Czasami zdarza się, że użytkownicy granulatu drzewnego uskarżają się na powstawanie spieków i zgorzelin. Dlaczego pellet się spieka? Co jest tego przyczyną? Czy powinno to zaniepokoić?
Dzisiaj postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie, wskazując rozwiązanie problemu.
Spieki i zgorzele pelletu – co to takiego?
Spieki występują w postaci twardych nagromadzeń w newralgicznych punktach pieca m.in. na palnikach, przy wyjściu z zasobnika na palnik, w mechanizmie czyszczącym czy też na rurze ze ślimakiem.
Ich obecność może negatywnie wpłynąć na pracę kotła oraz zmniejszyć efektywność spalania opału. Często towarzyszy im także duża ilość sadzy oraz ciemny dym wydobywający się z komina.
Spieki i zgorzele pelletu nie są pożądane. Mogą one zablokować opał na palniku, co spowoduje, że ogień cofnie się w stronę podajnika. Dlatego też warto wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec oraz jakie są przyczyny ich powstawania.
Dlaczego pellet się spieka?
Dlaczego pellet się spieka? Oto najczęściej występujące przyczyny:
- spalanie pelletu niskiej jakości, który zawiera w sobie zanieczyszczenia, substancje chemiczne oraz dodatkowe związki wiążące,
- spalanie pelletu bez certyfikatów,
- brak odpowiedniej proporcji paliwa i powietrza podczas procesu spalania, czyli złe ustawienia ilości podawanego pelletu i nieprawidłowo ustawiony nawiew powietrza,
- zawilgotnienie kotła oraz jego elementów,
- zawilgotnienie pelletu, co może być wynikiem niewłaściwie przechowywanego opału.
Podczas spalania wysokiej jakości pelletu w odpowiednio ustawionym kotle pozostaje jedynie jasny, szary popiół. Użytkownicy nie muszą martwić się o ewentualne spieki i zgorzele. Dlatego tak ważne jest sięganie po paliwo najwyższej jakości o odpowiednich parametrach – jak np. Pellet Extra wytworzony ze 100% trociny sosnowej.
Warto mieć świadomość tego, że użytkowanie zanieczyszczonego kotła – szczególnie palnika – może być niebezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i środowiska.
Usuwanie spieków i zgorzelin jest czasochłonne. Ponadto nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Użytkownicy korzystający z niskiej jakości pelletu muszą liczyć się z tym, że spieki będą powstawać bardzo szybko.
Czy tani pellet zwiększa ryzyko powstawania spieków?
Podobnym pytaniem do „dlaczego pellet się spieka”, jest także to, czy tani pellet zwiększa ryzyko powstawania spieków? Tani opał najczęściej nie spełnia żadnych norm i nie jest odpowiednio certyfikowany. Z dużą pewnością zawiera w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia, które są jedną z przyczyn powstawania spieków i zgorzelin blokujących palniki lub mechanizmy czyszczące w kotłach o małych mocach.