Zastosowanie pelletu [inne niż typowe ]
Rozmaite sposoby wykorzystania pelletu drzewnego
Pellet drzewny to w tej chwili jeden z najbardziej popularnych typów paliw odnawialnych w Europie Zachodniej. W ostatnich latach szybki rozwój tego rynku jest między innymi wynikiem przyjęcia przez Unię Europejską polityki klimatycznej, której kryteria zwiększają otrzymywanie energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce zapotrzebowanie na to paliwo rośnie w zastraszającym tempie, chociaż wiedza o nim ciągle nie jest u nas czymś powszechnym.
Czy jesteś ciekawy w jaki sposób można wykorzystać pellet?
Najpierw jednak musisz się dowiedzieć…
Czym jest pellet?
Surowcem do wyprodukowania pelletui mogą być w praktyce wszystkie typy roślin. Jednak najwartościowszym oraz posiadającym najwięcej kalorii materiałem są trociny drzewne, ścinki oraz wióry. To właśnie z nich wytwarzany jest pellet barlinecki. Podstawowy skład pelletu o średnicy 8 mm to 70 procent trocin iglastych oraz 30 procent trocin liściastych. Podstawowy skład pelletu 6 mm to 100 procent trocin iglastych.
Wysuszony oraz rozdrobniony materiał, poddawany jest procesowi podgrzewania w efekcie którego lignina, czyli jeden z podstawowych składników drewna, zaczyna zachowywać się tak samo jak klej. Podgrzana masa cząsteczek ligniny oraz celulozy jest w następnym etapie granulowana, tak, aby na koniec uzyskać formę gotowego pelletu. Wynikiem końcowym są niewielkie granulki o średnicy 6-8 mm oraz długości, która nie przekracza kilku centymetrów. Pellet ma niską zawartość wilgoci(6-10%), popiołów (0,3 – 0,5%). Równie ważne jest to, że nie ma substancji szkodliwych dla środowiska i nie wywołuje alergii.
Kaloryczność pelletu to więcej niż 19 000 kJ/kg, a więc przewyższa 90 procent wartości kalorycznej obecnego na polskim rynku ekogroszku, to znaczy węgla. Wskazane cechy przesądziły o rosnącej popularności tego biopaliwa na świecie. Aby mieć pewność, że pellet ma jak najwyższą jakość, najlepiej kupić produkt, który ma aktualny certyfikat DINplus. Wszyscy producenci, którzy przystąpili do certyfikacji, co roku przechodzą obowiązkowy audyt kontrolny, który potwierdza uzyskane wyniki oraz mogą wykazać się odpowiednim dokumentem z odbytego badania.
Teraz przyszła pora na to, aby się dowiedzieć…
Gdzie wykorzystuje się pellet?
Pellet można stosować w piekarniach, pizzeriach, ciepłowniach, szkołach, hotelach, pałacach, muzeach i w wielu różnych ośrodkach użyteczności publicznej. To paliwo będzie użyteczne wszędzie tam, gdzie ich użytkownicy wymagają czystości, wygody, ekonomii i aspektu ekologicznego. Granulat drzewny jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla przemysłu, w szczególności dla hal produkcyjnych oraz przemysłowych, elektrociepłowni, które muszą ograniczać dostarczanie do atmosfery dwutlenku węgla, pyłów oraz innych szkodliwych substancji. Z uwagi na prostotę obsługi urządzeń, które są opalane pelletem i dość niezmienne ceny jest on coraz częściej wykorzystywany jako paliwo do kotłów przydomowych, które są stosowane do ogrzewania pomieszczeń oraz wody, jak również w piecykach kominkowych i nowoczesnych, automatycznych kominkach, które ze względu na swoją prostotę nie potrzebują zaawansowanych instalacji kominowych. Granulat drzewny wykorzystywany jako paliwo do grillów automatycznych ( głównie w Stanach Zjednoczonych). Pellet może być też bez problemu stosowany jako ekologiczna oraz nie wywołująca alergii posypka dla zwierząt domowych.