Jaki Kocioł / Piec na Pellet wybrać?

Jaki Kocioł / Piec na Pellet kupić [ PRZECZYTAJ ]

Kocioł na pellet to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. W jaki sposób wybrać piec na pellet i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? W jaki sposób się go obsługuje? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w moim artykule.

Niedoceniany pellet

Pellet jest paliwem, które mimo ogromnej ilości zalet, wciąż jest trochę niedoceniane. Nowoczesne kotły na pellet zapewniają ogrzewanie domu w sposób ekologiczny. Natomiast sam pellet jest dużo wygodniejszy w użyciu niż węgiel. Przeczytaj więcej o ogrzewaniu domu pelletem oraz urządzeniach, które do tego służą.

Większość pieców na pellet jest urządzeniami jednofunkcyjnymi. Służą do zasilania instalacji grzewczej. Aby były zdolne do przygotowywania wody do mycia, należy do nich dokupić zasobnik c.u.w. Bardzo rzadko można spotkać kotły z wmontowanym zasobnikiem.

Podstawową kwestią jest to…

W jaki sposób działają piece na pellet?

Największą zaletą kotła na pellet jest to, że jest prawie bezobsługowy. To doskonała wiadomość dla Ciebie, jeżeli nie lubisz palić w piecu. Najlepiej jest zainwestować w kocioł z podajnikiem, w szczególności o dużej pojemności. Możesz zasypać taki kocioł opałem i zostawić go na tydzień. Można wtedy nawet wyjechać na krótkie wakacje.

Zautomatyzowane kotły na pellet nie potrzebują ręcznego podpalania, bo biomasa rozpalana jest samoczynnie za pomocą specjalnych gumek. Czas uruchomienia pieca ustalany jest przez sterownik. Piec na pellet bardzo często jest również wyposażony w system do gaszenia płomienia. Natomiast za zwiększoną ochronę odpowiadają systemy chroniące przed przedostaniem się płomienia do zasobnika, w którym jest pellet. To chroni przed dojściem do samozapłonu.

Teraz pora przejść do konkretów, czyli…

Jak obsługiwać palnik kotła na pellet?

W jaki sposób działa palnik?

Pellet w przeciwieństwie do innych paliw może być wykorzystywany do wszystkich rodzajów kotłów. Nadal jednak najlepszy będzie piec na pellet posiadający podajnik.

Zwróć uwagę na nieruchomy ruszt.

Kocioł na pellet może być wyposażony w nieruchomy ruszt. Zazwyczaj przy tego rodzaju rozwiązaniach paliwo zasypuje się od góry. Do tego celu jest wykorzystywany podajnik ślimakowy albo pneumatyczny. Są to tak zwane palniki retortowe. Wydmuchiwanie spalin wspomaga wentylator, który jest umiejscowiony przy palniku.

Pewnie teraz pomyślisz: ,,No, dobrze. Jednak coś mi się nie zgadza”.

Co takiego?

Aha, już wiemy. Możliwe, że słyszałeś, że są jeszcze palniki antynagarowe.

To prawda. Gdy kotły na pellet są dużo bardziej zaawansowane technologicznie, to mogą być wyposażone w dodatkowe palniki antynagarowe. To kotły na biomasę, które są odpowiednie nie tylko do spalania pelletu drzewnego, ale też zbożowego lub zwykłego węgla. Tego rodzaju palniki chronią przed powstawaniam nagaru.

Co to jest ten nagar?

To po prostu osad powstający przy spalaniu słabej jakości paliwa. Poniżej znajdziesz również kilka porad na temat ogrzewania domu jednorodzinnego.

Czemu tak zachwycamy się tym pelletem?

Jakie ma zalety?

Jest ich bardzo dużo. To właśnie one powodują, że warto jest się zastanowić nad zakupem kotła na pellet.

Od czego tu zacząć?

Przede wszystkim ekologia.

Paliwo produkuje się przez sprasowanie odrzutu drzewnego, głównie trocin. W dodatku emisja spalin jest o wiele niższa, gdy porównamy ją do spalania węgla lub sezonowego drewna.

Kolejna zaleta to mała objętość.

Odrzut drzewny, który w wyniku wysokiego ciśnienia jest poddawany sprasowaniu, zajmuje znacznie mniej miejsca niż pozostałe paliwa stałe.

Warto wspomnieć jeszcze o szybkim zapłonie i małej wilgotności.

Jeżeli chcesz zapalić pellet, to będziesz potrzebował jedynie grzałkę elektryczną. Każdy poradzi sobie z rozpaleniem takiego pieca. Natomiast zawartość wilgoci w pellecie jest zdecydowanie niższa niż w tradycyjnym drewnie opałowym, kupowanym co sezon. Jest to najważniejsza zaleta, bo w znacznym stopniu ułatwia spalanie biomasy.

Musisz wiedzieć również o tym, że pellet łatwo się magazynuje.

Pellet jest zazwyczaj pakowany w foliowe opakowania. Dzięki temu jest bardzo dobrze zabezpieczony przed wilgocią, jak również innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Z tego względu możesz go przechowywać praktycznie w każdym pomieszczeniu gospodarczym. Przechowywanie pelletu nie wiąże się z problemami dotyczącymi na przykład zachowaniem czystości w danym miejscu.

Pellet to wysoka wydajność przy zachowaniu niskiej ceny.

Oczywiście porównujemy nie tylko pod względem efektywności ogrzewania, ale również metod spalania.

Z pewnością ucieszy Cię również niska zawartość popiołu.

W trakcie spalania tworzy się tylko pół procenta popiołu. Nie ma w nim sztucznych domieszek. Można go stosować jako naturalny nawóz do roślin ogrodowych.

Dobrze pozachwycaliśmy się już tym opałem, ale chwileczkę…

Jakie są jego wady?

Pewnie ciężko jest Ci się do czegoś przyczepić, bo to paliwo przyjazne dla środowiska naturalnego, w niskiej cenie, o bardzo dużej kaloryczności. Wszyscy eksperci w branży grzewczej jej polecają każdemu.

Gdzie ten minus?

To bardzo drogie kotły na pellet. Może trochę Cię pocieszy fakt, że ten wydatek zwróci Ci się dosyć szybko. Jednak bardzo wiele osób, które chcą przejść na ten rodzaj paliwa stałego, jest zmuszonych do wzięcia kredytu na dobry kocioł. W tym artykule podpowiemy Ci, jaki kocioł na pellet będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Zanim przejdziemy do konkretów warto jest również wspomnieć o tym, jakie są rodzaje pelletu.

Gdy decydujesz się na kocioł na pellet, to musisz pamiętać o wybraniu właściwego rodzaju paliwa. Piece na pellet powinny być zasilane przez bardzo wysokiej jakości biomasę. Musisz wziąć pod uwagę wydajność spalania, ilość odrzutu, jak również surowiec do produkcji pelletu.

A co się stanie, jeżeli wybierzesz pellet gorszej jakości?

Chciałoby się powiedzieć, że nic, ale to nie będzie prawda. Niestety musisz się liczyć z tym, że w ten sposób możesz uszkodzić podajnik ślimakowy, a jego naprawa wcale nie jest tania. Możesz również go zepsuć przez zbyt dużą ilość odrzutu, który po prostu blokuje podajnik.

Pewnie ta wizja doprowadziła do drżenia Twojego serca i jak najszybciej chcesz się dowiedzieć, jaką biomasą najlepiej jest zasilać piec?

Już odpowiadamy. Tylko się nie denerwuj!

Najlepiej wybierz pellet, który posiada certyfikat jakości DIN Plus lub EN Plus A1. Te symbole są dowodem na to, że paliwo stałe powstało z czystego drewna. Bez żadnych innych domieszek. Gwarancja tego, że będzie się bardzo dobrze spalało.

Teraz pora przejść do kolejnej kwestii, czyli…

Jakie są klasy pelletu?

Pellet klasy A1 spełnia europejską normę EN Plus A1. Średnica opału waha się między 5 mm a 7 mm. Jego długość, to od 15 do 40 mm. Pellet nie może mieć wyższego poziomu wilgotności niż 10 procent. Pellet tej klasy nie może również w trakcie spalania wytwarzać dużych ilości popiołu. Musi to być mniej niż 0,7 procent objętości paliwa.

Kolejny to pellet klasy A2. Wykorzystuje się go w większych budynkach. Zawartość popiołu to około 1,5 procenta. Pellet tego rodzaju również ma niższą temperaturę topnienia (1100 stopni Celsjusza).

Został nam jeszcze do omówienia pellet klasy EN B.

Jest to pellet dużo gorszej jakości, niż jego poprzednicy. Ma dużą zawartość popiołu. Najlepiej jest go stosować w warunkach przemysłowych.

Jakie zużycie ma piec / kocił na pellet?

Dobry piec na pellet goni z wydajnością piece na węgiel/ekogroszek. Ogrzewanie pelletem kosztuje jeszcze troche więcej niż ekogroszkiem, ale to wkrótce się zmieni ze względu na ciągłe podwyżki węgla. I jest to i tak co najmniej o 40 procent mniej, niż zapłaciłbyś w przypadku ogrzewania olejem opałowym albo propanem oraz o ponad połowę mniej niż grzejnikami elektrycznymi

Kto powinien zainwestować w piec / kocioł na pellet?

Instalacja kotła na pellet to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego oraz z uwagi na koszty pragną ogrzewać dom paliwami stałymi. Jednak muszą być to również osoby, które szukają innego rozwiązania niż węgiel kamienny. Otrzymanie niskich wskaźników emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz dużej efektywności energetycznej jest dużo prostsze w przypadku spalania pelletów, niż węgla kamiennego.

Duża ilość kotłów na pellety realizuje wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 oraz coraz więcej, dostaje europejski certyfikat Ecodesign.

Co więcej, piec na pellet to rozwiązanie dla osób, które mogą wygospodarować w domu pomieszczenie na kotłownię, które musi mieć mminimum 2 na 3 metry. Większość pieców na pellet jest wyposażona w zasobnik paliwa. Zmieści się w nim opał na 3 lub nawet 4 najbliższe dni. Jeżeli jest to dla Ciebie za mało, to zawsze możesz dokupić jakiś większy. Można albo od razu kupić go u producenta lub później dokupić dodatkowy zasobnik. Gdy w kotłowni nie posiadasz miejsca na duży zasobnik, to możesz wykorzystać podajnik pneumatyczny, który może transportować pellet na znaczną odległość.

Kocioł na pellet jest dobrą propozycją dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na rozpalanie oraz dokładanie drewna. Jednorazowy zasyp paliwa gwarantuje funkcjonowanie kotła przez kilkanaście godzin, natomiast proces spalania kontroluje eletronika.

Jeśli zainstalujesz podajnik pneumatyczny to możesz nie wchodzić do kotłowni nawet przez miesiąc czy dwa (tylko na wybranie popiołu, którego jest i tak znikoma ilość) ponieważ kocioł będzie sobie podawał paliwo sam.

Czyli krótko mówiąc kotły na pellet to:

  • wygoda, bo w kotłowni możesz być bardzo rzadko

  • czysta kotłownia

  • znikoma ilość popiołu

  • cena pelletu już zbliżona do ceny ekogroszku

  • ochrona środowiska

Cena pieca / kotła na pellet

Cena pieca na pellet jest zależna od bardzo wielu czynników. Ceny pieców na pellet zaczynają się od około 7,5 tys. zł. Tyle kosztują najprostsze modele o nominalnej mocy cieplnej rzędu 10kW. Można za ich pomocą ogrzać niewielkie domy do 100 metrów kwadratowych. Im większa moc, tym cena kotła jest wyższa. Koszty te wcale nie rosną wprost proporcjonalnie. Czasami wystarczające jest dopłacenie tysiąca złotych. Nie znaczy to wcale, że lepiej jest kupić piec o większej mocy na wszelki wypadek, ponieważ zbyt duża moc pieca sprawia, że ma on zbyt małą sprawność.

Natomiast za 8 tysięcy złotych można kupić piecem stosunkowo proste albo starsze. Nowoczesny piec na pellet, który będzie wyposażony w nowinki technologiczne, dotyczące przede wszystkim układu automatycznego sterowania działaniem palnika, będzie nas kosztował więcej niż 9 tysięcy złotych.

Jaki piec / kocioł na pellet wybrać?

Bardzo ważne jest dopasowanie mocy kotła do powierzchni domu. Powinna być ona obliczona w projekcie domu. Przynajmniej w przypadku nowszych nieruchomości. Nie warto kupować kotła o większej mocy grzewczej. Przez większość sezonu grzewczego kocioł musi pracować z nominalną mocą, która jest mniejsza, niż maksymalna. Tylko w takich warunkach piec będzie osiągał najwyższą sprawność, to znaczy z dostarczonego mu paliwa, będzie dawał największą ilość energii. Najlepszy kociol na pellet jest prosty w obsłudze.

Jak wygląda palenie pelletem w piecu / kotle na ekogroszek?

Posiadasz piec uniwersalny, w którym wcześniej paliłeś ekogroszkiem. W tym sezonie jednak chciałbyś zmienić materiał opałowy na pellet. Palenie pelletem w piecu na ekogroszek jest jak najbardziej możliwe. Nie musisz inwestować w nowy piec. Podobnie rzecz ma się również z kotłem olejowym. Jeżeli są to piece nowszej generacji, to wystarczy wymienić w nich palnik na pellet. Palnik do pelletu przeznaczony jest do modernizacji kotłów i pieców olejowych lub paliwo stałe Dobrze jest również sprawdzić całą instalację. Wszystkie wymienione wcześniej zmiany musi oczywiście przeprowadzić specjalista. Musi on również przeszkolić użytkowników, w jaki sposób obsługiwać kocioł oraz pokaże, na jakie sygnały warto zwracać uwagę. Gdy zmieniamy paliwo warto jednak mimo wszystko pomyśleć o zakupie nowego kotła, bo będzie on na pewno dużo bardziej sprawny, łatwiejszy w obsłudze oraz bezpieczniejszy i bardziej ekonomiczny.

Jakie możemy wyróżnić kotły na pellet?

W pierwszej kolejności warto jest omówić tradycyjne kotły na pellet.

Poza kotłami przeznaczonymi wyłącznie do spalania biomasy, można wymienić też inne piece na pellet. Wśród nich wyróżnia się kotły na ekogroszek i na drewno. Tego rodzaju kocioł zsypowy, (taka ciekawostka-potocznie nazywa się go ,,śmieciakiem”), najlepszy jest do spalania węgla i drewna. Wynika stąd, że spalanie w nim ekogroszku albo pelletu drzewnego będzie mało sensowne, bo uzyskasz z nich bardzo niewiele ciepła.

Musisz zastanowić się również nad specjalnym piecem, w którym można palić zarówno ekogroszkiem, jak i pelletem. Najczęściej są one wyposażone w automatyczny podajnik. Tego rodzaju piece na pellet oraz ekogroszek, to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą ogrzewać swoje domy jednorodzinne ekologicznie, a nie chcą być ograniczani tylko przez jeden rodzaj paliwa.

Musisz pamiętać o tym, że występują kotły na ekogroszek, które mają podajnik dopasowany do tego typu paliwa. Tak samo, jak przy ogrzewaniu za pomocą pelletu, piece na ekogroszek mają specjalny zasobnik, który trzeba napełniać. Obsługa takiego kotła jest automatyczna.

Na rynku dostępne są również kotły na pellet, które zapewniają dostarczanie gorącego powietrza.

Do czego może przydać Ci się tego typu piec?

To kocioł do spalania biomasy, dzięki którym możesz ogrzać nawet kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Możesz znaleźć takie, które mają podajnik działający samoczynnie, przy naładowaniu odpowiedniej ilości paliwa stałego. Tego rodzaju piece mają najczęściej nowoczesną obudowę. Będą stanowiły pewnego rodzaju dekorację w Twojej kotłowni.

Możesz również kupić piec na pellet z płaszczem wodnym.

Czym on się charakteryzuje?

Piec centralnego ogrzewania na pellet może być stosowany również do ogrzewania wody użytkowej. Wtedy jest on jednocześnie c.o. oraz c.w.u. Możesz wybrać również całkowicie zautomatyzowany piec z podajnikiem, który posiada możliwość regulacji temperatury. Może mieć obudowę ceramiczną albo stalową.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch rodzajach pieców na pellet.

Pierwsze z nich to piece kominkowe na pellet. Ten punkt, może Cię trochę zdziwić, ale nie możemy ich pominąć, bo może właśnie takiego urządzenia szukasz. Jeżeli tak, to zachęcamy do dalszego czytania.

Piece kominkowe na pellet to najlepsza propozycja dla osób, które nie chcą mieć w domu tylko i wyłącznie klasycznego, centralnego ogrzewania. Ich bardzo dużą zaletą jest to, że potrafią nagrzać całe pomieszczenie w bardzo krótkim czasie. W dodatku piece kominkowe ma pellet są po prostu oryginalną dekoracją w Twoim salonie. Z uwagi na opalanie za pomocą pelletu, nie musisz się martwić o przechowywanie opału oraz wcześniejsze sezonowanie drewna opałowego.

Piece kominkowe na pellet

Piece kominkowe na pellet są bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą niż tradycyjne kominki. Na pewno spodoba Ci się wiadomość, że są to kotły w pełni zautomatyzowane. W tradycyjnych kominkach musisz bardzo dbać o prawidłowe rozpalanie oraz kontrolowanie temperatury. Natomiast w piecach kominkowych na pellet Twoja praca jest zastępowana przez specjalne oprogramowanie. Warto jest zapewnić sobie trochę luksusu i zainwestować właśnie w taki piec.

Ostatnim rodzajem pieca jest kocioł z podajnikiem na pellet.

Kocioł z podajnikiem na pellet to wygoda i dbałość o środowisko w jednym. Podajnik sprawia, że takie piece są bardzo ekonomiczne i oszczędne. Podajnik redukuje ilość spalanego materiału opałowego. Ich bezobsługowość sprawia, że stają się coraz bardziej popularne.

Jakie firmy są liderami na rynku pieców na pellet?

Na pewno nie można przejść obojętnie obok kotłów takich firm, jak: Tekla, Defro, SEKO, PHU. Dragon. To najbardziej liczące się podmioty na tym rynku grzewczym, z wieloletnią tradycją, produkujące kotły z bardzo wysokiej jakości materiałów. Model kotła musisz dobrać do swoich indywidualnych preferencji. Najlepiej jest jeszcze zapytać doradcy w sklepie, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Teraz przyszedł już czas na kilka słów podsumowania.

Obecnie możesz wybierać spośród bardzo wielu rodzajów i modeli pieców na pellet dostępnych na rynku. Możesz kupić piec typowo na ekogroszek. Taki tylko na drewno lub na pellet i ekogroszek. Możesz również zainwestować w kocioł na biomasę, czyli na pellet drzewny.

Zanim podejmiesz decyzję, które urządzenie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie, to odpowiedz sobie na pytanie, jakim paliwem, chcesz palić, aby ogrzać swój dom. Na pewno piece na węgiel, ekogroszek, drewno lub pellet i drewno, nie będą tak ekologiczne, jak zwykły kocioł na pellet.

Pellet ma również tę zaletę, że jest bardzo prosty w przechowywaniu, bo nie będziesz potrzebował na niego dodatkowego pomieszczenia gospodarczego.

Jeżeli cenisz sobie wygodę, to wybierz kocioł nadmuchowy z automatycznym podajnikiem. Dzięki temu będziesz musiał w bardzo niewielkim stopniu kontrolować proces spalania. Piec nadmuchowy wyróżnia się tym, że utrzymanie odpowiedniej temperatury w nim jest bardzo proste. Możesz wrzucić do niego opał i zapomnieć o chodzeniu do kotłowni nawet na tydzień. Prawda, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie? Czy któryś z zaprezentowanych rodzajów pieców przypadł Ci do gustu?

 

A wiesz jak produkowany jest pellet?  ZOBACZ

Dodaj komentarz