Szafa na broń – jakie normy powinna spełniać?

Szafa na broń – jakie normy powinna spełniać?

Szafa na broń powinna mieć co najmniej klasę S1 – według normy PN-EN 14450. Tak wynika z przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Czy jednak spełnienie tej normy jest gwarancją bezpieczeństwa zawartości?

Szafa na broń klasy S1 – bezpieczeństwo przechowywania broni i amunicji

W Polsce obowiązuje norma PN-EN 14450 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Określa ona, jakie warunki powinna spełniać szafa na broń, aby jej zawartość była bezpieczna. W praktyce jest to odporność urządzenia na ataki w punktach SU/TP oraz oznaczenie zamka, w jakie powinno zostać ono wyposażone.

W przypadku normy PN-EN 14450 zamek powinien spełniać wymóg bezpieczeństwa EN 1300. Nie określono jednak innych istotnych szczegółów, w tym m.in. grubości ścian szafy, sposobu kotwienia oraz wagi. Pojawia się wzmianka o minimalnej wytrzymałości mechanicznej na otwór kotwiący – 20 kN.

Szafa na broń klasy S2 – większe bezpieczeństwo?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych określa jedynie minimalne parametry, które powinna spełniać szafa na broń. Odpowiedzialni właściciele, którzy planują zakup wartościowych egzemplarzy lub też przechowywanie kosztowności, pieniędzy czy dokumentów, powinni rozważyć nabycie szafy spełniającej znacznie lepsze parametry.

Lepszymi parametrami odznacza się natomiast szafa na broń klasy S2. Sforsowanie zabezpieczeń tego typu urządzenia nie jest już tak łatwe, jak ma to miejsce w przypadku klasy S1.

Szafa na broń na zamówienie – czy to możliwe?

Jeżeli rozporządzenie określa parametry szaf na broń, czy możliwe jest zakupienie urządzenia na zamówienie? Oczywiście, że tak.

Szafa na broń na zamówienie to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, którym nie wystarcza podstawowe wyposażenie dostępnych na rynku modeli. Konieczne jest jedynie wybranie firmy, która wykona urządzenie zgodne z parametrami zawartymi w rozporządzeniu.

Istotne jest również to, aby sprzedawca lub producent wystawił certyfikat (świadectwo) zgodności z odpowiednimi normami. Dokument ten jest niezbędny m.in. podczas kontroli policji lub służb wojskowych. Organy te mają prawo sprawdzić, w jakich warunkach przechowywana jest broń posiadaczy pozwolenia.

Właściwe przechowywanie broni jest bardzo ważne. Do tej kwestii należy podchodzić odpowiedzialnie, troszcząc się o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Czasami lepiej zapłacić więcej i kupić lepszy model, niż zdawać się wyłącznie na najniższe parametry.

Dodaj komentarz