Pellet drzewny

Ogrzewanie domu może mieć szkodliwy wpływ na środowisko. Coraz więcej osób poszukuje bezpiecznych i ekologicznych materiałów opałowych. Wśród nich wymienić można pellet drzewny. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest pellet drzewny?

Pellet coraz powszechniej uznawany jest za ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla innych materiałów opałowych. Może być produkowany z różnych rodzajów biomasy, jednak za najbardziej efektywny uważa się pellet drzewny.

Występuje w postaci granulatu o długości ok. 2-3 cm i średnicy ok. 6-8 mm. Pellet drzewny charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną – ponad 18 MJ/kg.

Z czego powstaje pellet drzewny?

Granulat pelletu może powstawać z trocin drewnianych, rozdrobionej słomy, siana, otrębów zbóż lub też masy z innych roślin energetycznych. Do ogrzewania budynków mieszkalnych najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny.

Ten rodzaj pelletu produkowany jest z pozostałości i odpadków pochodzących z tartaków, stolarni oraz zakładów drzewnych. Mowa tu m.in. o wiórach, trocinach oraz zrębkach. Do wytwarzania opału nie stosuje się całych drzew, a więc nie wycina się lasów. Pellet powstaje z pozostałości, które jeszcze niedawno w żaden sposób nie były wykorzystywane.

Do wytworzenia 1 tony opału wykorzystuje się ok. 5 m³ trocin. W Polsce produkowany jest pellet z drzew liściastych oraz iglastych. Jednak to opał z drzew iglastych jest bardziej pożądany ze względu na lepsze parametry i właściwości energetyczne.

Przykładem wysokiej jakości pelletu ze 100% trocin sosnowych jest produkowany w Polsce Pellet Extra.

Jak produkowany jest pellet drzewny?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób produkowany jest pellet drzewny. Oto najważniejsze etapy wytwarzania tego rodzaju opału:

  1. Wstępne rozdrabnianie surowca, czyli przygotowanie materiału do kolejnych etapów produkcji. Nie może on być w żaden sposób zanieczyszczony – tylko wtedy spełnia wszystkie normy i standardy.
  2. Suszenie surowca w temperaturze niższej niż 90 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do nadpalenia materiału. Surowiec drzewny zostaje podgrzany, co powoduje odparowanie z niego nadmiaru wody. Wilgotność wysokiej klasy pelletu nie powinna przekraczać 10 proc.
  3. Etap powtórnego rozdrabniania materiału – surowiec jest dokładnie rozdrabniany do wiór o wielkości ok. 3 mm.
  4. Prasowanie materiału, czyli tłoczenie rozdrobnionego surowca przez matrycę o otworach o średnicy 3-8 mm. Warto wspomnieć, że do wysokiej jakości pelletu drzewnego nie dodaje się żadnych dodatków. Zawarta w drewnie lignina spaja trociny, tworząc granulat.
  5. Chłodzenie oraz pakowanie. Przed spakowaniem pelletu musi on zostać schłodzony. Opał najczęściej pakowany jest w 15-litrowe worki.

Pellet drzewny – korzyści ze stosowania

Coraz więcej osób dostrzega liczne korzyści ze stosowania pelletu drzewnego. Są to przede wszystkim:

  • komfort użytkowania dzięki czystości przechowywania i transportu,
  • łatwość uzupełniania podajnika na pellet dzięki wygodnym, 15-litrowym workom,
  • względy ekonomiczne – pellet jest przystępnym cenowo materiałem opałowym,
  • wysoka wartość energetyczna,
  • kaloryczność 2 kg pelletu porównywalna jest do 1 litra oleju opałowego,
  • łatwość składowania – wystarczy suche pomieszczenie,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • ekologiczne rozwiązanie, przyjazne środowisku,
  • niska emisja dwutlenku węgla,
  • produkowany z niezagospodarowanych dotychczas pozostałości po obróbce drewna,
  • jego wytwarzanie nie wymaga wycinania lasów,
  • niewielkie ilości popiołu powstałe podczas spalania,
  • wygoda użytkowania wynikająca z korzystania z pieca z podajnikiem na pellet (niewielka ingerencja użytkownika w pracę kotła).

Czy pellet drzewny to paliwo ekologiczne?

Podczas spalania 1 tony pelletu do atmosfery emitowane są niewielkie ilości zanieczyszczeń. Średnio jest to ok.:

  • tlenki siarki – 0,02 kg,
  • tlenki azotu – 0,8 kg,
  • tlenek węgla – 11 kg,
  • pyłu zawieszonego – 2,5 kg.

Ponadto po spaleniu tony pelletu powstaje ok. 6-10 kg popiołu. Ten z kolei może być z powodzeniem wykorzystany jako naturalny nawóz do ogrodu lub trawnika.

Warto także pamiętać, że pellet drzewny jest pozyskiwany z odnawialnych źródeł, co jest szczególnie istotne w czasach, w których coraz częściej uświadamiamy sobie, że zasoby niektórych surowców mineralnych z czasem mogą się wyczerpać. Pellet można zatem śmiało nazywać paliwem ekologicznym.

Dodaj komentarz