Pellet drzewny cena

Ogrzewanie pelletem niesie za sobą szereg korzyści. Wraz z rozwojem technologii oraz wzrostem popularności tego materiału opałowego piece na biomasę dostępne są w coraz przystępniejszych cenach. Nikogo już więc nie dziwi, że wielu użytkowników szukających ekologicznych, bezpiecznych, czystych i ekonomicznych sposobów opalania swojego domu sięga po pellet. Pellet drzewny cena – jaka jest? Czy warto kupować tani opał?

Klasy a wartość opałowa pelletu drzewnego

Pellet drzewny cena” to nie jedyne zagadnienie, które poruszymy w tym wpisie. Zanim przejdziemy do konkretów, chcielibyśmy poruszyć kwestię klas i wartości opałowych tego rodzaju opału.

Wyróżnia się trzy podstawowe klasy pelletu drzewnego. Są to:

 • Pellet klasy I – informuje o najlepszej jakości materiału opałowego. Powstaje on z pozostałości drzewnych, które nie zostały w żaden sposób poddane obróbce chemicznej. Pellet klasy I spełnia europejską normę EN Plus A1. To także gwarancja najlepszych parametrów energetycznych, niskiego współczynnika wilgoci oraz znikomej emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
 • Pellet klasy II – produkowany jest z kory oraz odpadów drzewnych, które nie zostały poddane obróbce chemicznej. Charakteryzuje się nieco niższymi parametrami energetycznymi.
 • Pellet klasy B – produkowany jest z odpadów drzewnych oraz produktów ubocznych. Jego parametry energetyczne są gorsze niż w przypadku pozostałych dwóch wyższych klas. Często ma różną granulację i nie sprawdza się w przypadku zautomatyzowanych pieców na pellet. Tej klasy materiał opałowy powszechniej wykorzystywany jest w kotłach zasypowych oraz w przemyśle.

W zależności od wybranej klasy pelletu różna jest także jego wartość opałowa. Wynosi ona odpowiednio:

 • pellet klasy I – ok. 19 MJ/kg,
 • pellet klasy II – ok. 17 MJ/kg,
 • pellet klasy B – ok. 13 MJ/kg.

Jednocześnie warto wspomnieć, że kaloryczność pelletu jest niższa niż węgla kamiennego. Niemniej jednak w grę wchodzą inne czynniki, które skłaniają użytkowników do zmiany pieca na automatyczny kocioł na biomasę.

Teraz możemy przejść do omawiania zagadnienia, którym jest „pellet drzewny cena”.

Pellet drzewny cena materiału opałowego

Pellet drzewny cena tego materiału opałowego jest przystępna ze względu na to, że jest on zazwyczaj produkowany z pozostałości, które dotychczas w żaden sposób nie były wykorzystywane.

Koszty zakupu pelletu drzewnego kształtują się następująco:

 • pellet klasy I – ok. 900-1100 złotych za tonę,
 • pellet klasy II – ok. 700-800 złotych za tonę,
 • pellet klasy B – ok. 500-600 złotych za tonę.

Pellet drzewny cena – szerzej o tym pisaliśmy tutaj.

Dlaczego nie warto oszczędzać na pellecie?

Niestety, czasami można spotkać się z przekonaniem, że pellet bez względu na klasę określoną przez producenta – czy to klasę, czy to klasę B, ma takie same właściwości. Niektórzy uważają, że jest to swoistego typu chwyt marketingowy, a kupowanie najwyższej jakości pelletu to przepłacanie.

Nic bardziej mylnego. Producenci produkujący certyfikowany opał (m.in. Pellet Extra) muszą spełnić i wykazać spełnienie pewnych norm oraz standardów. O tym, jak poznać pellet wysokiej jakości, pisaliśmy w osobnym artykule.

Oto najważniejsze powody, dla których nie warto sięgać po tani pellet, niespełniający żadnych norm:

 • większe ryzyko zablokowania lub uszkodzenia ślimaka w podajniku,
 • większe ryzyko awarii palnika (np. przepalenie żarnika znajdującego się w palniku),
 • częstsze alarmy na sterowniku kotła,
 • szybsze zużywanie podzespołów kotła,
 • wysoka zawartość siarki, chloru i metali ciężkich, czasami także piasku,
 • niska kaloryczność taniego pelletu sprawia, że do ogrzania budynku potrzeba większej ilości opału,
 • tani opał może zawierać zanieczyszczenia powodujące powstawanie spieku blokującego palnik lub odkładanie się zgorzelin.

Wybór niskiej jakości pelletu może wiązać się z częstymi awariami pieca, a także jego uszkodzeniem. Nie warto więc oszczędzać na opale, ponieważ zaoszczędzone pieniądze trzeba będzie z nawiązką przeznaczyć na naprawę kotła.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wątpliwości w związku z zagadnieniem „pellet drzewny cena”, zostały rozwiane.

Dodaj komentarz