Kiedy pellet najtańszy?

Użytkownicy kotłów na granulat drzewny często szukają odpowiedzi na pytanie: „Kiedy pellet najtańszy?”. Czy bardziej opłaca się kupić opał na wiosnę, czy lepiej poczekać do jesieni i pierwszych spadków temperatury? Dzisiaj podpowiadamy, kiedy najbardziej opłaca się kupić opał na sezon grzewczy.

Sezonowe obniżki cen – czy to możliwe?

Kiedy pellet najtańszy? Pellet drzewny z roku na rok zyskuje na popularności. Niektórzy producenci w okresie wiosennym organizują sezonowe obniżki cen. Czasami jednak warto podchodzić do tego typu promocji z dystansem.

Jeżeli granulat drzewny był niewłaściwie przechowywany i jest wilgotny, nie będzie on odpowiednio wysokiej jakości. To z kolei przełoży się na niską efektywność spalania. Niektórzy dystrybutorzy chcą wyprzedać zalegający towar, aby przygotować się na kolejny sezon.

Osoby, które zdecydują się na zakup opału wiosną, powinny więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy pellet jest suchy. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 8-10%. Dla przykładu wilgotność Pelletu Extra wynosi mniej niż 6,3%.

Zawilgocony pellet będzie się słabiej spalał, a do ogrzania domu niezbędne będzie zużycie większej ilości materiału opałowego. To z kolei wpłynie na zwiększenie kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym.

Jakość a cena pelletu

Czy występuje jakaś zależność pomiędzy ceną a jakością pelletu? Zazwyczaj tak. Niskiej jakości opał często sprzedawany jest za niewielkie kwoty – tak, aby użytkownik miał wrażenie „promocyjnej ceny”.

Podczas zakupu pelletu należy zwrócić uwagę na to, czy opał jest certyfikowany, jaka jest jego kaloryczność, wydajność oraz zawartość popiołu. Zaleca się również kupowanie polskiego pelletu od sprawdzonych sprzedawców. Wówczas ma się pewność, że spełnia on wszystkie niezbędne normy.

Wysokiej jakości pellet nie wpływa negatywnie na pracę kotła oraz minimalizuje ryzyko ewentualnych awarii. Częstym powodem uszkodzeń pieca i jego komponentów jest używanie paliwa niskiej jakości.

Zatem: Kiedy pellet najtańszy?

Jaka jest odpowiedź na pytanie: „Kiedy pellet najtańszy”? O zakupie opału warto pomyśleć nieco wcześniej i nie zostawiać decyzji na ostatnią chwilę. Najlepszym czasem są miesiące wiosenne i letnie – o ile kupujemy pellet od sprawdzonego, certyfikowanego producenta.

Zakup opału na wiosnę-lato to nie tylko gwarancja atrakcyjniejszej ceny, ale często i szybszej dostawy. Niektórzy dystrybutorzy zwracają uwagę na to, że klienci nabywają pellet wraz z pierwszymi opadami śniegu – jeżeli takich klientów jest dużo, automatycznie wydłuża się czas oczekiwania na dostawę.

Dodaj komentarz