Zaznacz stronę

Jakie jest zużycie pelletu?

Coraz więcej osób, które posiadają dom, podejmuje decyzję o ogrzewaniu go pelletem. To paliwo kwalifikuje się do biomasy. Ma pochodzenie naturalne i emituje bardzo niewiele spalin. Pellet drzewny jest bardzo dobrą alternatywą dla gazu, oleju lub węgla. W poniższym artykule chciałabym zaprezentować zalety pelletu. Mowa będzie o pellecie certyfikowanych oraz kotłach na biomasę. Pokażę również jak to wygląda od strony ekonomicznej. Porównam koszty ogrzewania pelletem i ekogroszkiem. A zatem zaczynamy.

Ile pelletu potrzebujesz na dobę

Ogrzewanie domu pelletem wiąże się z czystością oraz wygodą. Przyjmuje się, że w sezonie grzewczym średnie spalanie pelletu to 600 kilogramów na miesiąc. Stąd wynika, że w ciągu doby spala się około 19 kilogramów. Natomiast w sezonie letnim zużycie pelletu na dobę jest znacznie mniejsze. Wtedy wystarczą tylko 3 kilogramy. Dzięki tej ilości można zapewnić czteroosobowej rodzinie ciepłą wodę. Minusem takiego rozwiązania jest to, że w pierwszym sezonie zużycie pelletu może być nawet dwa razy większe. Nowowybudowane domy mają w sobie bardzo wiele wilgoci i trzeba wygrzać całą instalację. Natomiast następny sezon będzie o wiele przyjemniejszy dla Twojego portfela.

Ile spalisz pelletu zależy od wielu czynników

Jaka ilość pelletu jest potrzebna do ogrzania domu? Pewnie zastanawia się nad tym każdy, kto chce kupić kocioł na pellet, ale boi się zbyt dużych rachunków za ogrzewanie. Aby to wyliczyć musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: sam kocioł, wielkość domu, stan nieruchomości, jakość pelletu drzewnego. Ważnym czynnikiem jest również rodzaj izolacji domu. Jeżeli nie jest on odpowiednio docieplony, to będzie bardzo trudno go ogrzać i na pewno nie będzie to ekonomiczne. Typ paliwa powinien być dopasowany do rodzaju kotła

Zużycie pelletu jest zależne również od zapotrzebowanie energetycznego budynku. Im lepiej jest zaizolowany, tym mniej ciepła będziesz potrzebował do jego ogrzania. Równie ważne są właściwe ustawienia kotła. Duże znaczenie ma również jakość pelletu. Im gorsza, tym więcej trzeba będzie go spalić, aby osiągnąć i uzyskać właściwą temperaturę w pomieszczeniach.

Ile spalimy pelletu na rok / sezon?

Przykładowo jeżeli masz dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych i oprócz niego chcesz ogrzewać wodę, to najlepiej jest najpierw zainwestować w nowy piec i instalację. Firmy, które produkują pellet o wysokiej jakości, gwarantują, że do ogrzania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, wystarczy Ci niecałe 6 ton paliwa. Jednak kupienie go na zapas w odpowiedniej ilości jest trudną sprawą. Zużycie pelletu na sezon jest zależne między innymi od warunków pogodowych, na które nie mamy już żadnego wpływu.

Zużycie pelletu – kalkulator

Sporo stron internetowych ma w swojej ofercie kalkulatory zużycia pelletu. Dzięki nim będziesz mógł zobaczyć, jakie zużycie pelletu będzie przy domu o określonej powierzchni. Pamiętaj jednak, o tym, aby takie dane traktować trochę z przymrużeniem oka. To ile pelletu na dobę zużyjesz zależy od bardzo wielu czynników. Dobowe zużycie pelletu, tak, jak już wcześniej wspomniałam waha się w granicach 19 kilogramów. Wyliczenie żużycia pelletu na dobę nie jest proste. To nie jest tak, jak z samochodem, że każdy model o takim samym silniku pali mniej więcej tyle samo. Natomiast jeśli masz nieprawidłowe ustawienia kotła, to możesz spalać dużo więcej pelletu, niż wynosi rzeczywiste zapotrzebowanie domu. Nowo wybudowane domy mają świadectwa charakterystyki energetycznej. Jednak nie są one jasne dla każdego. Nie można od razu przełożyć ich na właściwe zużycie pelletu. Czy to na dobę, czy na sezon. Przeciętna osoba, która zajmuje się ogrzewaniem nie myśli o nim jak o liczbach. To bardzo duży błąd. Myślmy o tym, jaka jest energia cieplna, efektywność spalania oraz wartość opałowa. Co prawda, póki sypiesz węgiel do kotła, to jest ciepło, ale ta wiedza stała się już niewystarczająca. Większość Polaków zamiast zastanowić się, czy palą w odpowiedni sposób, to dokupują opału lub wkładają w mieszkaniu grubsze ubrania. Nie tędy droga. W jaki sposób dowiedzieć się, jakie powinno być zużycie pelletu w Twoim domu?

Ile pelletu na 100 m2?

Możesz zapytać o radę kogoś z rodziny, na przykład teścia, który ogrzewa nieruchomość o takiej samej powierzchni. Sprawdź w jaki sposób jest wyizolowany Twój dom. Jeżeli posiadasz na przykład trzyszybowe okna, masz grubą warstwę styropianu na ścianie oraz na podłodze, a pod dachem dużą ilość wełny, to na pewno zużycie pelletu będzie u Ciebie mniejsze, niż u kogoś, kto nie zadbał o te kwestie. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu można zaoszczędzić nawet kilka ton każdego sezonu. Bardzo ważnym kryterium, przy wyliczaniu ile pelletu w ciągu doby i sezonu powinieneś spalić jest jakość materiału opałowego. Najlepiej poczytać w internecie lub popytać znajomych, w jakim miejscu kupują pellet. Niewielkie wahania zużycia pelletu przy tym samym metrażu są w pełni akceptowalne, bo trzeba brać pod uwagę również inne czynniki, na przykład wiek budynku lub warunki pogodowe. Życzę jak najcieplejszej zimy i jak najmniejszego zużycia pelletu.

Zużycie Pelletu – Sprawdź czy nie odbiegasz od NORMY
5 (100%) 1 vote
Share This

UDOSTĘPNIJ

Pokaż ten artykuł znajomym, może im też się przyda!