Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne?


Czy opłaca się ogrzewać dom pelletem?

Cena pelletu może być tym, co od razu zniechęca klientów zupełnie niepotrzebnie. To paliwo, które ma wiele zalet, które w pełni rekompensują wysoki koszt pelletu . Przede wszystkim jest to opał, który zalicza się do grupy biopaliw. Nie ma więc negatywnego wpływu na środowisko, w przeciwieństwie na przykład do węgla kamiennego. Po spaleniu pelletu zostaje tak niewiele popiołu, że można go użyć w ogrodzie. Jakie jeszcze zalety ma pellet?

Jak powstaje pellet?

Pellet powstaje w wyniku prasowania trocin uzyskanych podczas prac tartacznych. Najczęściej powstaje z trocin iglasto-liściastych. Ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie tym produktem, rynek od krótkiego czasu proponuje również pellet wytwarzany z trawy, słomy, łusek słonecznika czy pestek owocowych.

Podczas procesu produkcji zostaje wytworzona masa plastyczna, którą prasy przeciskają przez walec. Cena pelletu jest wyższa, niż innych paliw ze względu na to, że proces produkcyjny jest długi i czasochłonny. Aby wyprodukować niewielkie wałeczki o długości od 6 do kilkunastu milimetrów, które będą idealne do palenia w piecu, należy bardzo dokładnie kontrolować wilgotność i temperaturę.

Poza tym, pellletu w Polsce jest bardzo dużo. Jesteśmy siódmym krajem, w rankingu producentów pelletu. Rocznie produkujemy około 600 tys. ton. Bardzo duża dostępność to kolejna zaleta tego opału.

Czasami konieczna jest modernizacja kotła by przystosować go do palenia pelletem

Czy przejście na paliwo ekologiczne jakim jest pellet jest opłacalne? Przecież ceny pelletu są o wiele wyższe, niż na przykład węgla kamiennego. Może lepiej pozostać przy znanym opale i nie oglądać się na stan środowiska naturalnego?

Otóż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mimo, że niektórzy w pierwszym roku po zmianę do kosztów pelletu będą musieli doliczyć zmianę lub modernizację kotła, co może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, to i tak po jakimś czasie ta inwestycja im się zwróci. Jednak nie oczekujmy, że bilans zysków i strat wyjdzie nam już po roku użytkowania pieca na pellet. O wiele lepiej dać sobie trzy lata. Dopiero wtedy będziesz mógł realnie ocenić korzyści, które wynikają z użytkowania pelletu. Trzeba wziąć pod uwagę również zyski niematerialne.

Nie musisz pilnować pieca ogrzewając dom pelletem

Pierwsza korzyść, to z pewnością, to, że nie trzeba cały czas pilnować pieca, aby nie wygasł. Dla osób, które często wyjeżdżają to idealne rozwiązanie. Gdy możesz wrócić po podróży w środku zimy do ciepłego domu., to cena pelletu nie gra żadnej roli.

Są ważniejsze rzeczy, jak na przykład zdrowie. Gdy się ciągle nie wyziębiamy, przy wychodzeniu na dwór do kotłowni, to o wiele trudniej jest się nam przeziębić. Kolejna zaleta pelletu to czystość. Podczas spalania tego opału, wytwarza się naprawdę bardzo niewiele popiołu. Nie trzeba przy każdym rozpalaniu czyścić pieca. Zgadzam się, że koszt pelletu jest wyższy, niż na przykład węgla kamiennego, ale więcej czasu dla siebie lub dla rodziny, też ma swoją wartość. I to nieocenioną.

Zapomnij o hurtowym kupowaniu opału i skokach temperatury

Należy również zwrócić uwagę na to, że palenie drewnem czy węglem wiąże się z ciągłymi skokami temperatury. Pellet zapewnia stałą temperaturę, co sprawia, że wystarczy jego mniejsza ilość, aby ogrzać cały dom przez dłuższy czas.

Tę właściwość pelletu z pewnością docenią nie tylko osoby, które na co dzień są odpowiedzialne za palenie w piecu, ale również Ci, którzy przez zmiany temperatury w pomieszczeniu marzną przez całą zimę. W dodatku, nie trzeba kupować dużych ilości opału jednorazowo, jak to jest praktykowane między innymi przy węglu kamiennym, czy oleju opałowym. Cena, którą wtedy musimy jednorazowo zapłacić często przekracza nasze możliwości. Można przywozić samodzielnie po kilka worków.

Wtedy koszt pelletu, wcale nie będzie tak dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Oceniając cenę pelletu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie korzyści, które się wiążą z jego stosowaniem. Cena pelletu wcale nie jest tak bardzo wysoka, gdy pomyślimy sobie o tym, ile to paliwo ma zalet.


Dodaj komentarz