Pellet bez certyfikatu

Użytkownicy pieców na pellet czasami mogli zmagać się z zacinającym się podajnikiem, dużą ilością popiołu, niewłaściwym spalaniem opału czy też zgorzelą powstającą na palniku. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest pellet bez certyfikatu. Dlaczego nie warto decydować się na zakup z reguły tańszego, lecz niecertyfikowanego opału.

Pellet bez certyfikatu – dlaczego nie warto?

Pellet bez certyfikatu to zakup „kota w worku”. Nigdy nie wiadomo, czy opał będzie odpowiedniej jakości i w żaden sposób negatywnie nie wpłynie na pracę kotła.

Zdarza się, że na sterowniku pojawiają się alarmy spowodowane problemami z rozpalaniem w palniku czy też trudnościami z osiągnięciem zadanej temperatury. To natomiast sprawia, że kocioł nie osiąga mocy niezbędnej do efektywnego ogrzania całego budynku.

Pellet bez certyfikatu jest jedną z podstawowych przyczyn awarii palnika. Ponadto nieodpowiedniej jakości opał może doprowadzić do przepalenia się żarnika zamontowanego w palniku.

Jednym z elementów certyfikowania pelletu jest wytrzymałość mechaniczna granulatu. Zbyt luźny opał może doprowadzić do tego, że trociny zatrzymają się w rurze podającej pellet do palnika. Tym samym skutecznie zablokowane zostanie dozowanie kolejnych porcji paliwa.

Wysokiej jakości pellet zostaje spalony do popiołu o szaro-brązowym kolorze. W głównej mierze składa on się z przepalonych włókien drzewnych. Niecertyfikowany opał może natomiast zawierać duże ilości siarki, chloru, metali ciężkich oraz piasku. Takie „dodatki” prowadzą do powstawania zgorzeli na palniku.

Zanieczyszczenia pelletu mogą również skutkować przyspieszeniem korozji poszczególnych elementów kotła.

Wielu użytkowników uskarżających się na problemy z piecem przyznaje, że po zmianie pelletu wątpliwej jakości na paliwo certyfikowane trudności te ustały.

Jaki pellet zatem wybrać?

Pellet bez certyfikatu nie jest dobrym wyborem – to już doskonale wiemy. Nie ma możliwości wyprodukowania wysokiej jakości opału z zanieczyszczonej trociny, trocin z płyt wiórowych czy też kory. Atestowane paliwo wytwarzane jest wyłącznie z wysokiej jakości komponentów, w tym zrębków bez kory czy czystej trociny.

Na polskim rynku uznaje się kilka różnych certyfikatów, które potwierdzają jakość opału. Atestowanym produktem, który spełnia wszelkie wymogi i jest bezpieczny zarówno dla pieca, jak i użytkowników czy środowiska, jest Pellet Extra.

To opał polskiego producenta wyprodukowany ze 100% trociny sosnowej. Odznacza się on doskonałymi walorami opałowymi oraz jest dostępny w przystępnej cenie.

Dodaj komentarz