Kominek na pellet jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć funkcję ogrzewania pomieszczenia z atrakcyjnym dodatkiem we wnętrzu. Kominki są swoistego typu dekoracją, która dopełnia wystrój miejsca. Świetnie sprawdzą się w domach jednorodzinnych, w pracy oraz pomieszczeniu użytkowym.
Kominek na pellet – czy warto wybrać takie rozwiązanie?
Kominki na pellet to atrakcyjne wizualnie dodatki do wnętrza, które stanowią dopełnienie aranżacji pomieszczeń. To alternatywa dla tradycyjnych kominków oraz ekonomiczny sposób na ogrzanie pomieszczenia.
Ich atutem jest nie tylko efektywne dostarczanie ciepła, ale także często i możliwość zaprogramowania pracy. Z pewnością na uwagę zasługuje również fakt, że pellet jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska niż inne rodzaje opałów.
Nowoczesne, w pełni automatyczne kominiki wykorzystują system rozbudowanego sterowania, co pozwala na utrzymanie stałej, pożądanej temperatury we wnętrzu. Takie rozwiązanie ma również wpływ na zmniejszenie zużycia pelletu, a tym samym ograniczenie kosztów ogrzewania.
Najwięcej opału zużywane jest bowiem podczas rozpalania oraz osiągania zadanej temperatury. Jej podtrzymanie na tym samym poziomie nie jest już tak materiałochłonne. Kominek na pellet z podajnikiem jest wydajnym rozwiązaniem o prostej instalacji. Z powodzeniem można go zastosować w domu, biurze czy też w warsztacie.
Pellet jest nazywany „zielonym węglem”. To ekologiczny, naturalny opał, który może być wytwarzany m.in. z trocin, innych odpadów drzewnych, trawy czy słomy. Takie paliwo emituje mniejszą ilość zanieczyszczeń – zarówno do środowiska, jak i bezpośrednio do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek.
Brak konieczności otwierania paleniska czyni korzystanie z kominka na pellet wygodnym i praktycznym. Opał jest prosty w transporcie, przechowywaniu oraz użytkowaniu.
Kominek na pellet z podajnikiem
Kominek na pellet z podajnikiem charakteryzują się tym, że widoczny ogień jest bardzo łagodny. Poszczególne modele dopracowane są w każdym detalu, dzięki czemu stanowią atrakcyjny element dekoracji wnętrza.
Zaletą takiego modelu jest funkcja automatycznego rozpalania, podawania pelletu oraz wygaszania. Kominki z podajnikiem wyposażone są w specjalny ślimak, który dostarcza opał z podajnika do paleniska. Za wzniecanie ognia odpowiedzialna jest elektryczna zapalarka.
Kominek na pellet bez komina
Czy możliwa jest instalacja kominka na pellet bez komina? Czy w ogóle istnieją tego typu urządzenia? Oczywiście, że tak. Takie modele powstały w odpowiedzi na potrzeby osób, które chciałyby zastosować kominek w swoim mieszkaniu, jednak z różnych względów jest to niemożliwe.
Zgodnie z § 132 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn. 12 kwietnia 2020 roku.: „Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane włącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych…”.
W rozumieniu powyższego przepisu kominki nie mają więc zastosowania m.in. w mieszkaniach w blokach. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kominek na pellet bez komina.
W tym przypadku zasada działania opiera się na przejmowaniu ciepła z paleniska przez wymiennik ciepła oraz wydmuchiwanie przez piec przez kratkę nad paleniskiem ciepłego powietrza. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie mocą oraz wzornictwem.
Kominki na pellet bez komina są bezpieczne w eksploatacji. Podobnie jak tradycyjne modele z kominem są proste w obsłudze i praktycznie bezobsługowe.
Kominek na pellet z płaszczem wodnym
Kominek na pellet z płaszczem wodnym to kominek w wersji hydro. Jest to urządzenie grzewcze, które podłącza się bezpośrednio do już istniejącego systemu hydraulicznego. Ich zadaniem jest więc podgrzewanie wody w grzejnikach.
Kominek na pellet z płaszczem wodnym jest zaprojektowany w taki sposób, aby jak najwięcej ciepła przekazywać do wody, a nie bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajduje. Odzysk ciepła szczuje się na poziomie ponad 90 proc.
Jeżeli mowa o mocy kominka na pellet z płaszczem wodnym, można wskazać dwie wartości. Jedna z nich pokazuje całkowitą wytwarzaną moc, druga natomiast moc przekazywaną do wody. Najczęściej różnica pomiędzy obiema wartościami wynosi ok. 2-3 kW.
Kominek na pellet i drewno
Wiele osób decyduje się na zastosowanie kominka w swoim mieszkaniu ze względu na urok wesoło trzaskającego ognia i płomieni otulających wnętrze. Czy zatem kominek na pellet jest w stanie zaspokoić ich potrzeby? Oczywiście, że tak.
Kominek na pellet i drewno to hybryda łącząca w sobie wkład na oba typy opału. Z reguły działa na takiej zasadzie, że po wypaleniu drewna następuje dozowanie pelletu. To rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować z dobrodziejstw posiadania kominka w swoim salonie.
Kominek na pellet i drewno zaprojektowany jest w taki sposób, aby swym kształtem oraz designem nie odbiegał od tradycyjnych kominków na drewno. Pozwala to zachować upragniony charakter tego dodatku.
Kominki na pellet i drewno wykorzystują automatyczne sterowniki oraz przepustnicę powietrza. Mogą być wyposażone w zasobniki do 200 kg. Ponadto tego typu modele posiadają m.in.: wkłady na pellet i drewno, podajnik, funkcję automatycznego czyszczenia paleniska, sterowanie turbiną DGP, komplet czujników, termostat pokojowy, zapalarkę oraz programator tygodniowy.
Kominek na pellet z podajnikiem – opinie i wskazówki
Kominek na pellet z płaszczem wodnym to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest coraz efektywniejsze ogrzewanie całych mieszkań. Niektóre modele przystosowane są do współpracy z instalacją c.o. / c.w.u.
Kominek na pellet w porównaniu do tradycyjnego kominka na węgiel nie wymaga sprzątania, pilnowania oraz poświęcania czasu na rozpalanie i pilnowanie, czy ogień nie wygasa. Bezobsługowe, w pełni automatyczne urządzenie wyposażone jest w specjalny sterownik z programatorem.
Takie kominki na pellet mogą samodzielnie się rozpalać oraz wygaszać. Wbudowane czujniki umożliwiają podtrzymanie zadanej temperatury przez cały czas. Atutem jest wbudowany zbiornik na opał, który dozuje paliwo w razie potrzeby. Użytkownik musi jedynie pamiętać o systematycznym uzupełnianiu podajnika.
Kominek na pellet z podajnikiem – opinie użytkowników wskazują również na to, że tego typu urządzenie nie tylko jest proste w obsłudze, ale przede wszystkim pozwala zachować czystość i porządek. Ten rodzaj opału nie zostawia ciemnego pyłu na ścianach i podłodze, nie pyli w taki sam sposób jak popularnie stosowany węgiel.
Zarówno obsługa, jak i czyszczenie kominka są ograniczone do minimum. Jeżeli jest on użytkowany codziennie, wystarczy czyścić go jedynie raz w tygodniu.
Kominki na pellet są świetnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale także miejsc pracy, biur czy innych pomieszczeń wymagających wygodnej formy ogrzewania. Użytkownicy zwracają uwagę na ich wydajność oraz ekonomiczność, a także minimalną ilość wytwarzanego popiołu.
Kominki na pellet – ranking
Decydując się na zakup kominka na pellet, warto zapoznać się nie tylko z opiniami innych użytkowników, ale również rankingami stworzonymi przez ekspertów z branży.
Rankingi kominków na pellet tworzone są na podstawie różnych kryteriów, w tym najczęściej popularności danego modelu wśród kupujących, parametrów technicznych oraz ogólnych opinii.
Producenci oferują różnorodne modele kominków. Z pewnością każdy użytkownik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie oraz potrzeb swojego mieszkania.
Kominek na pellet – cena. Ile kosztuje?
Wśród najtańszych kominków na pellet dostępne są modele już od 2,5 tys. złotych. Cena to niejedyny wyznaczniki, którym należy się kierować. Ważne są przede wszystkim parametry kominka, w tym m.in. deklarowana moc grzewcza, sprawność oraz sugerowana ogrzewana kubatura.
Niektóre z kominków na pellet wyposażone są w dodatkowe funkcje. Mowa m.in. o automatycznym czyszczeniu paleniska czy podwójnej szybie w drzwiczkach. Ceny najbardziej zaawansowanych modeli mogą sięgać ponad 20 tys. złotych.
Kominki na pellet do wygodna alternatywa dla tradycyjnych modeli opalanych węglem lub drewnem. Są rozwiązaniem ekonomiczniejszym, przyjaznym środowisku i przede wszystkim pozwalającym utrzymać czystość w pomieszczeniach, w których się znajdują.