Pellet do pieca to opał, który coraz częściej nazywany jest paliwem przyszłości. Jest to związane z jego wieloma zaletami, w tym głównie dużą wydajnością energetyczną oraz pozyskiwaniem z odnawialnych surowców. To ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu do atmosfery trafia znikoma ilość zanieczyszczeń.
Pellet do pieca – czym jest?
Pod nazwą „pellet do pieca” kryje się granulat, który najczęściej wyprodukowany jest z trocin, ścinek zrębków oraz wiór drzewnych. Powstaje on z reguły z pozostałości po obróbce drewna w tartakach.
Występuje pod postacią niewielkich, walcowatych, podłużnych granulek. Są one mocno sprasowane, a do łączenia ich struktury wykorzystywane są wyłącznie naturalne składniki zawarte w materiale początkowym. Dobrej jakości opał (jak np. Pellet Extra polskiego producenta) pozbawiony jest sztucznych domieszek.
Najczęściej spotykany jest pellet drzewny, jednak występują inne rodzaje granulatu. Są one jednak zdecydowanie mniej popularne i najczęściej wykazują gorsze parametry spalania.
Pellet do pieca – jaki wybrać?
Pellet do pieca jest opałem, który można pozyskać z różnych surowców. Na rynku można spotkać się z takimi oto rodzajami tego biopaliwa:
- Pellet z siana jest tańszy niż pellet drzewny, jednak wykazuje gorsze parametry wydajności. Z tego też względu, aby efektywnie ogrzać dom, należy spalić większą ilość opału.
- Pellet do pieca z łusek słonecznika lub też jego ziaren to rozwiązanie, które dopiero pojawia się na rynku. To sposób na ekologiczne ogrzewanie domu, jednak droższe niż w przypadku pelletu drzewnego. Warto także zaznaczyć, że podczas jego spalania do atmosfery trafia więcej zanieczyszczeń.
- Pellet ze słomy podobnie jak pellet z siana wydziela mniej energii cieplnej podczas spalania. Do atmosfery dostaje się mniej nieczystości niż w przypadku ogrzewania domu opałem z łusek słonecznika.
- Pellet drzewny może być wytwarzany z drewna liściastego lub iglastego. Lepszymi parametrami charakteryzuje się pellet iglasty, np. z trocin sosnowych. Produkowany jest z pozostałości tartacznych, dzięki czemu zagospodarowane są odpadki, które w żaden sposób nie były dotychczas wykorzystywane.
Pellet do pieca musi być odpowiednio wyprodukowany, wysuszony i przechowywany, aby zapewnić odpowiednią wydajność energetyczną.
Warto wybierać wysokiej jakości opał, ponieważ jest on gwarantem nie tylko efektywnego ogrzania domu, ale także mniejszej awaryjności kotła na pellet. Nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną paliwa, ponieważ tani opał może być np. zawilgocony lub zawierać dużą ilość zanieczyszczeń czy piasku.