Jak ustawić piec na pellet?

Ogrzewanie domu to ważny aspekt, na który powinien zwrócić każdy właściciel nieruchomości. Jednym z coraz popularniejszych układów grzewczych są piece na pellet. Właściwie dobrane parametry kotłów mogą zapewnić komfort termiczny domowników przy zachowaniu ekologii i zminimalizowaniu wydatków na zakup opału.

Jak ustawić piec na pellet? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby ogrzewanie domu było ekonomiczne i wygodne?

Ekonomiczne ustawienia pieca na pellet – na co zwrócić uwagę?

Często regulacją kotła na pellet zajmuje się wykwalifikowany personel montujący instalację w domu. Zazwyczaj monterzy są przeszkoleni przez daną firmę produkującą piece na pellet. Zdarza się jednak, że niektórzy decydują się na samodzielną instalację kotła lub też piec w trakcie eksploatacji się rozreguluje.

Zatem, jak ustawić piec na pellet? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę – bez względu na model kotła. Ważną rolę odgrywa obserwacja komory spalania, wygląd dymu oraz popiołu.

Komora spalania pieca na pellet

Komora spalania pieca na pellet bez względu na jego model powinna wyglądać tak samo. Ważne, aby była sucha, bez smoły czy odpadających płatów sadzy.

Niewłaściwy „wygląd” wnętrza to pierwsza oznaka ku temu, że należy sprawdzić poprawność montażu kotła. Informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji dostarczonej przez producenta.

Najczęściej występujące nieprawidłowości to:

 • brak ochrony temperatury powrotu czynnika z instalacji do kotła,
 • zbyt niska temperatura spalania w palenisku – czarna komora (zaleca się zwiększyć ilość podawanego powietrza do spalania o ok. 10-15 proc.),
 • zbyt dużo powietrza dostarczanego do paleniska – biała komora (zaleca się zmniejszenie ilości podawanego powietrza do spalania o ok. 10-15 proc., czasami konieczne jest zwiększenie ilości dozowanego pelletu o ok. 10 proc.).

Zanieczyszczona komora spalania pieca może także świadczyć o niewłaściwej jakości używanego opału. Sprawdź, po czym poznać dobrej jakości pellet.

Dym i popiół z pelletu

W przypadku korzystania z pieca na pellet dym powinien być koloru białego, wydobywać się z komina w małej ilości. O odpowiednio ustawionym kotle świadczy również suchy, sypki popiół, którego struktura porównywana jest do mąki. Zaniepokoić może popiół w postaci kulek lub bryłek.

Najczęściej występujące nieprawidłowości to:

 • zbyt dużo paliwa dostarczane jest do komory spalania – czarny, kłębiący się dym przy pełnej mocy pieca (zaleca się zmniejszenie ilości paliwa do spalania o ok. 5-10 proc.),
 • zbyt duża ilość powietrza dostarczana do paleniska – czarny popiół w kształcie kulek (zaleca się zmniejszenie ilości podawanego powietrza do spalania o ok. 10-15 proc.).

Jak ustawić piec na pellet – sterownik

Jednym z podstawowych problemów w przypadku pieców na paliwo stałe jest problem dotyczący wahania temperatury. Dlatego też tak ważne jest zaprogramowanie sterownika kotła w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w układzie grzewczym i zapobiec ewentualnemu wygaśnięciu pieca.

W przypadku kotła na pellet ważne jest zgranie ze sobą dwóch elementów:

 • dostarczana ilość powietrza,
 • częstotliwość podawania pelletu.

Właściwe ustawienie sterownika pieca na pellet wymaga doświadczenia, cierpliwości i znajomości obsługi konkretnego modelu kotła. Sterownik musi zostać zaprogramowany w taki sposób, aby zapobiec zbyt intensywnemu grzaniu układu. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia instalacji.

Konieczne jest ustawienie odpowiednio dużego zakresu temperatury do progu maksymalnego zagrzania, aby przyjęta została odpowiednio niska temperatura zatrzymania dmuchawy.

W przypadku podajnika na pellet paliwo powinno być zawsze dozowane w odpowiednim momencie. Zbyt szybkie podawanie opału może spowodować wzrost płomienia, a tym samym i temperatury. Natomiast zbyt mała częstotliwość dozowania pelletu może przyczynić się do wygaśnięcia płomienia i zatrzymania pracy pieca.

Parametry sterownika pieca z podajnikiem na pellet, czyli podpowiadamy jak ustawić piec na pellet

Na rynku jest wiele różnorodnych pieców na pellet. W zależności od modelu parametry mogą nieco inaczej nazywać się w menu. Zazwyczaj jednak wśród podstawowych ustawień sterownika kotła na pellet wymienić można:

 • temperaturę zadaną,
 • czas przedmuchu w trybie czuwania,
 • długość przerwy nadmuchu w trybie czuwania,
 • częstotliwość podawania paliwa w trybie czuwania (co ma zapobiec wygaśnięciu paleniska),
 • histerezę (stanowi różnicę pomiędzy temperaturą zadaną kotła a przełączeniem w tryb pracy),
 • siłę nadmuchu w trybie pracy i czuwania.

Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od producenta sterowniki mogą by wyposażone w różne parametry i tryby pracy, a także dodatkowe funkcje.

Decydując się na zakup pieca na pellet, warto zasięgnąć porady fachowców. Z pewnością pomogą oni w doborze odpowiedniego modelu, dopasowanego do potrzeb domu. Zawsze można także skorzystać z infolinii producenta kotłów na pellet. Konsultanci powinni pomóc w dobraniu optymalnych warunków pracy urządzenia.

Z czasem większość użytkowników pieców na pellet nabiera wprawy w ustawianiu parametrów sterownika, a odpowiedź na pytanie „Jak ustawić piec na pellet?” przestaje spędzać sen z ich powiek. Dzięki temu są w stanie zapewnić odpowiednie warunki grzewcze w domu z uwzględnieniem m.in. zmian pogody czy nawet jakości zakupionego opału.

Dlaczego warto wybrać piec na pellet?

Pellet to paliwo, które stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych rodzajów opału. Odpowiedniej jakości materiał opałowy zapewnia efektywne ogrzewanie domu. Ponadto pellet nazywany jest zielonym węglem, co podkreśla jego troskę o środowisko przyrodnicze.

O licznych zaletach tego opału pisaliśmy w osobnym artykule: Pellet – 100% Naturalny – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE.

 

Czy znacie jakieś inne sprawdzone sposoby na to, jak ustawić piec na pellet?

Dodaj komentarz