Zaznacz stronę

Kocioł na pellet – jaki wybrać, aby ogrzać dom?

.

Kocioł na pellet to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. W jaki sposób wybrać piec na pellet i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? W jaki sposób się go obsługuje? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w moim artykule.

piec na pellet
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn

Niedoceniany pellet

Pellet jest paliwem, które mimo ogromnej ilości zalet, wciąż jest trochę niedoceniane. Nowoczesne kotły na pellet zapewniają ogrzewanie domu w sposób ekologiczny. Natomiast sam pellet jest dużo wygodniejszy w użyciu niż węgiel. Przeczytaj więcej o ogrzewaniu domu pelletem oraz urządzeniach, które do tego służą. Większość pieców na pellet jest urządzeniami jednofunkcyjnymi. Służą do zasilania instalacji grzewczej. Aby były zdolne do przygotowywania wody do mycia, należy do nich dokupić zasobnik c.u.w. Bardzo rzadko można spotkać kotły z wmontowanym zasobnikiem.

pellet najlepszy
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn
pellet jasny
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn

Piec / Kocioł na pellet zużycie

Dobry piec na pellet goni z  wydajnością piece na węgiel/ekogroszek. Ogrzewanie pelletem kosztuje jeszcze troche więcej niż ekogroszkiem, ale to wkrótce się zmieni ze względu na ciągłe podwyżki węgla.  I jest to i tak co najmniej o 40 procent mniej, niż zapłaciłbyś w przypadku ogrzewania olejem opałowym albo propanem oraz o ponad połowę mniej niż grzejnikami elektrycznymi

Kto powinien zainwestować w piec / kocioł na pellet?

Instalacja kotła na pellet to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego oraz z uwagi na koszty pragną ogrzewać dom paliwami stałymi. Jedna muszą być to również osoby, które szukają innego rozwiązania niż węgiel kamienny. Otrzymanie niskich wskaźników emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz dużej efektywności energetycznej jest dużo prostsze w przypadku spalania pelletów, niż węgla kamiennego. Duża ilość kotłów na pellety realizuje wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 oraz coraz więcej, dostaje europejski certyfikat Ecodesign. Co więcej, piec na pellet to rozwiązanie dla osób, które mogą wygospodarować w domu pomieszczenie na kotłownię, które musi mieć mminimum 2 na 3 metry. Większość pieców na pellet jest wyposażona w zasobnik paliwa. Zmieści się w nim opał na 3 lub nawet 4 najbliższe dni. Jeżeli jest to dla Ciebie za mało, to zawsze możesz dokupić jakiś większy. Można albo od razu kupić go u producenta lub później dokupić dodatkowy zasobnik. Gdy w kotłowni nie posiadasz miejsca na duży zasobnik, to możesz wykorzystać podajnik pneumatyczny, który może transportować pellet na znaczną odległość. Kocioł na pellet jest dobrą propozycją dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na rozpalanie oraz dokładanie drewna. Jednorazowy zasyp paliwa gwarantuje funkcjonowanie kotła przez kilkanaście godzin, natomiast proces spalania kontroluje eletronika. Jeśli zainstalujesz podajnik pneumatyczny to możesz nie wchodzić do kotłowni nawet przez miesiąc czy dwa (tylko na wybranie popiołu, którego jest i tak znikoma ilość) ponieważ kocioł będzie sobie podawał paliwo sam.

zbiornik na pellet
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn

Czyli krótko mówiąc kotły na pellet to:

 • wygoda, bo w kotłowni możesz być bardzo rzadko
 • czysta kotłownia
 • znikoma ilość popiołu
 • cena pelletu już zbliżona do ceny ekogroszku
 • ochrona środowiska

Cena pieca / kotła na pellet

Cena pieca na pellet jest zależna od bardzo wielu czynników. Ceny pieców na pellet zaczynają się od około 7,5 tys. zł. Tyle kosztują najprostsze modele o nominalnej mocy cieplnej rzędu 10kW. Można za ich pomocą ogrzać niewielkie domy do 100 metrów kwadratowych. Im większa moc, tym cena kotła jest wyższa. Koszty te wcale nie rosną wprost proporcjonalnie. Czasami wystarczające jest dopłacenie tysiąca złotych. Nie znaczy to wcale, że lepiej jest kupić piec o większej mocy na wszelki wypadek, ponieważ zbyt duża moc pieca sprawia, że ma on zbyt małą sprawność. Natomiast za 8 tysięcy złotych można kupić piecem stosunkowo proste albo starsze. Nowoczesny piec na pellet, który będzie wyposażony w nowinki technologiczne, dotyczące przede wszystkim układu automatycznego sterowania działaniem palnika, będzie nas kosztował więcej niż 9 tysięcy złotych.

Jaki piec / kocioł na pellet wybrać?

Bardzo ważne jest dopasowanie mocy kotła do powierzchni domu. Powinna być ona obliczona w projekcie domu. Przynajmniej w przypadku nowszych nieruchomości. Nie warto kupować kotła o większej mocy grzewczej. Przez większość sezonu grzewczego kocioł musi pracować z nominalną mocą, która jest mniejsza, niż maksymalna. Tylko w takich warunkach piec będzie osiągał najwyższą sprawność, to znaczy z dostarczonego mu paliwa, będzie dawał największą ilość energii. Najlepszy kociol na pellet jest prosty w obsłudze.

.

Palenie pelletem w piecu / kotle na ekogroszek

Posiadasz piec uniwersalny, w którym wcześniej paliłeś ekogroszkiem. W tym sezonie jednak chciałbyś zmienić materiał opałowy na pellet. Palenie pelletem w piecu na ekogroszek jest jak najbardziej możliwe. Nie musisz inwestować w nowy piec. Podobnie rzecz ma się również z kotłem olejowym. Jeżeli są to piece nowszej generacji, to wystarczy wymienić w nich palnik na pellet. Palnik do pelletu przeznaczony jest do modernizacji kotłów i pieców olejowych lub paliwo stałe Dobrze jest również sprawdzić całą instalację. Wszystkie wymienione wcześniej zmiany musi oczywiście przeprowadzić specjalista. Musi on również przeszkolić użytkowników, w jaki sposób obsługiwać kocioł oraz pokaże, na jakie sygnały warto zwracać uwagę. Gdy zmieniamy paliwo warto jednak mimo wszystko pomyśleć o zakupie nowego kotła, bo będzie on na pewno dużo bardziej sprawny, łatwiejszy w obsłudze oraz bezpieczniejszy i bardziej ekonomiczny.

Kocioł z podajnikiem na pellet

Kocioł z podajnikiem na pellet to wygoda i dbałość o środowisko w jednym. Podajnik sprawia, że takie piece są bardzo ekonomiczne i oszczędne. Podajnik redukuje ilość spalanego materiału opałowego. Ich bezobsługowość sprawia, że stają się coraz bardziej popularne.

A wiesz jak produkowany jest pellet?  ZOBACZ

Jaki Kocioł / Piec na Pellet wybrać? [ PODPOWIADAMY ]
4.3 (86.67%) 3 votes
Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!