zgorzel na palniku,

 • Zbyt niską temperaturą w piecu,

 • Zbyt dużymi ilościami popiołu.

.

W celu zapobiegnięcia tym niedogodnościom, warto zainwestować w produkt, który spełnia normy jakościowe, takie jak:

 • Wartość opałowa pelletu,

 • Maksymalna zawartość pyłu,

 • Wilgotność,

 • Wymiar oraz gęstość pelletu.

.

Na europejskim rynku cechą dobrej jakości pelletu jest certyfikat DIN PLUS, stworzony przez DIN CERTCO, czyli Deutsches Institut für Normung. Wcześniej była stosowana austriacka norma ÖNORM M 7135 i niemiecka DIN 51731. Z tych dwóch norm powstała DIN PLUS. Wprowadziła ona dwie klasy pelletu: EN plus A1 i EN plus A2. Pierwsza klasa odnosi się do pelletu z najwyższej półki, który podczas spalania wytwarza niewielką ilość popiołu, a jego wartość opałowa sięga 19,5 MJ/kg. Zanim kupimy jakikolwiek pellet, warto sprawdzić, czy pochodzi od z zaufanego źródła. Producent powinien potwierdzić jakość sprzedawanego pelletu certyfikatem DIN Plus.

Zakres automatyki kotłowej należy również rozszerzyć o czujnik temperatury c.w.u., bufor ciepła, czujnik pogodowy albo o programowalny termostat pokojowy. Kocioł pelletowy, który ma moc 16 kW znanego producenta w wersji standardowej kosztuje około 13 tysięcy złotych. Jeżeli chcemy go wzbogacić o wyposażenie, którego nie ma w podstawowej wersji, na przykład o czujnik temperatury pokojowej, sondę lambda i w moduł internetowy do zdalnego sterowania, to kocioł może kosztować ponad 17 tysięcy brutto.

Jak przebiega produkcja pelletu?

Produkcja pelletu, niezależnie od wykorzystywanego surowca, zawsze wygląda bardzo podobnie. jednak ze względu na to, że do produkcji pelletu używa się różnych materiałów, to końcowy efekt różni się wartościami oraz cechami charakteryzującymi poszczególne rodzaje granulatu. Różnice mogą być bardzo duże. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno wyprodukowanie pelletu z trocin, jak i ze słomy, bazuje na procesie poddania konkretnego materiału wsadowego takim samym zabiegom. Pierwszym etapem jest wstępne rozdrabniane surowca, dzięki niemu przygotowuje się materiał do następnej obróbki. Kolejnym etapem jest suszenie. Ten etap występuje tylko przy materiałach, które wymagają wysuszenia. Następnie po raz kolejny bardzo dokładnie rozdrabnia się surowiec. Kolejnym etapem jest granulacja. Dzięki niej materiał opałowy zyskuje odpowiednią formę, czyli postać granulatu. Trzy ostatnie etapy to: chłodzenie, ekspedycja i magazynowanie.

Kalorycznosc pelletu-bardzo istotny parametr

Koloryczność pelletu jest ściśle powiązana z jego wydajnością. Średnia kaloryczność pelletu waha się między 18-20MJ/kg . W związku z tym bardzo dobrze wypada na tle pozostałych materiałów opałowych. Jeżeli znajdziesz w Internecie jakikolwiek przelicznik cen oleju opałowego i gazu na ceny pelletu, to zobaczysz jak tanie jest to paliwo. Kaloryczność jednego litra oleju opałowego jest taka sama jak kaloryczność dwóch kilogramów pelletu. W praktyce przy obecnych cenach możesz założyć, że oszczędzić około 45% na opale. Cena energii cieplnej z węgla jest ciągle niewiele niższa, ale trzeba pamiętać o tym, że 5-15% z węgla to popiół, który musimy wyrzucić do śmieci, a też za niego płacimy. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: ,,pellet kaloryczność” na pewno będziesz zaskoczony, jak dużo możesz zaoszczędzić każdej zimy.

Dlaczego warto zainwestować w pellet opałowy?

Pellet opałowy z biomasy wykorzystywany jest do ogrzewania domów oraz innych pomieszczeń. Z uwagi na jego właściwości energetyczne i komfort dla użytkownika, zalicza się go do najbardziej efektywnych źródeł energii. Jest paliwem w pełni ekologicznym. Emisja dwutlenku węgla w trakcie spalania jest taka sama jak ilość dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo w trakcie jego wzrostu. Po spaleniu powstaje niewielka ilość popiołu. Mniej niż 0,5 procent dla pelletu dobrej jakości. Popiół może zostać użyty jako nawóz. Pellet początkowo był bardzo popularny w Europie Zachodniej. Obecnie zaczyna zdobywać swoich zwolenników również w Polsce.

Jak będzie wygląda ogrzewanie pelletem w najbliższych latach?

Ogrzewanie pelletem jest przede wszystkim bardzo dużą oszczędnością. Pellet jako opał jest niezwykle wydajny. Przyjmuje się, że zasoby paliw kopalnych, takich jak olej i gaz ziemny będą się kończyły w ciągu życia użytkownika. Rosnący popyt, przy zmniejszającej się z czasem podaży spowoduje duży wzrost cen. Paliwa kopalne będą coraz trudniej dostępne dla mniej bogatych społeczeństw. Cena węgla w końcu będzie się coraz bardziej zbliżała do cen oleju oraz gazu. Wszystko to spowoduje, że ogrzewanie domu węglem kamiennym stanie się całkowicie nieopłacalne. Natomiast rynek biopaliw z upływem czasu, będzie się kształtował zupełnie odwrotnie. Większe zużycie będzie skutkowało zwiększoną produkcją. Ogrzewanie na pellet stanie się powszechne. Im większa będzie produkcja, tym mniejsze będą koszty jednostkowe. Cena biopaliw, w tym pelletu, powinna opierać się o koszty. Będzie niezależna od zmian cen paliw kopalnych na rynkach światowych.

Czy warto już teraz zainwestować w pellet?

Jak najbardziej. Nie tylko ze względu na jego niską cenę. To paliwo jest niezwykle korzystne dla środowiska. Każdy produkt roślinny zaliczany jest do paliw odnawialnych z uwagi na to, że jego masa organiczna kształtowana jest w procesie fotosyntezy z wody oraz pochłanianego z atmosfery dwutlenku węgla, co sprawia, że jego spalanie nie powoduje zwiększenia w atmosferze stężenia cząstek dwutlenku węgla. W trakcie spalania pelletu workowanego zmniejszona jest emisja gazów, pyłów. Pellet workowany to paliwo, którego wytwarzanie jest z korzyścią dla społeczeństwa. Powstaje z odpadów drzewnych, które nie mają żadnego innego zastosowania i byłyby po prostu wyrzucane. Z tych wszystkich względów wykorzystywanie pelletu drzewnego do ogrzewania domu nie jest tylko modą, ale krokiem, który przeniesie Ci bardzo wiele wymiernych korzyści. W dodatku koszty zmiany instalacji zwrócą się w ciągu paru miesięcy.

 

Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!

ZAMÓW PELLET PREMIUM