Pellet czy Ekogroszek? Dobre pytanie [ PRZECZYTAJ ]

 

Pellet kontra Ekogroszek – który się bardziej opłaca

Pellet czy ekogroszek? Pomożemy Ci wybrać!

Pellet i ekogroszek to najpopularniejsze paliwa stałe ostatnich lat. Jeden z nich ma więcej kalorii, ale też po jego spaleniu bardzo trudno jest doprowadzić do porządku kotłownię. Natomiast drugi jest neutralny dla środowiska, jednak musisz się przygotować na dużo wyższe koszty. Wybór pomiędzy nimi wcale nie jest taki prosty. Pomożemy Ci w nim!

Decyzja dotycząca systemu ogrzewania wiąże się głównie z wybraniem właściwego paliwa.

Odpowiedniego, to znaczy:

  • łatwego do kupienia;

  • dobrej jakości;

  • takiego, którego kupno nie będzie zbyt obciążające dla Twojego budżetu.

Musisz również pamiętać o jego wpływie na środowisko (negatywnym lub pozytywnym).

Które z wcześniej wymienionych paliw warto kupić?

Zanim zajmiemy się porównywaniem tych rodzajów paliwa, to ustalmy, jakie są cechy charakterystyczne ekogroszku i pelletu.

Ten pierwszy jest wytwarzany z węgla kamienniego. Na rynku można spotkać jego granulaty o wymiarach od 5 do 25 mm. Dobrej jakości paliwo musi charakteryzować się dużą kalorycznością i niską zawartością siarki. Najlepiej gdyby było to poniżej 1,2 %.

Natomiast pellet jest wytwarzany z biomasy. Uznaje się go za odnawialne źródło energii. Aby go wyprodukować używa się głównie trocin drewnianych, łusek słonecznika oraz słomy. Są one prasowane na bardzo małe6- albo 8-milimetrowe granulki. Do ogrzewania jednorodzinnych domów wykorzystuje się bardzo często pellet z trocin, który jest zgodny z normą DIN 51731.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o krótkie przedstawienie tych dwóch rodzajów paliw. Chcielibyśmy zacząć trochę nietypowo, bo od ich frakcji, czyli wielkości pojedynczej części.

W przypadku ekogroszku, to występuje on w różnych frakcjach. Najczęściej jest to 5-30 mm, ale trzeba pamiętać, że jest w niej również sporo miału.

Natomiast w odniesieniu do pelletu frakcja to 6 lub 8 mm, a długość do 30 mm. Zawartość luźnych trocin w workach jest zazwyczaj mniejsza niż 2%.

Pod tym względem pellet wypada korzystniej, bo ma mniejszą ilość trocin, niż ekogroszek miału, więc więcej czystego opału pozostanie Ci do spalenia w Twoim kotle.

Kolejna sprawa, która będzie nas interesowała to wilgotność.

W przypadku ekogroszku producenci najczęściej deklarują, że jest to około 20 procent. Jednak często jest ona wyższa, szczególnie w paliwach kupowanych luzem jesienią lub zimą. Jeżeli wilgotność wynosi 20 procent, to oznacza to, że worek 25 kg zawiera 5 kg wody. Musi ona być spalona w czasie spalenia. Oczywiście to sprawi, że więcej energii z kotła będzie potrzebne, aby przeprowadzić ten cały proces. Gdy stosujesz wilgotny ekogroszek, to narażasz się na to, że Twój zasobnik oraz podajnik szybciej zardzewieje.

Jak sprawa wygłąda z pelletem?

Tak samo, jak w przypadku frakcji, pellet jest dużo lepszy. Jego wilgotność to tylko 6 – 8 %. Trudno jest znaleźć pellet o gorszych parametrach.

Jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na środowisko, to pellet jest bezkonkurencyjny. To paliwo wytwarzane z odnawialnej biomasy, a więc całkowicie naturalne. Badania pokazują, że uboczny produkt spalania paliwa o nazwie pellet to taka ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w okresie wzrostu. Wytwarzanie dwutlenku węgla w trakcie spalania ekogroszku jest znacznie większe. Występują jednak typy paliwa, które na mniejszym poziomie mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, a nawet takie, które mają świadectwa na testy w zakresie „znaku bezpieczeństwa ekologiczego”.

Jak widzisz, po raz kolejny możesz postawić plus po stronie pelletu.

Ile jest popiołu w tych paliwach stałych?

Ekologiczność pelletu możemy zauważyć również w innym wymiarze. Popiół z jego spalania może zostać wykorzystany jako naturalny nawóz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie będzie go dużo. Po spaleniu jednej tony pelletu uzyskamy tylko kilka kilogramów popiołu. Ilość popiołu w pellecie szacuje się na około 0,3 procenta. Natomiast w przypadku ekogroszku często trudno znaleźć opał, w którym jest mniej niż 3 procent popiołu.

Zależy Ci na czystej kotłowni? Zachęcam do dalszego czytania.

Ważną sprawą jest też czystość. W kotłowni z pewnością będziesz mógł zauważyć pył węglowy, który będzie się osadzał na ścianach oraz podłogach pomieszczenia podczas wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, zachowanie czystości w kotłowni, która jest opalana pochodnymi węgla jest bardzo skomplikowane. Praktycznie nierealne. Co więcej, duża ilość popiołu produkowana w trakcie spalania ekogroszku ma bardzo duży wpływ na wysoką częstotliwość czyszczenia pieca.

Jeżeli używasz pelletu w kotłowni, to zejdziesz tylko po to, aby dorzucić opału do zasobnika, wybrać popiół. Kocioł możesz czyścić rzadko, bo raz na parę tygodni. W trakcie załadunku pelletu z worków, wylatują niewielkie ilości kurzu drzewnego, który dodatkowo może zabrudzić pomieszczenie. Jednak w dużo mniejszym stopniu niż ekogroszek.

Jak przechowywać oba te paliwa?

Producenci ekogroszku nie muszą przestrzegać żadnych norm w zakresie przechowywania. Ekogroszek po wydobyciu bardzo często oczekuje na zapakowanie na zewnątrz, co zdecydowanie może obniżyć jego kaloryczność. W dalszej kolejności ekogroszek jest pakowany w jutowe albo plastikowe worki. Często o różnych rozmiarach. Czasami zaś jest przewożony ,,luzem”. Następnie ekogroszek jest transportowany.

Natomiast producenci pelletu mają obowiązek pakować go w szczelne, plastikowe worki z nazwą firmy. Przez cały proces (od produkcji do dystrybucji) pellet jest chroniony przed wilgocią.

Duże znaczenie ma również to, czy dana osoba magazynuje opał we właściwych warunkach. Pellet trzeba przechowywać w oryginalnych, szczelnych workach. Najlepiej w zamkniętych, zadaszonych oraz suchych pomieszczenia. Na przykład w garażu, komórce lub kotłowni. Trzeba również zachować odpowiednią odległość od kotła, czyli minimum 20 cm. Nigdy nie można go przechowywać na zewnątrz, ani w otwartych wiatach. Na żywotność opału w teorii nie wpływa wilgotność pomieszczenia, ale może dojść do uszkodzenia worka. Natomiast to może skutkować skropleniem pary wodnej i wchłanianiem wilgoci.

W takich samych warunkach należy składować też ekogroszek. Najlepiej jeśli istnieje możliwość przechowywania ich w szczelnych workach. Jeżeli składujemy paliwo luzem, to ono wietrzeje.

Jakie są ceny pelletu i ekogroszku?

Przez wiele lat ekogroszek był lepszy głównie w jednej, bardzo ważnej konkurencji. Miał niższą cenę, co sprawiało, że rezygnowaliśmy z komfortu obsługi kotłowni, stawiając na oszczędność w sezonie grzewczym. Gdy zwiększyły się ceny węgla, to ta różnica stała się mniejsza. Teraz koszt ekogroszku jest niewiele niższy niż pelletu, a u niektórych producentów jest nawet porównywalny, waha się w granicach około 650-750 zł brutto za tonę. Natomiast tonę pelletu można kupić za 700-800 zł brutto. Gdy przeanalizujemy kaloryczność obu paliw (ekogroszek – 24-26 MJ/kg, pellet – 18-20 MJ/kg), to zauważymy, że ogrzewanie ekogroszkiem jest bardziej opłacalne. W sezonie grzewczym możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Co lepsze – pellet czy ekogroszek?

Zalet ogrzewania domu pelletem jest wiele. Ten rodzaj biopaliwa uznawany jest za jedno z najczystszych źródeł energii odnawialnej. Zarówno jeżeli mowa o niskiej emisji zanieczyszczeń, jak i czystości w kotłowni.

Ekogroszek, przez wielu użytkowników uznawany za paliwo dobrej jakości, wiąże się z koniecznością częstego sprzątania w kotłowni. Uzupełnianiu podajnika tego typu opałem często towarzyszy wszechobecny pył i kurz.

Ogrzewanie domu niskiej jakości ekogroszkiem jest jednoznaczne z wydzielaniem podczas spalania niebezpiecznych związków, m.in. dioksyny, furany, benzopirenu czy też metali ciężkich.

Natomiast w przypadku pelletu podczas spalania do atmosfery nie są wydzielane praktycznie żadne szkodliwe substancje. Bilans dwutlenku węgla jest niemal zerowy, ponieważ wytworzona ilość CO₂ jest równa ilości tego związku pobranego przez roślinę podczas jej wzrostu.

Dla wielu użytkowników pelletu dodatkowym atutem zielonego węgla jest także zapach, który unosi się w kotłowni. Przywodzi on na myśl zieleń lasów, ponieważ często pachnie drzewami iglastymi.

Pellet produkowany jest z pozostałości drzewnych, które dotychczas w żaden sposób nie były zagospodarowane. Dlatego też jest paliwem ekologicznym. Ponadto drzewa są surowcem odnawialnym, co również świadczy na korzyść tego biopaliwa.

Większość aspektów przemawia na korzyść pelletu. Wybór rodzaju pieca oraz opału jest jednak kwestią indywidualną. Przed decyzją warto przeanalizować wszystkie kwestie, by podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję.

A może zmieszać te paliwa?

Wybór powinien być uzależniony też od dostępności paliwa. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie pieca, w którym będziesz mógł spalać zarówno ekogroszek, jak i pellet. Zapewnisz sobie ochronę przed skutkami braku dostępu do jednego z nich oraz umożliwisz dostosowanie metod ogrzewania do obecnych cen paliw.

 

Dodaj komentarz