Worki z pelletem są igłowane po to, aby opał miał stały dostęp powietrza. Właściwe magazynowanie ogranicza jego zwilgotnienie. Zatem, gdzie przechowywać pellet, aby zachował swoje właściwości? Czy wystarczy suche pomieszczenie?
W czym przechowywać pellet?
Głównie z myślą o domach jednorodzinnych pellet pakowany jest w 15-litrowe, foliowe worki. Taka pojemność sprawia, że pojedyncze opakowanie nie jest zbyt ciężkie, a uzupełnianie podajnika paliwem jest wygodne. Worki są również łatwe w przenoszeniu. Dzięki wykonaniu ich z tworzywa sztucznego zapobiega się zawilgotnieniu zawartości.
Niektórzy decydują się na zbiorcze przechowywanie pelletu w zbiornikach z metalu lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Coraz powszechniejsze stają się konstrukcje łączące zbiornik bezpośrednio z pomieszczeniem kotłowni. Wówczas paliwo nie wymaga przenoszenia. Z rozwiązania tego najczęściej jednak korzystają firmy oraz podmioty ogrzewające większe kubaturowo budynki.
Jak i gdzie przechowywać pellet?
Gdzie przechowywać pellet, aby na długo zachował swoje właściwości? Okazuje się, że właściwe magazynowanie opału nawet przez długi czas zapobiega jego zawilgotnieniu i tym samym utracie parametrów. Nawet po długim okresie pellet nie gnije, nie kruszy się i nie butwieje. Znajomość właściwego przechowywania opału jest więc bardzo ważna.
Jak przechowywać pellet?
Pellet powinien być przechowywany w taki sposób, aby uniknąć częstego przenoszenia worków. Przerzucanie ich z miejsca na miejsce może sprawić, że opał pokruszy się i powstaną uciążliwe pyły. Dodatkowo osoby, które chcą uniknąć problemu kurzenia i pylenia, powinny rozważyć montaż instalacji cyrkulującej powietrze.
Jedną z najważniejszych kwestii jest utrzymanie suchości pelletu. Najlepiej sprawdzi się opał kupowany w workach foliowych z otworami wentylacyjnymi (tak jest pakowany m.in. Pellet Extra). Takie rozwiązanie pozwala na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i niepochłanianie jej przez materiał opałowy.
Worki muszą również stać na podłożu zabezpieczonym przed wilgocią. Zaleca się magazynowanie ich na paletach w wentylowanych i suchych pomieszczeniach.
Pellet sprzedawany w workach nie powinien być przechowywany luzem – nie jest rekomendowane przesypywanie go do zbiornika, który nie spełnia odpowiednich norm. Ponadto taki krok rodzi potencjalne ryzyko pożaru.
Gdzie przechowywać pellet?
Zatem, gdzie przechowywać pellet? Dobrze zdecydować się na pomieszczenie, z którego worki łatwo będzie przenieść do kotłowni (np. pomieszczenie gospodarcze przy kotłowni). Opał może być magazynowany zarówno nad ziemią, jak i pod ziemią w specjalnie przystosowanych do tego zbiornikach.
Duże ilości pelletu przechowywane są najczęściej w wolnostojących silosach. Jednak jest to rozwiązanie, po które sięgają głównie firmy oraz właściciele wielkogabarytowych budynków do ogrzania.
Przechowywanie opału w odpowiednich warunkach jest bardzo ważne i bezpośrednio przekłada się na jego właściwości. Gdy już wiemy, gdzie przechowywać pellet, stosujmy się do zaleceń producentów, dbając o efektywne i bezpieczne ogrzewanie naszych domów.