Zaznacz stronę

Pellet kontra Ekogroszek – który się bardziej opłaca

Pośród paliw stałych od lat najbardziej popularne są pellet i ekogroszek. Jeden z nich ma więcej kalorii, ale też po jego spaleniu bardzo trudno jest doprowadzić do porządku kotłownię. Natomiast drugi jest neutralny dla środowiska, jednak musimy się przygotować na dużo wyższe koszty. Wybór pomiędzy nimi wcale nie jest taki prosty.

Decyzja dotycząca systemu ogrzewania wiąże się głównie z wybraniem właściwego paliwa. Odpowiedniego, to znaczy: łatwego do kupienia, o dobrej jakości i takiego, którego kupno nie będzie zbyt obciążające dla naszego budżetu. Trzeba również pamiętać o wpływie na środowisko (negatywnym lub pozytywnym). Które z wcześniej wymienionych paliw warto kupić?

Zanim zajmiemy się porównywaniem tych rodzajów paliwa, to ustalmy, jakie są cechy charakterystyczne ekogroszku i pelletu. Ten pierwszy jest wytwarzany z węgla kamienniego. Na rynku można spotkać jego granulaty o wymiarach od 5 do 25 mm. Dobrej jakości paliwo musi charakteryzować się dużą kalorycznością i niską zawartością siarki. Najlepiej gdyby było to poniżek 1,2 %. Natomiast pellet jest wytwarzany z biomasy. Uznaje się go za odnawialne źródło energii. Aby go wyprodukować używa się głównie trocin drewnianych, łusek słonecznika oraz słomu. Są one prasowane na bardzo małe6- albo 8-milimetrowe granulki. Do ogrzewania jednorodzinnych domów wykorzystuje się bardzo często pellet z trocin, który jest zgodny z normą DIN 51731.

.

Ekologia

Jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na środowisko, to pellet jest bezkonkurencyjny. To paliwo wytwarzane z odnawialnej biomasy, a więc całkowicie naturalne. Badania pokazują, że uboczny produkt spalania paliwa o nazwie pellet to taka ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w okresie wzrostu. Wytwarzanie dwutlenku węgla w trakcie spalania ekogroszku jest znacznie większe. Występują jednak typy paliwa, które na mniejszym poziomie mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, a nawet takie, które mają świadectwa na testy w zakresie „znaku bezpieczeństwa ekologiczego”.

.

Ilość popiołu

Ekologiczność pelletu możemy zauważyć również w innym wymiarze. Popiół z jego spalania może zostać wykorzystany jako naturalny nawóz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie będzie go dużo. Po spaleniu jednej tony pelletu uzyskamy tylko kilka kilogramów popiołu. Ilość popiołu w pellecie szacuje się na około 0,3 procenta. Natomiast w przypadku ekogroszku często trudno znaleźć opał, w którym jest mniej niż 3 procent popiołu.

.

Poziom czystości

Ważną sprawą jest też czystość. W kotłowni z pewnością będziemy mogli zauważyć pył węglowy, który będzie się osadzał na ścianach oraz podłogach pomieszczenia podczas wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, zachowanie czystości w kotłowni, która jest opalana pochodnymi węgla jest bardzo skomplikowane. Praktycznie nierealne. Co więcej, duża ilość popiołu produkowana w trakcie spalania ekogroszku ma bardzo duży wpływ na wysoką częstotliwość czyszczenia pieca. Jeżeli używamy pelletu w kotłowni, to zejdziemy tylko po to, aby dorzucić opału do zasobnika, wybrać popiół. Kocioł możemy czyścić rzadko, bo raz na parę tygodni. W trakcie załadunku pelletu z worków, wylatują niewielkie ilości kurzu drzewnego, który dodatkowo może zabrudzić pomieszczenie. Jednak w dużo mniejszym stopniu niż ekogroszek.

.

Magazynowanie

Producenci ekogroszku nie muszą przestrzegać żadnych norm w zakresie przechowywania. Ekogroszek po wydobyciu bardzo często oczekuje na zapakowanie na zewnątrz, co zdecydowanie może obniżyć jego kaloryczność. W dalszej kolejności ekogroszek jest pakowany w jutowe albo plastikowe worki. Często o różnych rozmiarach. Czasami zaś jest przewożony ,,luzem”. Następnie ekogroszek jest transportowany. Natomiast producenci pelletu mają obowiązek pakować go w szczelne, plastikowe worki z nazwą firmy. Przez cały proces (od produkcji do dystrybucji) pellet jest chroniony przed wilgocią.

Duże znaczenie ma również to, czy dana osoba magazynuje opał we właściwych warunkach. Pellet trzeba przechowywać w oryginalnych, szczelnych workach. Najlepiej w zamkniętych, zadaszonych oraz suchych pomieszczenia. Na przykład w garażu, komórce lub kotłowni. Trzeba również zachować odpowiednią odległość od kotła, czyli minimum 20 cm. Nigdy nie można go przechowywać na zewnątrz, ani w otwartych wiatach. Na żywotność opału w teorii nie wpływa wilgotność pomieszczenia, ale może dojść do uszkodzenia worka. Natomiast to może skutkować skropleniem pary wodnej i wchłanianiem wilgoci. W takich samych warunkach należy składować też ekogroszek. Najlepiej jeśli istnieje możliwość przechowywania ich w szczelnych workach. Jeżeli składujemy paliwo luzem, to ono wietrzeje.

.

Ceny pelletu i ekogroszku

Przez wiele lat ekogroszek był lepszy głównie w jednej, bardzo ważnej konkurencji. Miał niższą cenę, co sprawiało, że rezygnowaliśmy z komfortu obsługi kotłowni, stawiając na oszczędność w sezonie grzewczym. Gdy zwiększyły się ceny węgla, to ta różnica stała się mniejsza. Teraz koszt ekogroszku jest niewiele niższy niż pelletu, a u niektórych producentów jest nawet porównywalny, waha się w granicach około 650-750 zł brutto za tonę. Natomiast tonę pelletu można kupić za 700-800 zł brutto. Gdy przeanalizujemy kaloryczność obu paliw (ekogroszek – 24-26 MJ/kg, pellet – 18-20 MJ/kg), to zauważymy, że ogrzewanie ekogroszkiem jest bardziej opłacalne. W sezonie grzewczym możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

.

Bezcenna mieszanka

Wybór powinien być uzależniony też od dostępności paliwa. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie pieca, w którym będziemy mogli spalać zarówno ekogroszek, jak i pellet. Zapewnimy sobie ochronę przed skutkami braku dostępu do jednego z nich albo umożliwi dostosowanie metod ogrzewania do obecnych cen paliw.

 

Pellet czy Ekogroszek? Dobre pytanie [ PRZECZYTAJ ]
Oceń ten Artykuł
Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!