Jak rozpoznać dobry pellet – WIESZ?

Jak sprawdzić czy Twój pellet jest wart wydanych pieniędzy? Teraz już będziesz wiedział!

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pelletu, aby ogrzać dom jednorodzinny. Chętnie korzystają z niego również samorządy i placówki użyteczności publicznej. Tego rodzaju paliwo jest wygodne w użytkowaniu, oszczędne oraz ekologiczne. Pewnie z tego względu, Ty również zacząłeś się nim interesować. W końcu w Internecie oraz w sklepach stacjonarnych jest tyle ofert, że z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie…

Ale poczekaj..

Zakup materiału opałowego na zimę wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby Ci się początkowo wydawać!

Nie wystarczy wejść do sklepu, wziąć pierwszych worków z brzegu i tyle!

Chyba, że chcesz szybko znowu do niego wrócić, bo okazało się, że opał w żadnym stopniu nie spełnia Twoich oczekiwań.

Aby pellet wystarczył Ci do ogrzania domu przez całą zimę powinien być dobry jakościowo.

Zanim do tego przejdziemy, warto najpierw wspomnieć o tym, jakie szkody może wywołać złej jakości pellet.

Czy wiesz o tym, że…

Po spaleniu niskiej jakości pelletu zostaje bardzo dużo popiołu, który się spieka oraz zapycha palnik?

Nie chciałbyś takiego rodzaju materiałem opałowym palić na co dzień, prawda?

Pewnie z tej chwili zadajesz sobie pytanie: ,,Co tak naprawdę znaczy pellet dobrej jakości i jak go rozpoznać?”.

.

Cechy dobrej jakości pelletu to:

  • Gładka powierzchnia,

  • Niewielka ilość popiołu,

  • Kawałki o jednakowej wielkości

  • Tonięcie w wodzie

 

Cechy złej jakości pelletu to:

  • Spękana powierzchnia,

  • Duża zawartość pyłów,

  • Kawałki o różnej wielkości

  • Pływanie w wodzie

 

Część z tych cech, możesz z powodzeniem sprawdzić naocznie. Niestety nie wszystkie.

Pellet wyprodukowany z odpadów drzewnych powinien spełniać określone warunki. W kolorze musi przypominać czyste drewno. Ciężar właściwy dobrej jakości pelletu wynosi około 0,65 kg/l. Nie może być w nim sztucznych dodatków. Zawartość wody w nim nie powinna być wyższa niż 12 procent. W składzie nie może być też dużej ilości pyłu.

Tak powinno to wyglądać, ale jak się domyślasz rzeczywistość często jest inna, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie taką ściągę jak sprawdzić jakość pelletu bez specjalistycznych badań.

.

Po pierwsze-test zapachu pelletu

Na czym on polega?

Podczas spalania pellet musi pachnieć palonym drewnem. Gdy czujesz jakąś inną woń, to taki materiał opałowy wymaga dalszych testów. Powinieneś również rozważyć, czy chcesz inwestować w coś, co nie jest w stanie spełnić nawet pierwszego kryterium.

Inny zapach może sugerować, że pellet powstał z odpadów typu stare meble, gdzie będzie występować farba, kleje inne zanieczyszczenia.

Przejdźmy do kolejnego testu, który dotyczy…

.

Koloru pelletu.

Pellety powinny mieć jednolity kolor drewna. Odcień może się zmieniać w zależności od zastosowanego gatunku oraz od tego, czy drewno zostało oczyszczone z kory, czy nie. Ciemniejszy kolor powierzchni zewnętrznej może być skutkiem opalania, które ma miejsce podczas procesu produkcyjnego.

Pellety nie powinny mieć w sobie drobin w kolorze innym, niż odcień drewna. Ich przyczyną mogą być farby, laminaty, impregnaty do drewna oraz resztki plastiku.

Najczęściej będziemy mieli do czynienia z jasnym jednolitym kolorem drewna co oznacza, że prawdopodobnie pellet powstał z drzewa iglastego ( najczęściej sosna) Ale może być też ciemny kolor, wtedy będzie to dąb lub buk. Pellet z drzew liściastych odznacza się dużą kalorycznością.

Teraz już wiesz, czego się wystrzegać, jeżeli chodzi o kolor pelletu, a teraz pora na…

.

Ciężar właściwy pelletu

Ciężar właściwy pelletu drzewnego jest zależny od siły, z jaką był on prasowany. Dobrej jakości pellet charakteryzuje się ciężarem w granicach 0,6-0,7 kg/litr.

W jaki sposób możesz sprawdzić ciężar właściwy pelletu?

Pojemnik o pojemności jednego litra musisz położyć na wadze kuchennej oraz zapisać jego wagę. Następne napełnij pojemnik wodą. Wtedy też musisz zanotować jego wagę. Pojemnik dokładnie osusz oraz napełnij pelletem.

Różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami jest ciężarem wody.

Wagę pelletu otrzymasz odejmując wagę pustego pojemnika od wagi pojemnika z pelletem.

Ciężar właściwy możesz obliczyć, na podstawie następującego równania: CW [kg/l] = (waga pojemnika wypełnionego peletami – waga pustego pojemnika) / (waga pojemnika wypełnionego wodą – waga pustego pojemnika).

.

W jaki sposób sprawdzić czy w pellecie są sztuczne dodatki?

To zaskakująco proste!

Pellet, który nie zawiera sztucznych dodatków, rozpada się pod wpływem wody.

W związku z tym, wystarczy, że umieścisz pellet w pojemniku z wodą. Jeżeli po paru minutach pellet się rozpadnie, to możesz przyjąć z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, że w pellecie nie ma sztucznych barwników.

Została nam jeszcze wilgotność pelletu. Na jej sprawdzenie również mamy sposób.

Jak wiadomo, pellet jest niezwykle wrażliwy na wilgoć. Zaczyna się rozpadać przy wilgotności w granicach od 12 do 15 procent. Możesz w takim razie prosto sprawdzić jakość paliwa, ze względu na jego wilgotność.

Gdy pellet się rozpada, to oznacza to, że albo ma w sobie za dużo wody lub jest prasowany przy zbyt niskim ciśnieniu.

To już wszystkie testy dotyczące pelletu.

A co w sytuacji, gdy nie masz czasu lub możliwości ich wykonać?

To pewnie wcale nie będzie taka rzadko spotykana sytuacja, bo mało komu się chce kupować worek pelletu, w zasadzie tylko po to, żeby sprawdzić jego jakość, bo w końcu jeżeli się okaże, że jest słabej jakości, to nie będziesz miał z niego wielkiego pożytku.

.

Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak wziąć pod uwagę kilka innych czynników

1.Po pierwsze, nigdy nie kupuj pelletu z nieznanego źródła. Możesz co najwyżej kupić niewielką ilość takiego materiału opałowego i sprawdzić, jak się spala, zanim zainwestujesz w opał na całą zimę. To najlepszy sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Z drugiej strony nie musisz przepłacać i kupować u tych największych i najbardziej znanych producentów, którzy mają dużo wyższe ceny. Na rynku są też mniej znani dostawcy z certyfikowanym pelletem w dobrych cenach.

2. Po drugie, jeżeli już przetestujesz pellet i sprawdzisz ustawienia pracy sterownika, to nie zmieniaj pelletu na inny, niż wcześniej testowałeś. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale każdy pellet wymaga innego czasu podawania, innej ilości powietrza i tak dalej. Z pewnością nie osiągniesz tych samych rezultatów, co wcześniej.

3.Po trzecie, nie kupuj pelletu, który już na pierwszy rzut oka wydaje Ci się słabej jakości. Może nie jesteś ekspertem w tej kwestii, ale gdy pellet się rozpada, kruszy, rozwarstwia, puchnie i jest słabo zbity, to nawet Ty rozpoznasz, że coś jest z nim mocno nie w porządku. Może taki pellet jest tani, ale z pewnością nie będzie to dobra inwestycja.

4.Po czwarte, wystrzegaj się pelletu z dużą ilością kory, bo może szlakować, żużlować, powodować trudny do skucia, twardy nagar.

5.Po piąte, jeżeli widzisz w pellecie laminat, okleinę meblową lub farbę, to trzymaj się od niego z daleka! Taki pellet jest bardzo zanieczyszczony i będzie się trudno spalał, a z czyszczeniem pieca będziesz miał same problemy.

6.Szósty punkt powinien być oczywisty, ale nie dla wszystkich. Niska cena nie oznacza dobrej jakości pelletu. Nigdy! Jeżeli coś jest bardzo tanie, to nie może być bardzo dobre, a nawet dobre. Pellet w niskiej cenie zazwyczaj ,,wzbogacony” jest o pył mdf, którego nie można zauważyć na pierwszy rzut oka, rozdrobnioną płytę okleinową lub meblową w odcieniu drewna. Takie dodatki są bardzo tanie, co automatycznie zmniejsza cenę pelletu. To, że ten pellet nie jest dobrej jakości wyjdzie już przy pierwszym spalaniu. Dlatego, jeżeli wydaje Ci się, że cena opału jest zbyt niska, a jednak mimo wszystko chcesz zaryzykować, to kup jeden worek na próbę.

7.Kupuj pellet producenta, który posiada certyfikat jakości DIN plus lub EN plus. Trzeba się postarać, żeby zdobyć taki certyfikat.

.

Czego jeszcze powinieneś się wystrzegać?

Lepiej nie testuj pelletu w okresie letnim, bo zazwyczaj wtedy podgrzewasz jedynie wodę. Nie zobaczysz, czy pellet spala się odpowiednio, bo piec wtedy nie pracuje na pełnej mocy. Chociaż to byłoby najprostsze rozwiązanie, to takie wyniki nie będą miarodajne. Pellet na samym początku może wydawać się jakościowo dobry, ale musisz pamiętać o tym, że zimą rośnie zapotrzebowanie na dużą moc kotła. Z tego względu rezultaty spalania mogą być całkiem inne. Wtedy możesz nie otrzymać na nim wyznaczonych temperatur. Wtedy osiągniesz przy spalaniu jedynie duże ilości popiołu, który może tworzyć zgorzeliny i nagar. Wiemy, że mało osób wpadnie na pomysł, aby sprawdzać jakość pelletu w środku lata, ale ostrzegamy na wszelki wypadek.

Jeszcze tylko jedna taka uwaga. Bądź ostrożny, jeżeli decydujesz się na kupienie pelletu od instalatorów. Nie dość, że mają oni dodatkową marżę, to jeszcze nie damy głowy za jego jakość.

Mimo wszystko, nawet, jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie nasze rady, to uważamy, że dobrze jest, żebyś samodzielnie sprawdził pellet przed kupieniem ilości na całą zimę. W końcu każdy ma trochę inne oczekiwania.

W jaki sposób powinieneś zrobić taki wielki test pelletu?

Wiem, że nie będzie to dla Ciebie najlepsza wiadomość, ale jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem pelletu, to zanim znajdziesz swój ideał, to będziesz musiał go szukać metodą prób i błędów. Jednak pomyśl o tym, jaki to będzie dla Ciebie komfort psychiczny, gdy w następnych latach będziesz zamawiał u tego samego dostawcy i będziesz miał pewność, że kupujesz najlepszy dla Ciebie materiał opałowy.

Zanim znajdziesz ten ideał, zawsze musisz kupować parę worków pelletu na próbę. Przez pierwsze dni użytkowania kotła powinieneś bacznie obserwować zachowanie pieca oraz jego kondycję. Sprawdzać ciepło oraz ilość spalonego w określonym czasie paliwa. Najlepiej jeżeli każdego dnia będziesz robił z tego notatki.

To nie był żart!

Zapisywanie tych wszystkich obserwacji, pomoże Ci później na spokojnie zanalizować funkcjonowanie Twojej kotłowni. Tylko wtedy będziesz mógł wybrać pellet najlepszej jakości.

W okresie próbnym musisz zwrócić uwagę na…

Dym!

Musi on być praktycznie niewidoczny, czysty, przeźroczysty i mieć zapach palonego drewna.

Jednak zanim zaczniesz się przyglądać, jak wygląda dym, to…

Spójrz na palenisko.

Kolor i struktura popiołu, mogą Ci powiedzieć bardzo wiele o jakości pelletu. Jest to produkt drzewny, więc powinien się spalić praktycznie w całości.

Jaka jest proporcja pelletu do popiołu, jeżeli jest to opał dobrej jakości?

Pewnie będzie to dla Ciebie pewnego rodzaju zaskoczenie!

Jeżeli spalisz tonę pelletu, to powinieneś uzyskać tylko…5 kilogramów nietoksycznego popiołu. Pomyśl, jaka to jest wygoda przy czyszczeniu pieca. Jednak wróćmy jeszcze do samego popiołu.

Idealny popiół zostający po spaleniu pelletu jest lekki i jasnoszary. Możesz go wykorzystać jako nawóz do roślin w domowym ogródku. Popiół nie potrzebuje składowania, w przeciwieństwie do pozostałości po ogrzewaniu domu węglem brunatnym.

A co jeśli obserwowanie pieca i przywożenie co chwilę innego pelletu do testowania nie jest Twoją ulubioną zimową rozrywką?

.

CERTYFIKATY PELLETU  – EN PLUS, DIN PLUS

Wbrew pozorom nie jest to kolejny sposób, aby wyciągnąć od kupujących jak najwięcej pieniędzy, ale realne potwierdzenie jakości pelletu.

O co chodzi z tymi certyfikatami?

Certyfikowany pellet ocenia się pod kątem dopuszczalnych wymiarów biopaliwa, wartości opałowej, trwałości i dopuszczalnej zawartości pyłów, popiołu czy wilgoci.

Każdy certyfikat gwarantuje spełnienie konkretnych norm.

Opał najwyższej jakości jest oznaczony symbolem EN Plus. Jest to najwyższa ocena w skali europejskiej certyfikacji EN.

Pewnie teraz zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja z paliwami minimalnie gorszej jakości.

Ogólna klasyfikacja biomasy to symbol EN 14961-1 (PN-EN 14961-1:2010). Natomiast symbol EN 14961-2 oznacza podstawowe parametry jakościowe pelletu.

Jeżeli na opakowaniu zobaczysz symbol EN 14961-3, to znaczy, że znajdują się w nim brykiety drzewne do zastosowań nieprzemysłowych. Zrębki drzewne do zastosowań nieprzemysłowych oznaczone są symbolem EN 14961-4, a drewno opałowe do zastosowań nieprzemysłowych to symbol EN 14961-5. Ostatnie oznaczenie to symbol EN 14961-6, czyli pellety niedrzewne do zastosowań nieprzemysłowych.

Pewnie teraz usilnie próbujesz sobie przypomnieć, jakie symbole widziałeś na opakowaniach pelletu i nic Ci nie przychodzi do głowy, a może kojarzysz A1, A2 i B. Te symbole oznaczają rodzaj wykorzystanego do produkcji materiału i również są bardzo ważne.

Jeżeli na opakowaniu znajduje się symbol A1, to pellet jest zrobiony z pni drzew oraz pozostałości drzewnych nie poddanych obróbce chemicznej.

Natomiast jeżeli widzisz na opakowaniu symbol A2, to pellet powstał z całych drzew bez korzeni, pni drzew, pozostałości pozrębowych, kory, pozostałości drzewnych nie poddanych obróbce chemicznej.

Ostatnie oznaczenie to B. Oznacza ono pellet zrobiony z drewna z lasów, plantacji i innych rodzajów drewna pierwotnego, produktów ubocznych oraz pozostałości z przemysłu drzewnego, drewna poużytkowego.

Czy powinieneś zwrócić uwagę, jeszcze na jakieś oznaczenia?

Pewnie nie będzie to dla Ciebie dobra wiadomość, że jest jeszcze jedno bardzo ważne oznaczenie.

Gwarancją wysokiej jakości jest oznaczenie DIN Plus. Za certyfikację DIN jest odpowiedzialna jednostka, która przyznaje takie oznaczenia jak TUV czy CE.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup pelletu, który jest oznaczony symbolem DIN Plus, to masz pewność, że kupujesz paliwo zrobione z czystej trociny bez kory, piasku albo innych związków chemicznych

Zanim pellet otrzyma taki certyfikat, to musi przejść próby kaloryczności, aby zapewnić spalanie na jak najlepszym poziomie.

W jaki sposób powinieneś kupować pellet certyfikowany, aby nie dać się znowu nabrać, tym razem na posiadanie przez sprzedawcę rzekomego certyfikatu?

Niestety i tutaj nieuczciwi sprzedawcy mają spore pole do popisu z czego chętnie i bez żadnych skrupułów korzystają przy codziennej sprzedaży.

Oznaczenie certyfikatu DIN EN A1/DIN PLUS lub DIN EN A2 (w zależności od pieca), powinno się znajdować bezpośrednio na worku. Na nim musi być również podana nazwa producenta oraz numer certyfikatu.

Najlepiej jest po prostu obejrzeć worki różnych producentów, którzy posiadają certyfikat, w Internecie, abyś później miał pewność, czego masz szukać u sprzedawcy.

Producenci pelletu, którzy zainwestowali naprawdę sporo pieniędzy, aby uzyskać taki certyfikat, to z pewnością sprawdzone firmy, które myślą o wieloletnim rozwoju swojej marki.

Z pewnością nie znajdziesz ich w miejscach, gdzie można kupić jedynie pellet luzem lub workowany bez żadnych napisów. Tak na marginesie takiego pelletu powinieneś się bardzo wystrzegać, ale o tym było już kilka słów wcześniej.

Najlepsi producenci pelletu na każdym worku drukują numer seryjny, który umożliwia dokładną identyfikację zidentyfikować kiedy i gdzie został wyprodukowany dany worek, w przypadku ewentualnych problemów z jakością.

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy każda informacja o certyfikacie, znajdująca się na worku jest prawdziwa?

Masz rację, w tej kwestii również sprzedawcom zdarza się oszukiwać. Co za problem, zapakować pellet do worka i dołączyć logo certyfikatu?

Jednak nie do końca…

To, czy dany sprzedawca naprawdę posiada certyfikat, możesz prosto sprawdzić w Internecie.

Certyfikaty EN PLUS (EN A1) znajdują się na stronie: http://www.enplus-pellets.eu/production/certified-producers/, a certyfikaty DIN PLUS znajdziesz tutaj: http://www.dincertco.tuv.com/search/companies_with_product?locale=en&title_id=175.

.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, nie warto oszczędzać na pellecie, bo taki kiepskiej jakości ma skłonność do zbrylania się, posiada wiele szkodliwych substancji chemicznych oraz wytwarza dużo popiołu. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na znalezienie idealnego dla Ciebie pelletu metodą prób i błędów albo zainwestować w pellet certyfikowany od sprawdzonego sprzedawcy.

❤️ I na koniec prośba. ❤️

Liczymy, że poradnik o pellecie przypadł Ci do gustu i dzięki niemu dokonasz właściwego wyboru.

Zalajkuj proszę ten post na ⬇️ dole strony ⬇️ i udostępnij znajomym. Być może im też się przyda.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. marian

    Bardzo przydatne informacje przedstawione w prosty i logiczny opis

Dodaj komentarz