Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Niektórzy użytkownicy zastanawiają się, dlaczego pellet jest ekologiczny? Co przemawia na korzyść tego materiału opałowego? Granulat drzewny zaliczany jest do biopaliw. Jego wytwarzanie na szerszą skalę rozpoczęto na początku XXI wieku. Poniżej opisujemy, dlaczego warto uznać go za paliwo ekologiczne, przyjazne dla środowiska.

Dowody na to, dlaczego pellet jest ekologiczny

Dlaczego pellet jest ekologiczny? Oto kilka dowodów, które potwierdzą powyższą tezę:

  • Pellet produkowany jest z resztek drewna, trocin, zrębków i innych pozostałości z tartaków oraz zakładów stolarskich. Do jego wytwarzania nie są wycinane zdrowe drzewa. Można także stwierdzić, że opał ten pozyskiwany jest z odnawialnego źródła energii.
  • Podczas produkcji wysokiej jakości pelletu nie są wykorzystywane żadne dodatkowe substancje chemiczne. Granulat sklejany jest dzięki działaniu pary wodnej oraz naturalnie występujących w drewnie substancji.
  • Zerowy bilans emisji dwutlenku węgla. Podczas spalania pelletu do atmosfery emitowana jest niemal identyczna ilość dwutlenku węgla, jaką roślina pobiera podczas swojego wzrostu w procesie fotosyntezy.
  • Podczas spalania pelletu do atmosfery dostaje się zdecydowanie mniej szkodliwych substancji (metale ciężkie, rakotwórcze pyły i inne zanieczyszczenia) niż w przypadku innych rodzajów opału.

Pellet bywa nazywany zielony węglem. Nazwę tę zawdzięcza szeregowi zalet, które czynią go paliwem przyjaznym dla środowiska oraz użytkowników.

Decydując się na taką formę ogrzewania domu, warto wybierać opał sprawdzonych producentów. Certyfikowany pellet to gwarancja tego, że został on pozyskany w sposób odpowiedzialny i nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń.

Pellet – emisja spalin podczas spalania

Podczas spalania różnego rodzaju paliw powstają spaliny. Są to związki niepożądane, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska. Nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ich emisji. Jednak stosowanie niektórych rodzajów opału, w tym pelletu drzewnego, pozwala na zminimalizowanie ich ilości.

Podczas spalania 1 tony pelletu drzewnego do atmosfery emitowane jest ok.:

  • 11 kg tlenku węgla,
  • 0,8 kg tlenków azotu,
  • 2,5 kg pyłu zawieszonego,
  • 0,02 kg tlenków siarki,
  • a także powstaje ok. 5-10 kg popiołu – ten jednak może być wykorzystany jako naturalny nawóz dla trawników.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, z całą świadomością można stwierdzić, że potwierdzają one twierdzenie, dlaczego pellet jest ekologiczny. Warto stawiać na wysokiej jakości materiały opałowe, takie jak certyfikowany polski Pellet Extra ze 100% trociny sosnowej.

Dodaj komentarz