Jak prawidłowo przechowywać pellet?

Większości osób pellet kojarzy się z workowanym granulatem. To wygodna forma magazynowania opału – zwłaszcza w przypadku indywidualnych gospodarstw domowych. Aby zachował on swe właściwości, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Zatem, jak prawidłowo przechowywać pellet? Podpowiadamy.

Jak prawidłowo przechowywać pellet drzewny, czyli jak długo?

Niektórzy użytkownicy zastanawiają się, jak długo mogą przechowywać zakupiony pellet? Czasami po sezonie grzewczym może zostać pewien „naddatek”. Taki opał z powodzeniem może zostać wykorzystany w chłodniejsze dni w sezonie letnim lub też „poczekać” do kolejnej jesieni lub zimy.

Wystarczy zastosować się do zasad właściwego przechowywania pelletu, aby przez ten czas nie utracił on swych właściwości.

Jak prawidłowo przechowywać pellet – rodzaje zbiorników na pellet

Pellet w przypadku indywidualnych gospodarstw domowych najczęściej przechowywany jest w 15-litrowych workach na paletach. Osoby, które decydują się na zakup większej ilości opału, mogą rozważyć inne metody jego magazynowania.

Popularne sposoby na przechowywanie pelletu:

  • zbiorniki metalowe – mogą być umieszczone zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz,
  • zasobniki umieszczane pod ziemią – mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego,
  • pomieszczenia spełniające funkcję magazynu – wentylowane i suche.

Jak prawidłowo przechowywać pellet – podstawowe zasady

To w głównej mierze od tego, w jaki sposób będzie magazynowany pellet, zależy, czy zachowa on swe właściwości. Nawet najlepszej jakości opał, który zostanie złożony w mokrym środowisku, szybko straci na wartości.

Jak przechowywać pellet, aby zachował swe właściwości na długi czas?

  1. Zaleca się kupowanie pelletu w workach perforowanych. Otwory zapewniają odpowiednią wentylację i pozwalają na odprowadzenie nadmiaru wilgoci.
  2. Rekomendowane jest składowanie opału w suchych pomieszczeniach z wentylacją.
  3. Worki z pelletem nie powinny znajdować się bezpośrednio na ziemi, ponieważ produkt może zawilgotnieć. Zaleca się korzystanie z palet.
  4. Opał nie powinien być przechowywany w dużej ilości w pobliżu pieca, ponieważ rodzi to ryzyko wybuchu pożaru i szybkiego rozprzestrzenienia się płomieni.
  5. Nie zaleca się przechowywanie opału luzem, ponieważ również może to grozić wybuchem pożaru w pomieszczeniu.

Osoby, które nie mają zbyt wiele miejsca na przechowywanie pelletu, nie powinny kupować go w dużych ilościach. Opał zawsze można dokupić, nawet w trakcie sezonu grzewczego. Niektórzy producenci (np. Pelletu Extra) często oferują dostawę gratis wprost do domu.

Dodaj komentarz