Pellet co to za paliwo? Dlaczego w ostatnim czasie cieszy się tak dużą popularnością? Czy warto inwestować w piec lub kominek na pellet?
Coraz więcej użytkowników docenia zalety zielonego węgla. W czasach, w których tak wielką rolę odgrywa troska o środowisko naturalne, jest to szczególnie istotne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kwestii, czym jest pellet i co przemawia na jego korzyść.
Pellet co to za paliwo?
Pellet to wydajne i odnawialne paliwo, które występuje pod postacią granulatu z trocin drzewnych. Opał ten jest coraz powszechniej używany w Europie, również w Polsce. Cechą charakterystyczną jest wysoka wartość energetyczna (ponad 18 mJ/kg) oraz niska zawartość popiołu (do 0,6%). Popiół uzyskany z wysokiej jakości pelletu może służyć jako naturalny nawóz do trawników.
Pellet ma kształt sprasowanych wałków o średnicy ok. 6-8 mm oraz długości ok. 2-3 mm. Odpowiedzialna za sklejanie granulatu jest substancja naturalnie występująca w drewnie. Wysokiej jakości zielony węgiel (np. Pellet Extra) nie zawiera żadnych środków chemicznych.
Odpowiadając na pytanie, pellet co to za paliwo, nie sposób nie wspomnieć o tym, że opał ten jest najbardziej czystym paliwem na świecie. Bilans emisji CO₂ jest bliski zeru, ponieważ ilość wytworzonego dwutlenku węgla jest równa ilości tego związku pobranego przez roślinę podczas jej wzrostu.
Ten materiał opałowy zaliczany jest do biomasy. Z racji tego, że pellet jest pozyskiwany ze 100% naturalnych surowców, możliwe jest otrzymanie paliwa o doskonałych właściwościach energetycznych.
Pellet na tle innych rodzajów paliwa
Pellet co to za paliwo w porównaniu do innych materiałów opałowych:
- 2 kg pelletu zapewnia taką samą efektywność cieplną jak 1 l oleju opałowego,
- 1,5 t pelletu jest równoznaczne z 1 t węgla kamiennego,
- 0,5 t pelletu to 1 m³ drewna litego,
- 0,5 t pelletu to 2,5 m³ zrębków,
- z 1 t pelletu można uzyskać 5 kg popiołu, będącego doskonałym naturalnym nawozem.
Pellet jako ekologiczne paliwo przyszłości
Pellet jest ekologicznym paliwem przede wszystkim dlatego, że do jego produkcji wykorzystywane są materiały, które dotychczas w żaden sposób nie były zagospodarowane (m.in. trociny sosnowe). Do jego wytwarzania nie wycina się lasów ani nawet pojedynczych zdrowych drzew. Granulat powstaje z surowców uznawanych za uboczne (np. zrębków, wiór czy trocin w tartaku).
Pellet jest przyjazny dla środowiska również ze względu na znikomą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Użytkownicy doceniają go również za przyjemny, leśny zapach oraz brak konieczności częstego sprzątania w kotłowni – jak ma to miejsce w przypadku m.in. korzystania z węgla kamiennego.