Pellet – 100% Naturalny – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Pellet – 100% Naturalny – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Pellet drzewny zyskuje na popularności. To coraz częściej kupowany opał, który należy do biomasy. Jest atrakcyjną alternatywą dla innych form ogrzewania domu – węglem, olejem czy gazem.

Czym jest pellet opałowy? Jakie są jego zalety?

Co to jest pellet?

To wydajne, ekologiczne paliwo. Występuje w postaci granulatu pachnącego świeżym drewnem. Są to wałki o średnicy ok. 6-8 mm oraz długości ok. 2-3 cm. Powstaje z trocin i innych odpadów drzewnych. Substancją wiążącą są wyłącznie składniki, które naturalnie występują w drewnie. Jest to opał, który zyskuje popularność w całej Europie.

Jego cechą charakterystyczną jest wysoka wartość energetyczna (ok. 18,5 MJ/kg), jak również niska zawartość popiołu (mniej niż 0,7%). Warto także zaznaczyć, że popiół pozyskany z wysokiej jakości pelletu świetnie sprawdzi się w roli naturalnego nawozu na trawniki.

Pellet opałowy uważany jest za jedno z najczystszych paliw, dzięki zredukowaniu emisji dwutlenku węgla. Może być wyprodukowany z różnego typu roślin. Zaletą tego opału jest m.in. atrakcyjna cena, łatwość w transporcie, magazynowaniu, użytkowaniu, a także łatwość utrzymania kotłowni w czystości.

Pellet jako biomasa

Pellet należy do biomasy. Według definicji zawartej w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji biomasa to paliwo, które składa się w całości lub pewnej części z substancji pochodzenia roślinnego. Substancje te wykorzystywane są po to, aby pozyskać znajdującą się w nich energię.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii również definiuje biomasę.

Według tego pojęcia biomasą można nazywać stałą lub ciekłą substancję pochodzenia roślinnego czy też zwierzęcego, która poddawana jest procesowi biodegradacji. Biomasa jest zatem wytwarzana z produktów, resztek i odpadów z produkcji leśnej, rolnej itp.

W związku z powyższymi definicjami do biomasy zalicza się:

  • drewno opadowe, odpady z obróbki drewna (m.in. trociny, wiórki, zrębki, pył drzewny),
  • roślin energetyczne (m.in. wierzba wiciowa, kukurydza, słonecznik bulwiasty),
  • uprawy rolne (m.in. rośliny drzewiaste, trawy wieloletnie, zboża, słoma).

Jak wygląda produkcja pelletu?

Bez względu na wykorzystany surowiec produkcja tego typu opału zawsze wygląda podobnie. Pierwszym etapem jest wstępne rozdrabnianie surowca, czyli przygotowanie materiału do obróbki. Następnym krokiem jest suszenie. Nie wszystkie surowce wymagają jednak wysuszenia.

Kolejnym etapem jest ponowne dokładne rozdrobnienie materiału. Dopiero wtedy możliwa jest granulacja. Surowiec zostaje ukształtowany w odpowiednią formę, nazywaną granulatem.

Proces produkcji zamykają: chłodzenie, transportowanie oraz magazynowanie.

Ze względu na to, że do produkcji opału używane są różne materiały, powstały pellet może różnić się od siebie uzyskanymi właściwościami.

Właściwości dobrego pelletu opałowego

Pellet jest granulatem o dużej kaloryczności. Pochodzi z naturalnych składników, a do jego produkcji nie używa się substancji klejących. Otrzymanie formy granulatu możliwe jest poprzez występowanie naturalnych substancji sklejających strukturę oraz zastosowanie prasowania pod ciśnieniem.

Pellet opałowy może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania małych budynków jednorodzinnych, jak i dużych obiektów użyteczności publicznej czy powierzchni usługowych o większej powierzchni.

Kaloryczność opału wynosi ok. 18,5 MJ/kg. Jest to wartość niewiele niższa niż w przypadku węgla opałowego typu groszek (ok. 22-24 MJ/kg). Powinien być suchy (wilgotność do 10%) i mieć odpowiednią gęstość, aby mógł być efektywnym paliwem opałowym.

Warto zaznaczyć, że z nieokorowanych zrębków, płyt wiórowych, materiałów drewnopochodnych lub płyt szlifierskich nie ma możliwości pozyskania wysokokalorycznego materiału. Tak wyprodukowany opał może zawierać m.in. szkodliwe oleje, plastik PCV czy korund z papieru ściernego.

Kaloryczność opału – jak jest odpowiednia?

Wydajność opału jest związana z jego kalorycznością. Średnia wartość tego parametru to ok. 18,5 MJ/kg. Jest to wynik, który bardzo dobrze plasuje pellet na tle pozostałych materiałów opałowych.

Jest to rozwiązanie ekonomiczne, pozwalające efektywnie ogrzać dom. Bez przeszkód może konkurować z innymi rodzajami opału, w tym z olejem czy węglem.

Korzyści płynące z użytkowania pelletu

Jest wiele zalet płynących z korzystania z tego typu opału jako źródła pozyskiwania energii cieplnej. Są to przede wszystkim:

  • względy ekonomiczne,
  • komfort użytkowania, w tym transportu i magazynowania,
  • duża wartość energetyczna (2 kg pelletu porównywane są do 1 l oleju opałowego),
  • wygodne opakowania (worki o wadze 15 kg),
  • przejrzystość informacji na opakowaniu – pozwala pozyskać wiedzę na temat podstawowych parametrów,
  • wygoda składowania – wystarczy suche pomieszczenie (worki powinny być ustawione na paletach),
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • kwestie związane z ekologią i minimalizowaniem zanieczyszczeń środowiska,
  • zredukowana emisja dwutlenku węgla podczas spalania.

Skutki stosowania pelletu o niskiej jakości

Wśród skutków stosowania opału o niskiej jakości wymienić można m.in.:

  • zapychający się podajnik,
  • powstawanie zgorzeli na palniku,
  • zbyt niska temperatura w piecu,
  • zbyt duże ilości popiołu,
  • możliwość blokady silnika podającego lub zrywania zawleczek chroniących silnik przed spaleniem.

Jakie normy jakościowe powinien spełniać pellet opałowy?

Opał jest dobrej jakości wtedy, gdy spełnia określone normy jakościowe. Mowa tu m.in. o:

  • wartości opałowej,
  • maksymalnej zawartości pyłu,
  • wilgotności,
  • wymiarze i gęstości granulatu.

Certyfikaty jakości

W Europie pellet dobrej jakości otrzymuje certyfikat DIN PLUS opracowany przez Niemiecki Instytut Norm (DIN CERTCO). To połączanie dwóch innych stosowanych niegdyś norm – ÖNORM M 7135 (austriacka) oraz DIN 51731 (niemiecka).

Norma DIN PLUS wprowadza dwie klasy opału:

  • EN plus A1 – najwyższej jakości opał o wartości opałowej ok. 19,5 MJ/kg, wytwarzający podczas spalania niewielką ilość popiołu,
  • EN plus A2.

Certyfikat DIN PLUS stanowi potwierdzenie wysokiej jakości sprzedawanego opału.

Czy warto zainwestować w pellet?

Pellet opałowy jest efektywnym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Ponadto uznawany jest za paliwo ekologiczne. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest porównywalna do ilości CO2 pochłoniętego przez drzewo w trakcie jego wzrostu.

Atutem jest również to, że po spaleniu pozostają niewielkie ilości popiołu, a sam popiół może zostać wykorzystany później jako nawóz. Do przestawienia się na ogrzewanie domu pelletem zachęca również atrakcyjna cena.

To paliwo, które powstaje z odpadów pozostających przez wiele lat w żaden sposób niewykorzystanymi. Trociny i inne pozostałości były niegdyś wyrzucane. Dopiero z czasem odkryto ich potencjał, czego wynikiem jest produkcja pelletu opałowego.

Koszty zmiany instalacji na piec przystosowany do opalania tym rodzajem paliwa mogą zwrócić się już w ciągu kilku miesięcy. Kotły obecnie są w pełni automatyczne, samodzielnie rozpalają i osiągają pożądaną temperaturę, by następnie wejść w stan czuwania. Użytkownik musi jedynie pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać podajnik.

W Polsce pellet zyskuje na popularności głównie ze względu na cenę, czystość w kotłowni, wygodę użytkowania oraz łatwość stosowania.

Pellet opałowy a ogrzewanie domów w przyszłości

Wiele wskazuje na to, że piece na pellet będą coraz popularniejsze. Związane jest to z szeregiem opisanych powyżej korzyści płynących ze stosowania tego rodzaju opału.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zasoby paliw kopalnych kurczą się z roku na rok. To natomiast powoduje wzrost cen oleju czy gazu ziemnego. Również ogrzewanie domu węglem kamiennym z czasem stanie się nieopłacalne.

Pellet dzięki temu, że może zostać wyprodukowany z zasobów odnawialnych, jest ekonomicznym rozwiązaniem. Co roku przybywa kolejnych użytkowników, którzy decydują się na ogrzewanie domu właśnie w taki sposób. Cena biopaliw, w tym pelletu opałowego, będzie niezależna od zmieniających się cen paliw kopalnych.

Dodaj komentarz