Pellet czy gaz?

Wybór sposobu ogrzewania domu to ważna decyzja. Co wybrać – pellet czy gaz? Warto przyjrzeć się tym opcjom, aby zdecydować się na rozwiązanie efektywne i ekonomiczne. Poniżej postaramy się przybliżyć zalety i wady gazu oraz pelletu, a także wskazać, który ze sposobów ogrzewania domu jest najlepszy.

Ogrzewanie domu pelletem

Pellet czy gaz? Zacznijmy od opisania pierwszego rodzaju opału. Z reguły rozwiązanie to wybierają użytkownicy szukający ekologicznego sposobu na ogrzewanie domu. Pellet bazuje na naturalnych surowcach, dzięki czemu jego spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko.

Opał tego typu może służyć do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, a także może być wykorzystywany w przystosowanych do tego kominkach. Pellet występuje w postaci sprasowanego granulatu, co ułatwia jego przechowywanie.

Atutem tego rozwiązania jest łatwość w utrzymaniu czystości w kotłowni. Podczas jego użytkowania nie wytwarza się tak duża ilość kurzu i pyłu jak w przypadku np. węgla. Nie ma więc obaw o mocne zabrudzenie ścian.

Nie należy również zapominać o zalecie, którą jest łatwość obsługi kotła na pellet. Większość modeli działa praktycznie bezobsługowo, a ingerencja użytkownika ogranicza się wyłącznie do uzupełnienia podajnika co kilka dni oraz usuwania popiołu.

Pellet jest czystym paliwem. Podczas jego spalania to atmosfery dostaje się znikoma ilość szkodliwych substancji. Podczas produkcji do sklejania granulatu wykorzystywane są wyłącznie naturalne substancje, co również przemawia na korzyść tego paliwa. Wysokiej jakości paliwo (np. Pellet Extra) nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.

Ponadto pozyskany popiół może zostać wykorzystany jako naturalny nawóz w ogrodzie lub do trawnika. Sam pellet pachnie przyjemnie – drewnem i lasem.

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie gazowe można spotkać zarówno w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach. Często zastępuje ogrzewanie elektryczne. Żeby jednak uznać je za efektywne i ekonomiczne konieczne jest dobranie właściwego rozmiaru kotła oraz jego mocy do ogrzewanej powierzchni.

Podobnie jak w przypadku pieca na pellet, również i piec gazowy wymaga niewielkiej ingerencji użytkownika. Ponadto jest to czysty sposób ogrzewania domu. Instalację tego typu uważa się jednak za drogą, a zwrot inwestycji może nastąpić nawet za kilkanaście lat.

Ogrzewanie za pomocą gazu sprawdza się w domach energooszczędnych i pasywnych. Problem z utrzymaniem stałej temperatury w pomieszczeniach może pojawić się w budynkach, które nie mają odpowiedniej izolacji.

Inwestycja ta nie należy do prostych, gdy w pobliżu nie znajduje się przyłącze gazowe. Wówczas konieczne jest zakupienie specjalnego zbiornika na gaz płynny oraz wygospodarowanie na niego odpowiedniego miejsca, np. w ogrodzie.

Pellet czy gaz – co wybrać?

Pellet czy gaz? Podczas podejmowania decyzji o instalacji grzewczej w domu konieczne jest uwzględnienie kilku czynników. Są to m.in.: fundusze, jakimi dysponujemy, dostępna ilość miejsca w kotłowni oraz do przechowywania opału i kwestie dotyczące obsługi kotła.

Pellet czy gaz a koszty instalacji i ogrzewania

Rosnąca popularność pelletu sprawia, że piece na ten typ opału są dostępne w przystępnych cenach. W niektórych przypadkach możliwe jest także otrzymanie dotacji na zakup lub wymianę starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Szacuje się, że cena jednostki energii pozyskanej z pelletu to ok. 55 zł/GJ.

W przypadku instalacji gazowej zakup pieca oraz zbiornika na paliwo to stosunkowo duży wydatek. Inwestycja może zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Szacuje się, że cena jednostki energii pozyskanej z gazu ziemnego to ok. 79 zł/GJ.

Organizacja kotłowni oraz miejsca na przechowywanie opału

Pellet ze względu na sprasowaną formę nie zajmuje wiele miejsca i jest łatwy w przechowywaniu. Wystarczy suche miejsce, z dobrą cyrkulacją powietrza. Opał najczęściej dostępny jest w workach o pojemności 15 kg.

W przypadku gazu konieczny jest dostęp do przyłącza lub też zakup specjalnego zbiornika do magazynowania paliwa. Często umieszczany jest on w ogrodzie, co może zakłócić nieco estetykę wokół domu.

Łatwość obsługi

Kocioł na pellet jest praktycznie bezobsługowy. Wystarczy raz na kilka dni w sezonie grzewczym uzupełnić podajnik. Popiół usuwany jest rzadziej ze względu na to, że podczas spalania granulatu wysokiej jakości powstają znikome ilości odpadów.

Uzupełniania gazem muszą natomiast dokonać specjaliści. Jest to pewnym utrudnieniem, zwłaszcza gdy paliwo skończy się w trakcie trwania sezonu grzewczego, a użytkownik zapomni o wcześniejszym złożeniu zamówienia.

Pellet czy gaz – co zatem lepsze?

Pellet czy gaz? Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, można zauważyć, że więcej rzeczy przemawia na korzyść pelletu. To opał, który zyskuje na popularności. Warto zwrócić uwagę na to, że pellet pozyskiwany jest z odnawialnych źródeł energii, a gaz jest surowcem nieodnawialnym.

Paliwo przyszłości

W Europie Zachodniej pellet drzewny jest bardzo popularnym paliwem. W Polsce dopiero zyskuje na popularności. Wiele jednak wskazuje na to, że skutecznie w dużej części zastąpi inne rodzaje opału – zwłaszcza pozyskanego z nieodnawialnych źródeł.

Popularność pelletu to jednocześnie szansa na rozwój czystych, nowoczesnych technologii oraz poprawę efektywności energetycznej.

 

Wybierając pellet jako formę ogrzewania domu, mamy pewność, że decydujemy się na opał, który jest przyjazny środowisku. Dzięki temu dbamy nie tylko o planetę, ale także zdrowie swoje i swoich najbliższych. Mamy nadzieję, że pomogliśmy uzyskać Ci odpowiedź na pytanie: pellet czy gaz?

Dodaj komentarz