Zadzwoń ZAMÓW - tel. 609 202 019
Zaznacz stronę

palnik pellet
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

Palnik na pellet- czy warto go zamontować w swoim kotle?

Pewnie nie raz już słyszałeś o palnikach na pellet. Niektórzy z Twoich znajomych może nawet już je zainstalowali. Ty nadal się zastanawiasz, bo najpierw wolałbyś się więcej dowiedzieć na ich temat. Po przeczytaniu tego wpisu będziesz wiedział nie tylko, co to jest palnik na pellet, ale również w jaki sposób go zamontować, ile kosztuje i które modele są najlepsze.

[rml_read_more]

Co to jest palnik na pellet?

Palnik na pellet zapewni pełną automatykę w Twoim kotle. Dzięki niemu piec automatycznie się rozpala, funkcjonuje, wygasza oraz czyści. Już pewnie widzisz, ile to urządzenie jest w stanie zaoszczędzić Ci pracy. Wysokiej jakości palniki na pellet stały się bardzo popularne na rynkach polskich oraz europejskich.

Najczęściej nie jest to sam palnik na pellet. Producenci dodają do niego jeszcze podajnik paliwa oraz sterownik elektroniczny. Należy dołożyć do niego jeszcze zbiornik i już możesz zamontować palnik na pellet praktycznie do każdego pieca, jaki występuje na rynku.

Musisz pamiętać jednak o tym, że palniki na pellet można zamontować również w starych modelach kotłów i w pełni je zautomatyzować. Wtedy prace przy kotle nie będą częstsze niż raz na 5-7 dni w okresie zimowym do maksymalnie miesiąca. Okres czyszczenia jest zależny od ilości miejsca na popiół w kotle oraz jakości pelletu.

Na rynku dostępne są też palniki na pellet z podwójnym systemem czyszczenia paleniska.

Posiadają innowacyjną konstrukcję opartą na takim samym procesie spalania, jak palniki rynnowe. Stosuje się w nich system dodatkowego oczyszczenia. Dzięki temu będzie możliwe skuteczne spalanie gorszej jakości pelletu drzewnego lub agropelletu. W trakcie spalania takiego zanieczyszczonego paliwa wytwarza się o wiele więcej odpadów. Palnik na pellet automatycznie je wyczyści z paleniska. Gdy wybierzesz pellet gorszej jakości, to zmniejszysz koszty ogrzewania o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Prace przy kotle zajmą Ci nie więcej niż 14 dni do 30 dni w okresie zimowym. Jeżeli zainwestujesz w pellet dobrej jakości, to wcale nie będziesz musiał myśleć o czyszczeniu kotła.

[rml_read_more]

Jakie są jeszcze korzyści z zamontowania palnika na pellet w swoim piecu?

Już Ci odpowiadamy, bo jest to naprawdę bardzo dobra inwestycja. Po pierwsze, zaoszczędzisz pieniądze. Wiadomo, że ogrzewanie pelletem nie jest drogie. Automatycznie rozpalanie i wygaszanie pozwoli Ci zaoszczędzić na opale.

Druga korzyść to brak problemu z popiołem. W wyniku spalania pelletu powstają bardzo niewielkie ilości popiołu. Jeżeli ogrzewasz dom do 200 metrów i zużyjesz 3 lub 4 tony pelletu, to pozostanie po nim tylko 15 kilogramów popiołu.

Palniki na pellet gwarantują bezobsługowość. Zaoszczędzisz w ten sposób bardzo wiele czasu. Możesz go spędzić z rodziną lub po prostu przeznaczyć na ulubione hobby.

Palnik na pellet pozwala na zaprogramowanie ogrzewania na określoną porę dnia. Można ustalić dni, a nawet godziny, w których palnik na pellet ma pracować, a kiedy ma zostać wygaszony.

Ostatnia korzyść jest taka, że ogrzewanie jest zależne od temperatury, która panuje w domu. Palnik rozpala się, gdy jest niska temperatura w domu. Gdy jest ciepło, to palnik nie funkcjonuje oraz nie zużywa opału.

Skoro już wiesz, że warto jest zainstalować palnik na pellet w Twoim piecu, to pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić?

Moc palnika musisz dobrać do zapotrzebowania na ciepło Twoje domu. Nie bierz pod uwagę wielkości kotła. Pamiętaj o tym, że tradycyjne kotły są przewymiarowane. Palniki ma pellet posiadają system modulacji mocy, który dobiera ją do zapotrzebowania kotła na ciepło. Palnik pelletowy należy zamontować w drzwiczkach kotła. Palnik musi się otwierać razem z drzwiczkami. Na drzwiczkach kotła trzeba wyciąć otwór pod nowy palnik.

Teraz przyszła pora na wyjaśnienie, w jakich piecach można montować palniki na pellet?

Śmiało można powiedzieć, że we wszystkich. Zaliczamy do nich: kotły węglowe, kotły na drewno, kotły na olej opałowy, kotły na olej przepracowany, kotły na gaz ziemny oraz LPG, piece piekarnicze, termo-olejowe, cyklotermiczne i RRK, suszarnie, inne kotły dostępne na rynku.

Cena palników na pellet

Bardzo różna, a wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana technologicznie jest to konstrukcja. Najprostsze palniki na pellet będziesz mógł kupić już za niewiele ponad 3000 złotych. Jest on wyposażony w rotacyjną komorę spalania oraz nadmuchową, która sprawia, że samodzielnie oczyszcza się on z popiołów oraz różnych zgorzelin. Poza tym, możesz w nim spalać pellet gorszej jakości, na przykład wytworzony z łusek nasion słonecznika. Spalanie opału przebiega bez ciągłego punktowego obciążenia rusztu. Piec w ogóle nie wymaga czyszczenia. Tego typu palnik na pellet jest gwarancją pracy z nastawioną mocą palnika.

Co mają Ci do zaoferowania droższe palniki na pellet?

Są przede wszystkim bardziej niezawodne i mają lepsze parametry techniczne. Bardzo skutecznie spalają pellet gorszej jakości oraz suchą biomasę. Nie wymagają wyjmowania do czyszczenia oraz konserwacji. Są ekologiczne, ponieważ produkują niewielkie ilości spalin. Palnik spala tyle opału jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Pobiera bardzo mało energii elektrycznej. Posiada trwały segmentowy ruszt ze stali nierdzewnej. Oferują również samoczynne wyłączanie i włączanie palnika przy zaniku energii elektrycznej. To prawda, że są niezwykle wygodne w użytkowaniu, jednak ich ceny zaczynają się od 10 000 zł.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, warto jest zainwestować w palnik na pellet, ponieważ jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Jego montaż dobrze jest powierzyć firmie specjalizującej się w tego rodzaju pracach.

Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!

ZAMÓW PELLET PREMIUM