Zadzwoń ZAMÓW - tel. 609 202 019
Zaznacz stronę

Dobrej jakości pellet – podobno mają wszyscy sprzedawcy 😉 Jak nie dać się nabrać?

Z tego poradnika dowiesz się jak rozpoznać ten dobry – właściwy pellet, jak nie dać się oszukać na marnej jakości produkcie pelleto-podobnym. Jakie są rodzaje pelletu i który najlepiej wybrać. Jakie certyfikaty powinien posiadać pellet by można go było uznać za dobry opał.

Obecnie na rynku mam już całkiem spory wybór różnego rodzaju pelletu, poczynając od łusek słonecznika, a kończąc na pellecie ze zrębek dębowych. Obok dużych i znanych producentów jest coraz więcej tych mniejszych niekoniecznie gorszych. Istnieje też znaczny import pelletu ze wschodu, głównie z Ukrainy. Czy jest on gorszy? – Bo na pewno tańszy! Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym najnowszym poradniku.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • LinkedIn

Jak zima w pełni, to już trochę za późno na kupowanie opału. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy zabrakło Ci pelletu albo właśnie kupiłeś nowy piec. Życie bywa zaskakujące i wtedy musisz jakoś ratować sytuację.

Co wtedy zrobić?

Najlepiej jest kupić dobrej jakości pellet i mieć spokój przez cały okres grzewczy. Bardzo łatwo powiedzieć, ale dużo trudniej jest to zrealizować, gdy…

NAWET NIE WIESZ JAK ROZPOZNAĆ TEN „DOBRY” PELLET

Wiesz tylko, że pellet to świetny materiał opałowy i coraz więcej Twoich znajomych decyduje się na jego zakup. Zanim nauczysz się rozpoznawać dobrej jakości pellet, dobrze jest najpierw dowiedzieć się….

Czym on jest i w jaki sposób się go produkuje?

Pellet jest materiałem opałowym produkowanym z odpadów drzewnych. Surowiec, z którego powstaje pellet jest najpierw wstępnie rozdrabniany i przygotowywany do dalszej obróbki. Następnie jeżeli jest to potrzebne, to pellet jest poddawany suszeniu. W dalszej kolejności ponownie się go rozdrabnia. Później poddawany jest procesowi granulacji, który umożliwia nadanie mu odpowiedniej formy, czyli granulatu. Pellet jest chłodzony, transportowany oraz magazynowany.

 

Teraz już wiesz trochę o pellecie, ale nie jest to wystarczająca wiedza, aby rozpoznać ten najlepszy dla Twojego pieca.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Pewnie myślisz o tym, że skoro już wiesz, jak się produkuje pellet, to teraz zostało już tylko nauczenie się jak wybierać ten dobry jakościowo.

Pellet ma różne rodzaje. Możemy wyróżnić:

 • pellet agro ( ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych),

 • pellet drzewny (z trocin, zrębek),

 • pellet z łuski słonecznika,

 • pellet z innych odpadów.

 

PELLET DRZEWNY

Najpopularniejszy jest pellet drzewny!

Pewnie zastanawiasz się, co jest w nim takiego wyjątkowego?

Pellet drzewny jest wytwarzany ze sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem pozostałości drzewnych. Przede wszystkim trocin oraz odpadów. Może mieć jakieś dodatki, ale niekoniecznie. Występuje w postaci wałeczków o długości od 5 mm do 40 mm i średnicy do 25 mm. Jest doskonałą alternatywą dla węgla, oleju opałowego oraz gazu.

Jakie jest zastosowanie pelletu drzewnego?

Pewnie nie zaskoczy Cię to, że pellet drzewny jest wykorzystywany przede wszystkim do ogrzewania mieszkań. Można go również stosować do ogrzewania budynków użyteczności publicznej oraz do produkcji energii przez energetykę zawodową. Produkcja pelletu w Polsce ciągle rośnie. Szacuje się, że w 2017 roku zostało wyprodukowanych ponad milion ton.

Robi wrażenie, prawda?

Zastanawiasz się teraz, co sprawia, że pellet stał się tak bardzo popularny?

To proste!

Koszty ogrzewania pelletem.

Modernizacja każdej kotłowni nie jest dużym wydatkiem, a w dodatku zwraca się w całości po maksymalnie dwóch latach. Co więcej, ceny pelletu nie są zależne od wahań cen surowców naturalnych. Nie trzeba go również importować, bo produkowany jest głównie w Polsce. W dodatku zaletą jest to, że rynek pelletu jest niezwykle różnorodny. Można kupić tonę pelletu za około 800-1000 zł. Taki opał z pewnością ma niewielkie ilości popiołu i nie ma żadnych zanieczyszczeń. Nie martw się jednak, jeżeli taka cena jest dla Ciebie zbyt wysoka. Możesz znaleźć również paliwo za 600-700 zł za tonę.

Wygodne spalanie pelletu

Palenie pelletem może być naprawdę proste i wygodne. Za stosunkowo niewysoką cenę możesz kupić piec, który zagwarantuje Ci dłuższe utrzymywanie palnika w czystości i samooczyszczanie z popiołu. Teraz są duże dopłaty do kotłów na pellet. Może się okazać, że super nowoczesny piec na pellet będzie Cię kosztował nie więcej niż kilka tysięcy.

Co ważne jeśli zaopatrzysz swoją kotłownię w duży zbiornik na pellet, z którego kocioł będzie sobie sam pobierał paliwo to w kotłowni będziesz raz na miesiąc – kontrolnie sprawdzając czy wszystko gra.

To jeszcze nie wszystko!

Piece na pellet bardzo często są w pełni zautomatyzowane. Zaawansowane sterowniki w pełni kontrolują ustawienia pracy palnika oraz alarmują o ewentualnych nieprawidłowościach. Pewnie ucieszy Cię również informacja, że takie spalanie jest bardzo ekonomiczne. Pellet jest również prosty w przechowywaniu, bo zazwyczaj jest sprzedawany w szczelnych workach.

Pellet jest czysty! To nie ekogroszek, który brudzi Ci kotłownie i przy okazji Ciebie.

A co z popiołem?

Jakim popiołem? – Popiołu z jednej tony jest raptem kilka kilogramów. Popiół z pelletu to idealny nawóz dla roślin. Daj żonie, ucieszy się. Zupełnie inaczej jest z popiołem z ekogroszku, którego często jest bardzo dużo zależnie od jakości tego opału. Szkoda pisać, bo pod tym względem ekogroszek ma same wady. Kto ma piec na ekogroszek to wie o czym mowa.

Po trzecie-ekologia.

Z pewnością już nie raz słyszałeś, że pellet jest ekologiczny.

Z czego wynika to, że ten materiał opałowy jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska? 

Pellet jest ekologiczny, bo:

 • powstaje z materiałów wtórnych,

 • gwarantuje zerowy bilans dwutlenku węgla,

 • jest szybko odnawialnym paliwem (od roku do kilkunastu lat).To na pewno miłe uczucie, że wiesz że jesteś ekologiczny, nikogo nie trujesz i nie przyczyniasz się do powstawania tego cholernego smogu.

 

Wiesz już co to jest pellet, jakie są jego rodzaje, jak się go wyrabia i czemu warto wybrać właśnie ten materiał opałowy.

Co teraz?

Teraz przyszła pora na informację, która jest dla Ciebie szczególnie istotna, czyli…

Jaki pellet jest uznawany za najlepszy?

O tym, jak rozpoznać dobry pellet znajdziesz w tym artykule https://pelletem.pl/jak-rozpoznac-pellet/ więc tutaj podpowiemy Ci tylko, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej chwili, aby później nie żałować zakupionego towaru.

Ważny jest zapach pelletu podczas spalania.

Pellet jest produkowany z odpadów drzewnych, więc…

W trakcie spalania powinieneś czuć przyjemny zapach drewna. Jeżeli czujesz coś innego, to…nie jest dobra wiadomość, bo prawdopodobnie podczas produkcji został czymś zanieczyszczony lub po prostu był wyprodukowany z jakiś odpadów drewnianych!

Może to oznaczać, że kupiłeś kiepskiej jakości paliwo, które dobrze będzie jak najszybciej oddać sprzedawcy albo…wymienić na inny model. Na pewno nie będzie on najlepszym rozwiązaniem dla Twojego pieca, a nawet może mu zaszkodzić.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?

Na kolor. Jeżeli jest zbyt ciemny, może to oznaczać, że pellet był suszony zbyt długo, co mówiąc oględnie nie wpływa korzystnie na jego wydajność. Jednak pellet dębowy ma też ciemny kolor więc trzeba mieć też to na uwadze.

A co z takimi parametrami, jak ciężar właściwy, ilość wody, popiołu i sztucznych dodatków?

Już wyjaśniamy. Nie martw się-to bardzo proste. Ciężar właściwy pelletu powinien wynosić około 0,60- 0,70 kg/l. Wartość ta jest zależna od siły z jaką pellet był prasowany.

Zawartość wody musi być mniejsza niż 12%. Gdy wartość ta jest przekroczona pelety bardzo łatwo się rozpadają. Jeżeli chodzi o pyły, to powinno być ich jak najmniej. Idealny pellet nie ma żadnych sztucznych dodatków.

Dobra struktura / powierzchnia pelletu jest zbita i śliska, a nie porowata.

Dobrze. Wiesz już jakie cechy powinien mieć dobry pellet, ale pewnie zanim wybierzesz się do skupu, aby nabyć odpowiednią ilość na zimę, chciałbyś wiedzieć, jakie jest jego zużycie.

Na jakie wydatki musisz się przygotować?

Pellet jest materiałem opałowym stosunkowo tanim, więc nie musisz się obawiać tego, że modernizacja kotłowni i związane z tym późniejsze koszty zrujnują Twój domowy budżet.

Przyjmijmy, że masz do ogrzania dom jednorodzinny o powierzchni od 160 do 180 metrów kwadratowych. Średnia cena pelletu za tonę to 900 zł. Zatem, jeżeli przez zimę zużyjesz 4 tony, to będzie Cię to kosztowało 3600 zł. Średnie roczne zużycie pelletu to 4 do 5 ton.

No, dobrze. Jednak zima już się zaczęła jak masz obliczyć, ile będzie Cię kosztowało ogrzewanie przez miesiąc?

Sezon grzewczy zazwyczaj trwa maksymalnie od września do marca, czyli 7 miesięcy. W związku z tym, wystarczy roczne zużycie, czyli 3600 zł podzielić na 7 miesięcy. Wtedy wyjdzie Ci, że przez miesiąc za ogrzewanie pelletem, będziesz musiał zapłacić niewiele ponad 500 zł. Jeżeli natomiast chodzi o zużycie, to przez jeden miesiąc będziesz musiał spalić około 570 kg pelletu.

 

Jakie zatem są koszty ogrzewania przez jeden dzień?

Aby to obliczyć, musisz koszty ogrzewania pelletem podzielić na 30.

500:30=16,6 zł.

Przed jeden dzień zużyjesz około 19 kg pelletu.

Jak to wygląda w porównaniu z innymi rodzajami opału?

Roczny koszt ogrzewania węglem brunatnym to około 3000 złotych. Mniej, ale za to bardzo niekorzystnie dla środowiska naturalnego i w dodatku trzeba ciągle czyścić piec,wynosić popiół itd. Natomiast koszty ogrzewania olejem opałowym to aż 6000 złotych rocznie, a gazem nawet 8000 złotych rocznie.

Czy zaczynasz już zauważać, że palenie pelletem wcale nie jest takie kosztowne i straszne?

Powoli się do niego przekonujesz?

Bardzo słusznie, bo biomasa to paliwo przyszłości, które z czasem może nawet wyprze węgiel. Zwłaszcza, że ostatni węgiel, czyli też ekogroszek stale drożeje, a jego jakość leci na łeb na szyje. 

Pora teraz zastanowić się, czy masz odpowiedni komin do palenia pelletem.

Odpowiedź poznasz już za chwilę!

Dobranie komina do pelletu jest podobne jak w przypadku kotłów węglowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą kominy ceramiczne albo wkłady kominowe emaliowane.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na wybudowanie takiego komina, to musisz pamiętać o jednej kwestii!!

Wybierz uniwersalne materiały!

Na rynku jest dostępnych naprawdę bardzo wiele tego rodzaju materiałów. Dzięki temu, możemy wybrać przewody kominowe, które umożliwią nam w razie czego zmianę paliwa, na przykład z pelletów na groszek, albo wymianę kotła zgazowującego drewno na kocioł węglowy albo nawet gazowy.

Prawda, że to o wiele lepsze rozwiązanie?

Jeżeli natomiast chodzi o same kominy, to również nie zostają one w tyle. Postęp technologiczny ich nie ominął. Wcześniej nie była możliwa kontrola procesu spalania, bo w kotłach były tylko i wyłącznie otwarte paleniska.

Jednak nie to jest w tym wszystkim najgorsze….

Powodowało to, że wiele ciepła uciekała przez komin, a bardzo mało ostatecznie zostawało w pomieszczeniu.

Nie jest to zachęcająca perspektywa. Sam musisz to przyznać. Czy coś się zmieniło w tej kwestii?

Na szczęście tak! Obecnie producenci mają w swojej ofercie wkłady kominkowe o znacznie większej sprawności.

Nie polecamy jednak podkręcania swojego kominka przez instalowanie dodatkowych radiatorów, które wychwytują ciepło ze spalin w kominie.

Pewnie teraz pomyślisz, że nie mamy racji. Przecież w ten sposób można zwiększyć moc o kilkaset kilowatów.

Jednak jest jeszcze druga strona medalu…

Mocno schłodzone spaliny są kolejnym zagrożeniem dla żywotności naszego komina, ponieważ pojawia się nieprzyjemna wizja wilgoci wykraplającej się w kominie.

Jeżeli zatem zdecydujesz się na wymianę pieca kaflowego na kominek, to najpierw powinieneś zabezpieczyć stary, murowany, zrobiony z cegieł przewód kominowy wkładem żaroodpornym lub emaliowanym.

Teraz przyszła pora na rozstrzygnięcie kwestii gramatury pelletu.

Najprościej można powiedzieć, że występują dwie wielkości pelletu:

 • 6 mm

 • 8 mm

Warto na tym etapie wspomnieć, że pod względem właściwości są one identyczne. Różni je jedynie wielkość. Generalnie dla domowych kotłów bardziej popularny jest ten o wielkości 6 mm, a ten większy wykorzystują większe kotłownie, jednak nie jest to reguła. Patrz jaką wielkość zaleca producent Twojego kotła i wybierz właśnie taki.

Może teraz przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli….

Gdzie kupić dobry pellet?

Może Cię to zaskoczyć, ale zdecydowanie odradzam Ci kupowanie pelletu na składzie stacjonarnym.

Dlaczego?

Z dwóch powodów. W internecie masz dużo większy wybór i zazwyczaj pellet jest tańszy. Druga rzecz to taka, że nie wiesz ile ten pellet na składzie leży. Jak długo to z pewnością jest wilgotny, a użyteczność wilgotnego pelletu jest żadna.

Zastaje, więc Internet!

Trzeba iść do przodu z duchem czasu. Kupowanie przez Internet jest szybkie i wygodne, w dodatku pellet zazwyczaj jest szczelnie zapakowany i nie ma ryzyka, że będzie zawilgocony.

CERTYFIKATY NA PELLET

Wybierz producenta pelletu, który posiada certyfikaty. W końcu, żeby dostać taki certyfikat trzeba się pochwalić odpowiednią jakością. Tych certyfikatów jest kilka. Te najbardziej popularne to:

DIN PLUS

EN PLUS 1

Szerzej o certyfikatach będziemy pisać w innym artykule.

Dobry pellet ma następujące cechy:

 • gładką powierzchnię,

 • niewielką ilość popiołu,

 • kawałki o jednakowej wielkości,

 • tonie w wodzie.

To najważniejsze parametry, jakie powinien mieć właściwej jakości pellet. Nie wiesz, w jaki sposób miałbyś je rozpoznać, zajrzyj na tę stronę: https://pelletem.pl/jak-rozpoznac-pellet/ Znajdziesz tam wszystko, co jest Ci niezbędne w tej kwestii.

Zastanawiasz się pewnie również nad tym, czy przypadkiem nie przepłacasz za pellet?

Ceny pelletu wahają się od 800 do nawet 1000 zł. Aby określić, czy nie zapłacisz za pellet zbyt dużo, musisz wziąć pod uwagę między innymi jego wartość opałową. Wartość dla pelletu to około 19 MJ/kg. Jeżeli wybierzesz zaawansowany technologicznie kocioł, to będzie on wytwarzał tyle samo ciepła, co kocioł na ekogroszek.

Warto, abyś dowiedział się więcej na temat cen pelletu oraz możliwości zmniejszenia kosztów ogrzewania. Przeczytać ten artykuł: https://pelletem.pl/cena-pelletu/

Skoro wiesz już, gdzie kupić pellet i jak rozpoznać ten najlepszy, to najwyższa pora wybrać się na zakupy!

Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!

ZAMÓW PELLET PREMIUM