Ceny pelletu dostępnego na polskim rynku są zróżnicowane. Często ma to związek z jakością sprzedawanego opału. Niektórzy użytkownicy zastanawiają się: „Pellet czemu taki drogi na tle innych rodzajów opału?”. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Stale wzrasta liczba użytkowników, którzy decydują się na ogrzewanie domu za pomocą granulatu drzewnego. Ma to związek nie tylko z poszukiwaniem ekonomicznego i wydajnego sposobu na ogrzewanie domu, ale również chęcią przyczynienia się do ograniczenia zjawiska, którym jest smog.
Pellet czemu taki drogi?
Wysokiej jakości pellet odznacza się odpowiednią kalorycznością, niską wilgotnością, niewielką ilością powstałego popiołu oraz brakiem zanieczyszczeń w postaci piasku czy pozostałości środków chemicznych. To sposób na zapewnienie bezpiecznej i bezawaryjnej pracy kotła oraz ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania domu.
Zgodność produkcji pelletu z normami potwierdza certyfikat. Informuje on użytkownika o tym, że paliwo jest bezpieczne zarówno dla niego i jego rodziny, jak i środowiska.
Szukając odpowiedzi na pytanie „Pellet czemu taki drogi?”, nie sposób więc nie wspomnieć o certyfikatach. Certyfikowany opał z reguły jest nieco droższy od pelletu, który nie spełnia żadnych norm.
Wpływ na cenę pelletu ma także sam proces produkcji oraz rodzaj wykorzystanego surowca. Im droższe maszyny i materiał drzewny, który wykorzystywany jest do wytwarzania opału, tym wyższa cena końcowa opału. Istotne jest także doświadczenie osób czuwających nad produkcją.
Pellet powinien być poddawany kontroli na każdym etapie produkcji. Tylko wtedy opał będzie spełniał określone normy oraz otrzyma odpowiedni certyfikat. To generuje dodatkową pracę i koszty. Z tego też względu nie można się dziwić, że wysokiej jakości pellet jest droższy niż tanie, niecertyfikowane opały.
Tylko wysokiej jakości paliwo (jak np. Pellet Extra) jest w stanie zagwarantować prawidłowe spalanie opału, czystość pieca oraz jego bezawaryjność.
Droższy pellet to lepszy pellet?
Chcąc uniknąć awarii pieca, a także zapewnić efektywne ogrzewanie domu, należy decydować się na zakup pelletu wysokiej jakości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że cena takiego typu paliwa może być nieco wyższa. Za odpowiedniej jakości pellet należy zapłacić ok. 900 – 1000 złotych za tonę.
Niskiej jakości paliwo można nabyć już za ok. 500-600 złotych za tonę. Jego wartość opałowa pozostawia jednak wiele do życzenia. Ponadto użytkowanie takiego pelletu może przyczynić się do częstych awarii pieca oraz zwiększać emisję szkodliwych substancji do środowiska. Nikogo już nie powinno dziwić – wysokiej jakości pellet czemu taki drogi?