Dlaczego powinieneś wybrać pellet? Odpowiedź jest prosta.
Wysokiej jakości pellet to najlepszy wybór
Rosnąca popularność pelletu na obszarze Europy bierze się przede wszystkim z jego licznych zalet, jakie wiążą się z tego rodzaju ogrzewaniem. Wiele razy reklamowany jako niezwykle czyste oraz ekologiczne paliwo grzewcze, jak również jako stosunkowo nieskomplikowane w obsłudze oraz bardzo wszechstronne. Oczywiście tylko jeśli określony typ pelletu jest odpowiednio dobrany oraz spełnia wymogi jakościowe.
Niestety w Polsce wielu ewentualnych użytkowników boi się stosowania drzewnego granulatu jako bardzo dobrej alternatywy dla tradycyjnych źródeł opału.
Czy też należysz do tego grona?
Czas więc się uspokoić. Jeżeli dołączysz do zwolenników nowych rozwiązań, to będziesz miał dzięki pelletowi bardzo dużą szansę na ekologiczne i nieskomplikowane ogrzanie nieruchomości.
Pellet wytwarzany jest w Polsce coraz powszechniej, a jego jakość nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jest bardzo wartościowym produktem, który rodzi bardzo duże zainteresowanie firm zachodnioeuropejskich. Wypełnia rygorystyczne kryteria dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego, jak również wyjątkową prostotę obsługi.
W Europie liderami stosowania tego paliwa stałego były kraje skandynawskie oraz Holandia (statystyki z 2007 roku), na tej podstawie, powstały standardy jakościowe.
W tym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób oceniać ten opał, które kryteria uwzględnić przy jego wybieraniu, aby właściwie wykonywało swoją rolę.
.Jak możesz znaleźć wysokiej jakości pellet?
Najważniejszym kryterium, jeśli chodzi o wymagania środowiskowe jest brak substancji klejących lub takich, które wiążą się w granulacie. Ich rola w procesie spalania może skutkować poważne zagrożenie dla naturalnego środowiska.
Dużo częściej może występować na rynku pellet, który nie posiada odpowiadających nam norm w odniesieniu do innych czynników, jak na przykład zawartość pyłków, która może mieć wpływ na sprawność instalacji, w szczególności mniejszej albo wilgotność, która powoduje obniżenie wydajności energetycznej pelletu.
W odniesieniu do mniejszych instalacji musisz sprawdzić, czy wymogi w tej kwestii są przez proponowany granulat odpowiednio wypełniane. Najmniej skomplikowane metody weryfikacji są prawie intuicyjne. Pellet nie może podczas spalania mieć innego zapachu, niż palone drzewo. Musi mieć również jednolity kolor.
Na pewno musisz również zwracać uwagę na etykietowanie pelletu oraz dobrze przeczytać parametry jakościowe, jakie oferuje konkretny produkty. Tylko ostrożność w tym obszarze może nas ochronić przed błędem, wykorzystaniem granulatu o słabej jakości, a co za tym idzie przed problemami eksploatacyjnymi.
.Jakie problemy może sprawiać niskiej jakości pellet?
Jeśli chodzi o pellet, w którym ilość wody jest zbyt duża, to występuje oczywisty problem, w postaci niskiej wartości energetycznej, a z kolei ten czynnik może być sprawcą trudności w postaci biologicznego rozkładu.
Natomiast jeśli chodzi o kryterium, jakim jest popiół-jego zbyt wysoka ilość może świadczyć o obecności niepotrzebnych dodatków. Nie możesz również zapomnieć o oczywistej trudności użytkowej, która polega na przymusie częstego czyszczenia pieców.
Wysokie zasiarczenie jest często problemem, bo tworzy też osady między innymi siarczanowe, jak również może prowadzić do pojawienia się w składzie pelletu niechcianych dodatków.
Problem może również stanowić tworzenie się żużla, gdy temperatura topnienia popiołów stanie się zbyt wysoka.
Czynników, które mogą spowodować zniszczenie instalacji grzewczej lub utrudniających korzystanie z niej da się jednak uniknąć, jeśli stosuje się pellet spełniający wymogi jakościowe. W przypadku pelletu wytwarzanego w Polsce właściwym punktem odniesienia może być wynik certyfikacji DINplus. Ten certyfikat otrzymał między innymi pellet A z marki Barlinek. Wypełnia on kryteria Europejskiej Normy EN 14961-2. Pośród danych technicznych wskazać trzeba poniższe parametry:
Średnica (w mm): 6 (+/- 1)
Długość (w mm): 3,15 – 40
Wartość opałowa: od 16,5 do 19
Zawartość popiołu (w % przy temp. spalania w stopniach Celsjusza): 0,7 przy 550 st. Celsjusza