Kaloryczność Pelletu – [ Im więcej tym lepiej? ]

 

Jaka powinna być kaloryczność DOBREGO pelletu?

Pellet czy ekogroszek?

To pytanie zadaje sobie pewnie bardzo wielu posiadaczy domów i mieszkań.

Gdy poznasz plusy ogrzewania oboma rodzajami paliwa, gdy uwzględnisz ich ceny, kaloryczność, pochodne spalania, wpływ procesu spalania na jakość powietrza i komfort użytkowania ekogroszku oraz pelletu, to z pewnością wybierzesz najlepszą dla Ciebie możliwość.

 

Na pewno plusem obu tych materiałów opałowych jest fakt, że są bardzo łatwo dostępne. Zima coraz bliżej i nikomu się nie uśmiecha wizja jeżdżenia po opał na drugi koniec Polski. Wiele firm obecnie oferuje możliwość przywiezienia zamówionego materiału opałowego pod same drzwi. Warto się zastanowić, czy nie warto byłoby z niej skorzystać.

Co jeszcze warto wiedzieć o pellecie i ekogroszku, przed jego zakupem na zimę?

Kaloryczność pelletu a ekogroszku

Kaloryczność pelletu a ekogroszku jest zupełnie inna.

Kaloryczność ekogroszku najczęściej wynosi około 25 MJ/kg, natomiast pelletu 19 MJ/kg.

Ten pierwszy surowiec najczęściej jest spalany w starych kotłach. Rynek urządzeń grzewczych nie posiada jeszcze w pełni zautomatyzowanych kotłów. Jedynie urządzenia z automatycznym sterowaniem zapalania, wygaszania i dopływu powietrza, dają możliwość rozsądnego spalania paliwa, zależnie od zapotrzebowania na ciepło.

Takie nowinki technologiczne zostały wprowadzone w kotłach na biomasę, w tym również wcześniej wspomniany pellet. Z tego względu urządzenie grzewcze samodzielnie dostosowuje proces spalania do temperatury otoczenia. W związku z tym pellet, pomimo tego, że ma mniejszą kaloryczność, to jest niezwykle ekonomiczny.

Wróćmy jeszcze jednak do parametrów pelletu.

Jakość pelletu powinna być dla Ciebie bardzo ważna, w szczególności jeżeli posiadasz mały piec. Takie kotły są wyjątkowo wrażliwe na pellet o niewłaściwych parametrach.

Czy natknąłeś się już na dostawców, którzy oferowali Ci bardzo tani pellet o ,,doskonałych właściwościach”?

Najczęściej są to firmy, które dotychczas produkowały pellet dla energetyki przemysłowej, czyli elektrowni.

Nie twierdzimy, że zawsze jest to zła oferta. Czasami możesz trafić na dobrą okazję, pod warunkiem, że naprawdę znasz się na pellecie. Bardzo niewielu właścicieli domów jednorodzinnych może tak o sobie powiedzieć.

Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że w 10% jest to dobry wybór, jednak zazwyczaj tacy sprzedawcy proponują pellet o dużo gorszych właściwościach.

Najczęściej manipulują parametrami oraz podają niedokładne informacje o jego składzie. To klasyczne wprowadzenie konsumenta w błąd, ale kto by się tym przejmował?

Najczęściej sprzedawcy używają właśnie sformułowania: ,,kaloryczność pelletu”. Co to tak w ogóle znaczy?

W odniesieniu do pelletu i wyników jego badań, możemy znaleźć bardzo różne parametry. Zacznijmy może od tej kaloryczności.

Ile ciepła może dać pellet? Co to jest kaloryczność pelletu?

Na większości worków dobrej jakości pelletów można znaleźć następujące parametry:

  • Ciepło spalania (Qv, gr d)

  • Ciepło spalania (Qv, gr, r)

  • Wartość opałowa (Qv, net, d)

  • Wartość opałowa (Qv, net, r)

Pewnie teraz zastanawiasz się, co to jest ciepło spalania?

To całkowite zbadane w warunkach laboratoryjnych ciepło spalania pelletu. Uwzględnia się w nim podgrzanie oraz odparowanie wody i inne czynniki w 250 stopniach Celsjusza i w atmosferze tlenowej.

Uwaga! Ważne!

Parametru tego się bierze się pod uwagę przy certyfikacji pelletu!

Dlaczego tak się dzieje?

Ciepło spalania nigdy nie jest uzyskiwane w piecu. Ciepło spalania jest mierzone w stanie suchym i dostarczonym.

Kaloryczność pelletu natomiast to po prostu wartość opałowa.

Czym jest ta wartość opałowa pelletu?

Wartość opałowa pelletu nie jest tym samym, co ciepło spalania. Wartość opałowa pelletu uwzględnia ciepło tracone na odparowanie wody z materiału i ciepło pary wodnej, która jest rezultatem spalania wodoru. Różnica to może wynosić od 12 do 15%.

Ciepło spalania to informacja o tym, jaką ilość energii można pozyskać z danego opału.

Gdy obliczasz ciepło spalania paliwa musisz przyjąć, że paliwo jest suche a popiół nie jest uwzględniony w obliczeniach.

Natomiast wartość opałowa wlicza również utratę ciepła wskutek odparowania i zawartości popiołu.

Wartość opałowa jest zazwyczaj wyrażana jako ilość MJ na kilogram paliwa (MJ/kg) lub GJ na tonę (GJ/t).

Masa paliwa jest podawana razem z zawartą w nim wodą.

Dlatego tak ważne jest, abyś miał informację o wilgotności paliwa, która jest powiązana z daną wartością opałową. Praktycznie to wartość opałowa i wilgotność paliwa są najważniejszymi elementami jego charakterystyki.

Zazwyczaj wartość opałowa pelletu to około 19MJ/kg. Jeżeli jego wilgotność wynosi 7%, to wartość opałową pelletu, musisz obliczyć w następujący sposób:

19.0 – (0.2145 * 7) = 17.5 MJ/kg.

Jak na tym tle prezentuje się wartość opałowa ekogroszku?

Średnia wartość opałowa ekogroszku, to od 22-26 MJ/kg. Znacznie więcej, niż w przypadku pelletu. A musisz jednak pamiętać o tym, że wartość opałowa mówi o tym, jaka ilość ciepła wydzielana jest w czasie spalania jednostki masy lub objętości określonego paliwa. Mówimy tu o sytuacji, gdy opał jest spalany całkowicie, a para wodna zawarta w spalinach nie ulega skropleniu.

Im wyższa wartość opałowa, tym paliwo jest bardziej wydajne i daje więcej ciepła. Tym samym, można kupić jego mniejsze ilości na zimę i zaoszczędzić.

Nie ma co ukrywać, że ekogroszek bije na głowę pellet pod względem kaloryczności, czyli wartości opałowej.

Jednak może da się temu jakoś zaradzić?

Szczerze mówiąc tak.

Są możliwości dużego zwiększenia wydajności pelletu. Bardzo ważna jest technologia spalania.

Suche drewno posiada wysoką wartość opałową. Ciepło, które powstaje w czasie spalania trzeba odprowadzać, aby wysokie temperatury nie spowodowały uszkodzenia instalacji. Wilgotny pellett ma niższą wartość opałową.

Z tego względu komora spalania musi być bardzo dobrze uszczelniona, aby zatrzymać w niej ciepło oraz podtrzymać proces spalania.

Ten cel realizowany jest zazwyczaj za pomocą ogniotrwałych, izolacyjnych cegieł. Z tego względu też produkuje się różne rodzaje kotłów, które są przeznaczone do spalania węgla o różnej wilgotności.

Pellety można spalać tylko i wyłącznie w instalacjach, które są do tego przystosowane. Nie powinno się w takich piecach spalać innych typów paliwa, na przykład ekogroszku.

Jak spalać pellet, aby zwiększyć jego wydajność?

Kotły na pellet mają różne wymiary i wymagania, co jest oczywiste. Z tego względu musisz dobrze rozplanować miejsce w kotłowni. Musi się w niej zmieścić nie tylko piec, ale również musisz znaleźć miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz licznik wody.

Nie możesz również zapomnieć o tym, że kocioł niestety może się zepsuć i musisz pozostawić miejsce na ewentualną naprawę. Do pieca musi być swobodny dostęp.

Nie zapomnij o tym, że kocioł musi być taki, aby dało się go przenieść przez drzwi. Powinien mieć szerokość 90 – 100 cm.

Kotły na pellet wymagają odpowiedniej wentylacji.

Podczas spalania pellet ulega procesowi zgazowania. Nad paleniskiem unosi się gaz, który stanowi nośnik energii. Aby gaz całkowicie się spalił, trzeba dostarczyć mu dodatkową porcję powietrza.

W związku z tym dobrej jakości kotły na pellety posiadają specjalne kanały z tak zwanym powietrzem wtórnym.

Aby uruchomić piec w kotłowni i zrobić to prawidłowo, niezbędny jest dopływ świeżego powietrza.

Wentylacja w kotłowni to gwarancja bezpieczeństwa i warunek gwarancyjny wielu producentów kotłów. Dobrym sposobem napowietrzania, a jednocześnie utrzymywania w kotłowni odpowiedniej temperatury jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2 m. Powinien być skierowany w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30 cm od posadzki. Jego najlepszy przekrój to około 200 mm² (lub okrągły fi = 160 mm).

Otwieranie przez Ciebie okien, czy drzwi w niczym nie pomoże, bo w żadnym stopniu nie będzie to w stanie zastąpić nawiewu. Poza tym, zazwyczaj są zamknięte w czasie zimy, aby ciepło nie ,,uciekało”.

Natomiast jeżeli użytkujesz kocioł bez dostępu tlenu, to zagrażasz bezpieczeństwu i życiu swojej rodziny!

Jeżeli w procesie spalania nie ma odpowiedniej ilości powietrza, to jest ono niepełne. To powoduje, że do kotłowni wydobywa się tlenek, węgla, czyli czad. Zatrucie się nim, zazwyczaj prowadzi do śmierci.

Zbyt mały dopływ powietrza spowodowany na przykład za małą średnicą otworu albo zabrudzoną kratką maskującą otwór, sprawia, że pellet nie dopala się całkowicie, a kocioł nie pracuje na pełnej mocy.

Teraz już rozumiesz, czemu spalanie pelletu w Twoim piecu jest tak mało wydajne?

Możesz temu zaradzić na przykład robiąc zwykły otwór w ścianie, ale to grozi zbytnim wychłodzeniem kotłowni. Lepszym rozwiązaniem jest natomiast kanał wentylacyjny. Zwykle robi się go przy kanale spalinowym. To jest kratka, która wyciąga zadymione powietrze z kotłowni.

To prawda, że pellet ma mniejszą wartość opałową, niż ekogroszek, ale możesz uzyskać takie same rezultaty, jeżeli odpowiednio się zadba o sam proces spalania.

Była tutaj mowa o pellecie drzewnym, który jest najpopularniejszy.

Jak na tym tle prezentuje się wartość opałowa pelletu ze słomy?

Kaloryczność pelletu ze słomy

Kaloryczność pelletu ze słomy jest zazwyczaj bardzo wysoka.

Jest produkowany w całości ze źródeł odnawialnych, czyli ze słomy. Jego kaloryczność waha się w granicach 20 000kJ/kg.

W związku z tym może zastąpić paliwa kopalne, takie jak węgiel, orzech miał lub eko-groszek. Dla porównania rzeczywista kaloryczność węgla brunatnego to około 16 500 – 17 000 kJ/kg.

Na tym tle kaloryczność pelletu ze słomy wypada bardzo dobrze. Po jego spalaniu zostaje jedynie szary popiół w niewielkich ilościach.

W związku z tym, jeżeli zależy Ci na pellecie, o dużej kaloryczności, to możesz wybrać pellet ze słomy.

Jak kształtują się ceny pieców do pelletu i ekogroszku?

Piece na ekogroszek łączy wysoka cena. Najlepszym kompromisem ceny do jakości jest zakup pieca za 7 lub 8 tysięcy złotych. Oczywiście na rynku są również dostępne kotły poniżej 5 tysięcy złotych, jak i powyżej 15 tysięcy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, ile pieniędzy chcesz wydać na kocioł.

A co z piecami na pellet?

Jak wyglądają ich ceny?

Ceny są tutaj bardzo podobne, ale taki kocioł na pellet o wiele więcej zalet, na które warto zwrócić uwagę.

Piece na pellet są zasilane paliwem odnawialnym.

W praktyce oznacza to, że użytkownicy tego rodzaju kotłów nie muszą się obawiać, że kiedyś zasoby tego paliwa są ograniczone i za parę lat może go zabraknąć, tak jak na przykład w przypadku węgla kamiennego.

Z tym związana jest jeszcze bardzo mocno jedna kwestia. Ceny pelletu są bardzo stabilne, natomiast ceny ekogroszku się ciągle zmieniają ze względu na to, że jest to paliwo produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego, którego jest na świecie coraz mniej.

Kolejna zaleta pieca na pellet to mała ilość popiołu, będziemy o tym pisać jeszcze w dalszej części tego artykułu. Gdy spalasz ekogroszek lub drewno, to musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał często czyścić piec, bo podczas spalania wytwarzają się naprawdę bardzo duże ilości popiołu.

Pellet jest pod tym względem poza konkurencją. Szybko przekonasz się, że w trakcie spalania wytwarzają się jedynie minimalne ilości popiołu, a czyszczenie pieca staje się czynnością naprawdę okazjonalną, wręcz przyjemnością.

Czy kocioł na pellet ma jeszcze jakieś zalety?

Oczywiście, że tak!

Mała ilość popiołu, ale również niewielka ilość spalin. Ilość wytwarzanych substancji smolistych jest tak mała, że kotły na pellet, że są to najbardziej przyjazne dla środowiska piece.

Ostatnia zaleta to prostota obsługi. Piece na pellet są łatwe w instalacji. Większość ich funkcji jest całkowicie zautomatyzowana, więc nie musisz się przejmować ustawianiem sterowników i martwić tym, że zaraz będziesz musiał dzwonić po serwisanta. Piece na pellet z podajnikiem zazwyczaj posiadają funkcję samodzielnego gaszenia albo dostarczania paliwa, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Co można powiedzieć natomiast o kotłach na ekogroszek?

Koszty samego pieca i przerobienia instalacji są zazwyczaj bardzo duże. Co więcej, piece na ekogroszek mają w sobie bardzo dużo elektroniki, która lubi ulegać częstym awariom. Taki piec jest również ciężki, jeżeli chodzi o ustawienia sterowników. Zawsze trzeba prosić o pomoc serwis.

Teraz przyszła pora na szczegółowe wyliczenia.

Pellet czy ekogroszek – kalkulator prawdę powie?

W Internecie możesz znaleźć bardzo wiele kalkulatorów, których zadaniem jest porównywanie kosztów ogrzewania różnego rodzaju paliwami.

Nie ma co ukrywać, że pellet i ekogroszek są wśród nich najbardziej popularne.

Takie kalkulatory są bardzo przydatne, bo ogrzewasz swój dom przez kilka miesięcy w roku i takie przeliczenie pozwoli Ci zaoszczędzić.

Taki kalkulator umożliwi Ci wybranie materiału opałowego, który jest ekologiczny, wygodny, wydajny i w miarę tani.

Korzystając z takiego kalkulatora, musisz tylko znać wszystkie niezbędne dane, takie jak: powierzchnia domu., typ kotła oraz rodzaj zastosowanej izolacji. Niektóre kalkulatory przyjmują również inne kryteria.

Pellet czy ekogroszek co lepsze?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem. Jeżeli chodzi o jakość, to pellet zdecydowanie wygrywa.

Ekogroszek obecnie jest bardzo często importowany z Ukrainy. Czech.

Ekogroszek, gdy zostanie już wydobyty to bardzo często składuje się go przez dłuższy czas na hałdach. W wyniku tego procesu bardzo traci na kaloryczności. W czasie 2 miesięcy może utracić 25% kaloryczności, czyli z 24 MJ/kg pozostanie 18 MJ/kg.

Może nie jest tak podatny na wilgoć jak pellet, ale także trzeba go przechowywać w suchych warunkach. Zdarza się (zwłaszcza jesienią i zimą) że z worków z ekogroszkiem aż cieknie woda.

Ekogroszek pozostawia po sobie nawet 150 kg popiołu, gdy zostanie spalona jego tona. A jeśli jest złej jakości i żużluje, powodują się spieki to nawet więcej.

Natomiast pellet spala się prawie bez popiołu, więc warto się zastanowić nad jego zakupem. Pellet czy ekogroszek co lepsze? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od materiału opałowego.

Pellet czy ekogroszek 2018? – Odpowiedź jest oczywista.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko i wyłącznie koszty ogrzewania, to lepiej będzie zainwestować w ekogroszek. Tak było do tej pory. Ostatnio mieliśmy tak znaczne podwyżki ekogroszku (niemal o 30%) że w tej chwili ta jedyna przewaga ekogroszku (cena) już przestał być istotna. Dodatkowo przez zawirowania cen ekogroszku i notoryczny brak tego surowca na skladach sprzedawcy zaczęli szukać innych dróg zakupu, często z poza Polski, co w znacznym stopniu odbiło się na jakości sprzedawanego ekogroszku. W chwili obecnej (2017 – 2018) różnica w cenie tych materiałów opałowych jest niewielka, żeby nie powiedzieć żadna.

Natomiast pellet jest czysty i ekologiczny. Stanowi odnawialne źródło energii. Podczas jego spalania wytwarzają się bardzo nieduże ilości popiołu. To dużo bardziej wygodne dla każdego użytkownika paliwo, bo większość kotłów jest w pełni zautomatyzowana. Nie ma również problemu z dostępem do pelletu, bo wiele firm ma go w swojej ofercie. Jeżeli liczy się dla Ciebie coś więcej, niż cena, to kup kocioł na biomasę.

Dodaj komentarz