Pellet czy drewno?

Pellet czy drewno? Dzisiaj podpowiadamy, który sposób ogrzewania domu jest uważany za efektywniejszy i wygodniejszy.

Ogrzewanie domu pelletem

Pellet czy drewno? Skupmy się na początku na opisaniu zagadnień dotyczących obu tych rodzajów opału.

Pellet jest biopaliwem pozyskiwanym z odnawialnych źródeł. Najczęściej spotykany jest pellet drzewny. Trociny oraz inne zrębki poddawane są procesowi granulowania.

Wartość opałowa pelletu jest wyższa niż w przypadku drewna. Jego atutem jest także to, że doskonale się spala, nie pozostawiając po sobie zbyt dużej ilości popiołu. Granulat jest wygodny w dozowaniu oraz przechowywaniu.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kocioł na pellet jest łatwy w użytkowaniu. Automatyczny sterownik pozwala na utrzymanie zadanej temperatury bez konieczności ingerencji użytkownika w pracę pieca. Konieczne jest jedynie uzupełnienie podajnika co kilka dni w sezonie grzewczym oraz jeszcze rzadsze usuwanie popiołu.

Wysokiej jakości pellet (np. Pellet Extra) odznacza się niską wilgotnością (maksymalnie do 10 proc.), kalorycznością zbliżoną do drewna (ok. 18,5 MJ/kg) oraz niewielką ilością popiołu (poniżej 1 proc.). Warto także zaznaczyć, że popiół może być wykorzystywany jako naturalny nawóz w ogrodzie.

Podczas spalania pelletu do atmosfery dostarczana jest znikoma ilość zanieczyszczeń. Dlatego też opał ten uważany jest za ekologiczny, przyjazny dla środowiska.

Ogrzewanie domu drewnem

Ogrzewanie domu drewnem ma swoje zalety i wady. Paliwo to uważane jest jednak za ekologiczne w porównaniu, chociażby do węgla. Podczas jego spalania do atmosfery dostają się o wiele mniejsze ilości szkodliwych substancji, np. siarki.

Można także przyznać, że drewno jest produkowane w sposób ekologiczny. Lasy są odnawialnym źródłem energii, a samo tworzenie nowych lasów pochłania niewielkie nakłady finansowe. Drewno opałowe jest dość powszechnie dostępne, co pozytywnie wpływa na jego cenę.

Decydując się na ten rodzaj opału, warto wybrać drewno z drzew liściastych, ponieważ spala się równomierniej. W przypadku drewna iglastego pewną przeszkodą jest żywica, która wpływa na wytwarzanie większej ilości sadzy oraz dymu.

Warto jednak zaznaczyć, że wilgotność świeżego drewna wynosi ok. 50-70 proc. Tymczasem najlepszą wydajność osiąga się, spalając opał o wilgotności, która nie przekracza 20 proc.

Opalając dom drewnem, należy się również liczyć z tym, że konieczne jest systematyczne dokładanie opału do pieca. Polana drewna mają zazwyczaj średnicę ok. 12 cm. Są to kawałki gałęzi, pni oraz korzeni. Jego użytkowanie nie jest więc tak proste, jak w przypadku pelletu.

Wadą jest także konieczność cyklicznego rozpalania oraz poświęcenia większej ilości miejsca na magazynowanie opału.

Teraz przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: pellet czy drewno?

Pellet czy drewno? A może dwa rodzaje paliwa?

Pellet czy drewno? Więcej czynników przemawia za ogrzewaniem domu pelletem. Istnieje jednak możliwość efektywnego połączenia obu tych rozwiązań.

Kotły dual przeznaczone są ogrzewania domu za pomocą pelletu oraz drewna. Taki piec wyposażony jest w dwie oddzielne komory. Jedna z nich przeznaczona jest do spalania drewna w załadunku ręcznym, druga do spalania pelletu – w sposób automatyczny z podajnika.

Kocioł tego typu jest w stanie automatycznie przełączać się pomiędzy ogrzewaniem drewnem a pelletem. To także sposób na ograniczenie zużycia granulatu drzewnego – zazwyczaj wykorzystywany przez osoby mające dostęp do taniego drewna lub posiadających lasy na własny użytek.

 

Pellet czy drewno? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Więcej z nich przemawia na korzyść granulatu drzewnego. Rozwój technologii, w tym pieców dual, pozwala jednak na efektywne wykorzystanie obu tych rodzajów paliwa.

Dodaj komentarz