Palnik na Pellet –  w jaki warto zainwestować

Palnik na Pellet – w jaki warto zainwestować

Palnik na pellet to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej użytkowników. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu możliwe jest zapewnienie pełnej automatyki w kotle. Po jego zastosowaniu ingerencja użytkownika ogranicza się tylko i wyłącznie do uzupełniania podajnika pelletem oraz czyszczenia – z częstotliwością zależną do ilości popiołu.

Co warto wiedzieć na ten temat? Jaki palnik na pellet kupić?

Co to jest palnik na pellet?

Palnik na pellet to dodatkowy element wyposażenia kotła, który pomaga w zapewnieniu jego pełnej automatyki. Dzięki niemu piec może automatycznie się rozpalać, podtrzymywać ogień, wygaszać go, a także czyścić palenisko.

Palnik na pellet najczęściej wyposażony jest dodatkowo w podajnik opału oraz sterownik elektroniczny. Podłączany jest do niego zbiornik. Takie zestawienie umożliwia instalację palnika niemalże do każdego pieca, także i starszej generacji. Tym samym stary kocioł na pellet może zostać w pełni zautomatyzowany.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zmniejszenie ilości pracy przy piecu. Wówczas konieczne jest jedynie co kilka dni dosypanie opału do zbiornika oraz czyszczenie urządzenia (co 5-7 dni w okresie zimowym).

Producenci na polskim rynku oferują również palniki na pellet z podwójnym systemem czyszczenia paleniska. Ich konstrukcja oparta jest na procesie spalania podobnym do palników rynnowych. Wykorzystany jest tutaj system dodatkowego oczyszczania.

Powyższe rozwiązanie umożliwia skuteczniejsze spalanie pelletu, nawet tego gorszej jakości. Gorsza jakość opału wiąże się bowiem z większym zanieczyszczeniem paliwa, a tym samym powstawaniem większej ilości odpadów.

Palnik jest w stanie automatycznie usunąć takie odpady z paleniska. Również w przypadku pelletu o najwyższej jakości urządzenie to zmniejszy ingerencję użytkownika w pracę kotła. Już i tak mała ilość odpadów z opału zostanie wówczas mocno zminimalizowana.

Warto jednak decydować się na opał wysokiej jakości ze względu na lepszą wartość opałową, efektywniejsze ogrzewanie mieszkania oraz ograniczenie ewentualnego ryzyka awarii kotła.

Palnik na pellet to z pewnością oszczędność czasu. Nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością użytkowników w całej Europie.

Palnik na pellet – korzyści zastosowania

Pomimo że ogrzewanie pelletem nie jest drogie, zastosowanie palnika pozwala na jeszcze większe zminimalizowanie kosztów ogrzewania domu. Automatyczne rozpalanie oraz wygaszanie to dodatkowe oszczędności na opale. Ręczne rozpalanie z reguły nie jest tak efektowne.

Zauważalne jest także powstawanie mniejszych ilości popiołu. Po paleniu 3-4 ton pelletu pozostaje jedynie ok. 15 kilogramów popiołu. To naprawdę niewielka ilość, którą można z powodzeniem wykorzystać we własnym ogrodzie jako naturalny nawóz.

Palnik na pellet to przede wszystkim bezobsługowość. Dzięki temu użytkownik nie musi poświęcać czasu na rozpalanie w piecu. Może go spędzić z rodziną, na odpoczynku lub realizacji swojego hobby.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zaprogramowania ogrzewania na określoną porę doby. Użytkownik może ustalić dni i godziny, w których palnik na pellet ma pracować oraz kiedy ma zostać wygaszony.

Nie można również zapomnieć o korzyści w postaci ogrzewania domu zależnego od temperatury wnętrz. Palnik rozpala się jedynie wtedy, gdy temperatura jest niższa od określonej przez użytkownika. Gdy jest ciepło, palnik nie pracuje, a tym samym nie zużywa opału.

Palniki na pellet precyzyjnie i płynnie dozują opał, dostosowując intensywność swojej pracy do konkretnego zapotrzebowania na energię cieplną.

Jaki palnik na pellet kupić?

Palnik to serce każdego kotła na pellet. Podczas jego zakupu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów oraz elementów.

  • Autoczyszczenie palnika – to rozwiązanie, które zmniejsza częstotliwość ręcznego czyszczenia urządzenia. Należy jednak pamiętać, że podstawową zasadą, która pozwala ograniczyć zanieczyszczenia powstałe po spalaniu pelletu, jest wybieranie opału wysokiej jakości z certyfikatami. Funkcja autoczyszczenia zwiększa bezobsługowość palnika.
  • Łatwy dostęp do podstawowych komponentów urządzenia, co ułatwi jego konserwację oraz ewentualne usuwanie usterek.
  • Jedną z najczęściej występujących awarii jest naturalne przepalanie się zapalarki. Jeżeli jest ona umiejscowiona w trudno dostępnym miejscu, konieczny będzie demontaż wielu części urządzenia lub wezwanie autoryzowanego serwisanta.
  • Ważnym aspektem jest także bezpieczeństwo. Wysokiej jakości palniki na pellet posiadają zabezpieczenia, które chronią przed pożarem. Najczęściej jest to fragment wykonany z rury spiro w układzie podawania paliwa. W razie awarii topi się ona pod wpływem wysokiej temperatury.
  • Wyposażenie w czujnik temperatury paliwa lub też termik mechaniczny. W przypadku przekroczenia zadanej temperatury urządzenie zostaje automatycznie wyłączone.
  • Zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia.

Palniki na pellet najogólniej dzieli się na trzy grupy:

  • ze stałym rusztem oraz tzw. zgarniaczem popiołu,
  • z ruchomym rusztem (płaskim lub schodkowym),
  • z rusztem obrotowym.

Palnik na pellet używany – czy warto?

Palnik na pellet używany to zagadnienie, które zastanawia wielu użytkowników, chcących zdecydować się na zakup tego typu urządzenia. Jest to decyzja indywidualna, jednak warto pamiętać o tym, że nowy palnik na pellet jest objęty gwarancją producenta.

Palnik na pellet używany w przypadku awarii należy naprawić we własnym zakresie, z własnych środków – zazwyczaj gwarancja w takich urządzeniach upływa, zanim trafią one w ręce drugiego właściciela.

Kupując używany palnik nie ma się również pewności, jakiego rodzaju opału używał poprzedni użytkownik oraz w jaki sposób zajmował się czyszczeniem czy konserwacją urządzenia.

Palnik na pellet – cena

Cena planików na pellet może być bardzo zróżnicowana. Zazwyczaj zależy od zaawansowania technologicznego konkretnego modelu. Najprostsze urządzenia można kupić już za ok. 3000 złotych. Taki palnik najczęściej wyposażony jest w rotacyjną komorę spalania oraz komorę nadmuchową, której zadaniem jest samodzielne usunięcie popiołów i zgorzelin.

Droższe modele wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających ich użytkowanie. Skuteczniej spalają pellet, również ten gorszej jakości. Produkują niewielką ilość zanieczyszczeń. Palniki tego typu spalają dokładnie tyle opału, aby pokryć bieżące zapotrzebowanie na ciepło. Ponadto pobierają niewiele energii elektrycznej.

Zaawansowane modele mogą oferować m.in. trwały ruszt ze stali nierdzewnej czy też automatyczne włączanie i wyłączanie przy zaniku energii elektrycznej. Są w dużym stopniu bezobsługowe. Należy jednak liczyć się z cenami od 10000 złotych wzwyż.

Jak optymalnie ustawić palnik na pellet?

Moc palnika na pellet powinna zostać dobrana zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło w domu. Nie należy brać pod uwagę wielkości kotła. Z reguły tradycyjne kotły są przewymiarowane. Zapotrzebowanie można oszacować na podstawie dotychczasowego średniego zużycia opału lub powierzchni domu do ogrzania wraz ze sposobem ocieplenia budynku.

Palniki na pellet wyposażone są w system modulacji mocy, który automatycznie dobiera ją do zapotrzebowania kotła na ciepło. Palnik montowany jest w drzwiczkach kotła i powinien otwierać się razem z nimi. Podczas montażu wymagane jest wycięcie specjalnego otworu pod palnik.

Montaż palnika na pellet warto powierzyć specjalistom. Są to przeszkoleni przez producentów instalatorzy, którzy wiedzą, jak odpowiednio zainstalować urządzenie oraz jak optymalnie ustawić palnik na pellet.

Właściwie dobrane ustawienia to nie tylko efektywne spalanie, ale także ochrona środowiska naturalnego, bezobsługowość oraz wygoda użytkowania.

Palnik na pellet do pieca węglowego – czy to możliwe?

Palnik na pellet do pieca węglowego jest jak najbardziej możliwy do zainstalowania. Ponadto może być wykorzystany w kotłach na:

  • drewno,
  • olej napędowy,
  • olej przepracowany,
  • gaz ziemny i LPG,
  • piecach piekarniczych,
  • termo-olejowych,
  • cyklotermicznych,
  • RRK,
  • suszarniach.

 

Wydajność palników na pellet potwierdza możliwość ich zastosowania w budynkach o dużej powierzchni oraz o zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło. Są to nie tylko domy jednorodzinne, ale także m.in. budynki miejskie, hale przemysłowe, zakłady pracy oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Palnik na pellet to rozwiązanie wygodne, wydajne i ekonomiczne. Jest przyjazne nie tylko portfelowi użytkownika, ale także środowisku naturalnemu.

Dodaj komentarz