Pellet jak palić?

Zakup pierwszego pieca na pellet może być wyzwaniem. Nie tylko pod względem tego, jaki model wybrać. Osobną, lecz równie ważną kwestią pozostaje: pellet jak palić ten rodzaj opału?

Każdemu użytkownikowi zależy na efektywnym, bezpiecznym i ekonomicznym spalaniu paliwa oraz ogrzewaniu domu. Dzisiaj podpowiadamy, jak prawidłowo ogrzewać budynek pelletem oraz na co zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj opału.

Pellet – dlaczego warto nim ogrzewać dom?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa w kwestiach dotyczących ochrony środowiska naturalnego, wzrasta popyt na rozwiązania ekologiczne, w tym energooszczędne domy. Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych rezygnują z ogrzewania za pomocą węgla kamiennego lub oleju, decydując się na wykorzystanie bardziej ekologicznych paliw, np. pelletu.

Pellet jest suchym granulatem wyprodukowanym z odpadów drzewnych (m.in. trocin, zrębków). Podczas spalania tego rodzaju opału wytwarzane jest mniej więcej tyle samo dwutlenku węgla, co roślina pochłania podczas swojego wzrostu. To pozwala na zachowanie odpowiedniego bilansu i równowagi ekologicznej.

Wybierając wysokiej jakości opał (m.in. Pellet Extra), nie trzeba odpowiadać na pytanie: „pellet jak palić”, aby ogrzewanie domu było ekologiczne i ekonomiczne. Wysokiej jakości paliwo to gwarancja wyeliminowania emisji szkodliwych związków siarki.

Dym wydobywający się z komina podczas spalania pelletu jest niemalże niewidoczny. Natomiast popiół można wykorzystać jako naturalny nawóz do trawników.

Pellet jak palić prawidłowo?

Pellet jak palić ten rodzaj opału, aby uzyskać najlepsze efekty? Oto kilka złotych zasad:

  • Zaleca się używanie wyłącznie najwyższej jakości pelletu pozyskanego z trocin drzewnych (np. sosnowych). Czasami lepiej zdecydować się na nieco droższy opał, który zapewnia wyższą wartość energetyczną i pozwala na efektywne ogrzanie domu.
  • Ważna jest także kwestia przechowywania paliwa. W przypadku pelletu powinno być to miejsce suche, aby granulat nie zawilgotniał. Wilgotny opał nie tylko gorzej będzie się spalał, ale także może doprowadzić do uszkodzenia podajnika lub pieca.
  • Warto zapewnić właściwą wentylację w kotłowni. Ważny jest zarówno kanał wentylacyjny odprowadzający spaliny, jak i otwór doprowadzający świeże powietrze do wnętrza pomieszczenia.
  • Komin w przypadku pieca na pellet nie powinien mieć zbyt dużego przekroju. Zaleca się także, aby był wykonany z materiału odpornego na wilgoć lub też, aby był wyposażony we wkład z blachy kwasoodpornej.
  • Podajnik na pellet powinien być regularnie uzupełniany, aby zapewnić stały dostęp do poboru paliwa i tym samym zagwarantować efektywne ogrzewanie domu.
  • Prawidłowe spalanie pelletu ułatwia zastosowanie specjalnego dedykowanego palnika.

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie: „Pellet jak palić?”. Korzystając z powyższych wskazówek, możesz zagwarantować sobie ekologiczne i efektywne ogrzewanie domu przy niewielkiej ingerencji w pracę kotła. Zastosowanie się do tych rad to także pewność bezpiecznej i bezawaryjnej pracy kotła.

Dodaj komentarz