Dobrej jakości pellet to hasło większości sprzedawców tego rodzaju opału. Skąd jednak różnice w cenach? Skąd rozbieżności w efektywności ogrzewania domu? Jaki pellet kupić, aby mieć pewność, że faktycznie mamy do czynienia z najwyższej jakości opałem? Oto kompletny poradnik, czym kierować się podczas wyboru i zakupu opału. Zatem, jaki pellet kupić? Odpowiadamy.
Rosnąca popularność pelletu
Wysokiej jakości pellet nie powinien być w żaden sposób porównywany z produktem pelleto-podobnym. Niestety, często nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów i oferują niekoniecznie dobrej jakości opał za, zdawać by się mogło, przystępną cenę.
Aktualnie na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami pelletu. Niektóre z nich wyprodukowane są z łusek słonecznika, inne ze zrębek dębowych, a jeszcze inne z trocin drzewnych. W Polsce można spotkać się z ofertami różnych producentów oraz importerów. Duża część importowanego opału pochodzi m.in. z Ukrainy.
Pellet uznawany jest za świetną alternatywę dla innych źródeł pozyskiwania energii cieplnej. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę pieca i przestawienie się na ten typ opału. Na jego korzyść przemawia przystępna cena, niska emisja dwutlenku węgla, niewielka ilość popiołu oraz łatwość w utrzymaniu czystości kotłowni.
Dzisiaj podpowiadamy, na jakie rodzaje pelletu warto zwrócić uwagę. Odpowiadamy na pytania, które z nich najlepiej wybrać oraz na jakie certyfikaty warto zwrócić uwagę? Co świadczy o tym, że mamy do czynienia z dobrej jakości opałem?
Co to jest pellet? Czyli wstęp do tego, jaki pellet kupić?
Pellet to materiał opałowy, który najczęściej produkowany jest z odpadów drzewnych. Jego formą jest granulat o średnicy ok. 6-8 mm oraz długości ok. 2-3 cm.
Wykorzystywany jest do ogrzewania budynków – zarówno domów jednorodzinnych, jak i obiektów o większej powierzchni. Może być stosowany w piecach oraz w kominkach.
Jak się produkuje pellet?
Materiał, z którego powstaje pellet, musi najpierw zostać wstępnie rozdrobniony oraz przygotowany do dalszej obróbki. Jeżeli występuje taka konieczność, surowiec musi zostać poddany suszeniu.
Następnie należy go rozdrobnić, sprasować oraz poddać procesowi granulacji. Podczas tego kroku zostaje mu nadana odpowiednia forma granulatu. W dalszych etapach pellet jest chłodzony, pakowany w worki, transportowany oraz magazynowany. Następnie trafia do dystrybutorów i konsumentów.
Rodzaje pelletu
Wyróżnia się kilka rodzajów pelletu. Wśród najpopularniejszych wymienić można:
- pellet drzewny (np. z trocin, zrębek, innych odpadów drzewnych),
- pellet agro (np. ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych),
- pellet z łuski słonecznika,
- pellet z innych odpadów.
Jaki pellet kupić – gramatura
Najczęściej można spotkać dwie wielkości pelletu:
- 6 mm,
- 8 mm.
Pod względem swych właściwości obie te gramatury są identyczne. Różnią się jedynie wielkością. Zazwyczaj do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystywany jest pellet o gramaturze 6 mm. Gramatura 8 mm stosowana jest natomiast w większych kotłowniach.
Aby mieć pewność, że stosuje się pellet o odpowiedniej gramaturze, warto sprawdzić, jaki rodzaj opału jest rekomendowany do naszego modelu kotła.
Certyfikaty na pellet
Jedną z ważnych kwestii są certyfikaty na pellet. Warto wybrać producenta, który oferuje opał o jakości potwierdzonej stosownymi certyfikatami. Występuje kilka rodzajów tego typu odznaczeń. Najbardziej popularne to:
- DIN PLUS,
- EN PLUS 1.
Szerzej o certyfikatach opowiemy w osobnym artykule. W tym wpisie skupimy się na tym, jaki pellet kupić.
Jaki pellet kupić – drzewny?
Najczęściej spotykanym i kupowanym w naszym kraju pelletem jest pellet drzewny. Jego zaletą jest niewątpliwie wysoka wartość energetyczna. Produkowany jest zarówno z odpadków pochodzących z drzew liściastych, jak i iglastych. Pellet z drzew iglastych wykazuje nieco lepsze parametry.
Dobrej jakości pellet pozbawiony jest sztucznych dodatków sklejających. Zawarte w początkowym materiale substancje łączące naturalnie sklejają, umożliwiając tworzenie granulatu.
Warto wspomnieć, że podczas produkcji pelletu drzewnego nie wykorzystuje się całych drzew, lecz jedynie pozostałości, które dotychczas zazwyczaj w żaden sposób nie były zagospodarowane. Niewątpliwie jest to ogromna zaleta tego opału – zwłaszcza w odniesieniu do rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu.
Wysokiej jakości pellet pozbawiony jest zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych. Do wyprodukowania 1 tony opału najczęściej potrzeba ok. 5 metrów sześciennych trocin.
Pellet drzewny to świetna alternatywa dla innego rodzaju opału, w tym m.in. węgla, oleju opałowego czy też gazu. Jaki pellet kupić? Najlepiej drzewny.
Zastosowanie pelletu drzewnego
Podstawowym zastosowaniem pelletu drzewnego jest wykorzystanie go do ogrzewania mieszkań. Ponadto świetnie sprawdza się do ogrzania budynków użyteczności publicznej, magazynów, warsztatów, a także do produkcji energii przez energetykę zawodową.
Pellet drzewny stał się również alternatywą dla drewna w kontekście palenia nim w kominkach. Tego typu urządzenia coraz częściej są przystosowane do opalania drewnem oraz pelletem. To połączenie wygody, funkcjonalności oraz klimatu wesoło trzaskającego ognia w kominku.
Zauważa się, że z roku na rok produkcja pelletu w Polsce rośnie. Wśród chętnie wybieranych produktów jest Polski Pellet Premium Quality wyprodukowany z czystego drewna sosnowego bez dodatków. To także odpowiedź na pytanie, jaki pellet kupić?
Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?
Zazwyczaj modernizacja kotłowni nie wiąże się z dużym wydatkiem. Zwrot inwestycji może być zauważalny nawet w ciągu dwóch lat. Atutem pelletu z pewnością jest to, że jego cena nie jest zależna od wahań cen surowców naturalnych.
Wysokiej jakości pellet nie musi być importowany, można bez obaw skorzystać z oferty polskich producentów. Dzięki temu koszty transportu są niższe – a także i końcowa cena opału.
Rynek pelletu w Polsce jest niezwykle zróżnicowany, a więc i jego ceny są różne. Słabszej jakości opał o wartości opałowej ok. 13 MJ/kg to wydatek ok. 500-600 złotych za tonę. Pellet o średniej klasie kaloryczności (ok. 17 MJ/kg) kosztuje ok. 700-800 złotych za tonę. Za tonę wysokiej jakości pelletu o wartości opałowej ok. 19 MJ/kg należy zapłacić co najmniej 1000 złotych.
Roczny koszt ogrzewania domu uzależniony jest od kilku czynników. Nie tylko jakości pelletu, ale także powierzchni mieszkania, ocieplenia budynku oraz długości sezonu grzewczego. Do ogrzania średniej wielkości domu potrzeba ok. 4-5 ton pelletu na jeden sezon grzewczy.
Jakie są koszty ogrzewania pelletem przez jeden dzień?
Aby dowiedzieć się, jakie są koszty ogrzewania pelletem przez jeden dzień, należy najpierw oszacować, jaka ilość opału niezbędna jest do ogrzewania domu przez cały sezon grzewczy. Sezon grzewczy może trwać 7 miesięcy (od września do marca).
Jeżeli roczny koszt ogrzewania pelletem wynosi ok. 3500 złotych, to miesięczny w sezonie grzewczym będzie wynosił ok. 500 złotych. Aby uzyskać informację, jakie są koszty dzienne, należy podzielić koszt miesięczny przez 30 dni. W tym przypadku byłoby to ok. 16,67 zł.
Przez jeden dzień w sezonie grzewczym zużywane jest średnio ok. 19 kg pelletu.
Wygoda korzystania z pieca na pellet
Nieco bardziej zaawansowane modele pieców wyposażone są w podzespoły, które ułatwiają ich obsługę oraz oferują szereg dodatkowych funkcji. Przykładem jest piec wyposażony w palnik, który zapewnia odpowiednie wypalanie się pelletu oraz produkcję niewielkiej ilości popiołu.
Obecnie funkcjonują programy, które umożliwiają otrzymanie wsparcia na zakup pieca. Dzięki temu zarówno użytkownicy nowych domów, jak i osoby, które chcą zmienić instalację grzewczą w swoim domu, mogą kupić nowoczesny kocioł bez konieczności nadwyrężania domowego budżetu.
Pellet jest opałem w stosunkowo przystępnej cenie, dlatego też pierwsze oszczędności można zauważyć już po pierwszym okresie grzewczym. Ponadto wyposażenie pieca w podajnik sprawia, że pellet należy uzupełniać co kilka-kilkanaście dni – w zależności od faktycznego zużycia. Jest to więc rozwiązanie niemalże bezobsługowe.
Dostępne na rynku piece na pellet są w większości w pełni zautomatyzowane. Za pomocą zaawansowanych sterowników samodzielnie kontrolują ustawienia pracy palnika, a także alarmują o ewentualnych nieprawidłowościach czy pustym podajniku.
Opał tego typu jest łatwy w przechowywaniu. Pakowanie w worki o pojemności 15 kg sprawia, że można wygodnie dosypywać materiał do podajnika. Ponadto pellet uznawany jest za czysty opał, który nie brudzi kotłowni, a jedynie wydziela przyjemny zapach lasu.
W przypadku wysokiej jakości opału o kaloryczności ok. 19 MJ/kg spalanie jest bardzo ekonomiczne. Pozostałości w formie popiołu jest naprawdę niewiele. Dodatkowo można go wykorzystać jako naturalny nawóz do ogrodu lub trawnika.
Dlaczego pellet to zielony węgiel?
Pellet – opinie o tym, że jest to zielony węgiel, można spotkać często. Jest to opał uznawany za ekologiczny z kilka względów. Pellet jest przyjazny dla środowiska naturalnego, ponieważ:
- produkowany jest z materiałów, które są odpadkami i zazwyczaj nie zostawały w żaden inny sposób wykorzystane,
- jego spalanie emituje minimalną ilość dwutlenku węgla,
- jest szybko odnawialnym paliwem (od roku do kilkunastu lat).
Decydując się na korzystanie z pelletu, troszczymy się o środowisko naturalne. Ekologiczny sposób podejścia do życia to nie tylko trend, który należy kultywować. To przede wszystkim świadome decyzje, które wpłyną na losy nasze, naszych dzieci oraz wnuków.
Jaki pellet kupić – na co zwrócić uwagę?
Pellet – opinie na temat tego, jaki opał kupić mogą być różne. My jednak zalecamy zakup wysokiej jakości pelletu, który pozwoli odpowiednio ogrzać dom, będzie bezpieczny dla nas i środowiska oraz w jego wyniku będzie powstawała niewielka ilość popiołu.
Na temat tego, jak rozpoznać dobry opał pisaliśmy w osobnym artykule: Jak rozpoznać dobry pellet – wiesz? Poniżej wskażemy, na jakie parametry zwrócić uwagę, zanim zakupimy opał.
Jaki pellet kupić? Podpowiadamy.
- Zapach pelletu – opał produkowany z odpadów drzewnych powinien podczas spalania emitować przyjemny zapach drewna. Jeżeli podczas palenia wyczuwalna jest inna, zwłaszcza chemiczna woń, najprawdopodobniej pellet został czymś zanieczyszczony podczas produkcji lub też wyprodukowany z nieodpowiedniego materiału. Niskiej jakości paliwo może negatywnie wpłynąć na pracę pieca, przyczyniając się do jego awarii.
- Kolor pelletu – zbyt ciemna barwa opału może świadczyć o tym, że był on zbyt długo suszony. To natomiast mogło negatywnie wpłynąć na jego wydajność. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że pellet dębowy może być ciemny i w tym przypadku nie jest to nic niepokojącego.
- Ciężar właściwy pelletu – parametr ten powinien wynosić ok. 0,60-0,70 kg/l. Wartość ta uzależniona jest od siły, z jaką prasowany był granulat.
- Struktura pelletu – powinna być śliska, zbita, a nie porowata.
- Zawartość wody – parametr ten nie powinien przekraczać 12%. Pellet o większej zawartości wody łatwo się rozpada, a także niewydajnie się spala.
- Zawartość pyłów – powinna być jak najniższa.
- Dodatek sztucznych składników – należy unikać pelletu z dodatkiem sztucznych składników.
- Certyfikaty – omawiane powyżej DNI PLUS, EN PLUS 1.
Który pellet lepszy – iglasty czy liściasty?
Użytkownicy posiadający piece lub kominki na pellet często zastanawiają się, który pellet jest lepszy: iglasty czy liściasty? Czy występuje jakakolwiek różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami opału?
Nieprzetworzone drzewo liściaste odznacza się lepszymi parametrami opałowymi. Należy jednak mieć na uwadze, że podczas produkcji pelletu materiał zmienia swą gęstość. I to ona bezpośrednio wpływa na wartość opałową.
Wielu użytkowników pelletu błędnie sądzi, że zawartość żywicy w drzewach iglastych może negatywnie wpłynąć na jakość wyprodukowanego z nich opału.
Podczas poprawnie przeprowadzonego procesu produkcyjnego wartości opałowe drewna i trocin iglastych oraz liściastych zostają zrównane. Nie bez znaczenia jest sama czystość materiału opałowego. Zawarte w nim zanieczyszczenia, w tym piasek oraz związki chemiczne, obniżają wartość opałową pelletu bez względu na to, z jakiego drewna zostanie on wytworzony.
Wartość opałowa najpopularniejszych gatunków drzew wykorzystywanych do produkcji pelletu (kWh/kg):
- sosna – 4,4
- modrzew – 4,4
- buk – 4,2
- brzoza – 4,2
- dąb – 4,1
- olcha – 4,1
Ciekawostką jest to, że użytkownicy kominków na pellet zdecydowanie chętniej sięgają po opał z drzew iglastych. Zawarta w nim żywica sprawia, że podczas spalania materiał efektownie iskrzy, co niewątpliwie wpływa na walory estetyczne i jest miłe dla oka.
Pellet – opinie, czyli gdzie kupić dobry opał?
Wielu ekspertów odradza zakup pelletu w stacjonarnym składzie. Nigdy nie wiadomo, jak długo opał magazynowany jest w danym miejscu. Często użytkownicy skarżą się na to, że jest on zawilgocony. To natomiast negatywnie wpływa na jego użyteczność oraz efektywność cieplną.
Ponadto oferty internetowe są bardziej rozbudowane, często można korzystne promocje oraz darmowy transport. Przykładem rekomendowanego opału jest Polski Pellet Premium Quality z odpowiednimi certyfikatami.
Zakupy przez Internet są szybkie i wygodne. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Pellet dostarczany jest wprost do nas, szczelnie zapakowany. Dystrybutorzy internetowi najczęściej dysponują ogromnymi magazynami, w których opał przechowywany jest w odpowiednich warunkach. Ponadto duży rynek zbytu sprawia, że pellet nie jest długo magazynowany.
Podsumowanie – dobry pellet, czyli jaki? Jaki pellet kupić?
Zatem, jaki pellet kupić? Najważniejsze cechy wysokiej jakości opału to:
- gładka powierzchnia,
- niewielka ilość popiołu po spalaniu,
- kawałki pelletu o podobnej wielkości,
- dobry opał powinien tonąć w wodzie.
O cenie pelletu oraz możliwościach dotyczących zmniejszenia kosztów ogrzewania wspominaliśmy w osobnym artykule: Cena pelletu – przepłacasz czy nie? Zobacz.
Jeżeli już wiesz, jaki pellet kupić, pora dokonać wyboru i zatroszczyć się o zapas na sezon grzewczy.